România U21 – Ungaria U21 2-1 | Reacţia Federaţiei de la Budapesta după acuzaţiile de rasism făcute de căpitanul tricolorilor. "Multe comentarii lipsite de fair-play"

Antena Sport Publicat: 28 martie 2021, 13:48

Comentarii
România U21 – Ungaria U21 2-1 | Reacţia Federaţiei de la Budapesta după acuzaţiile de rasism făcute de căpitanul tricolorilor. "Multe comentarii lipsite de fair-play"

Reacţia Federaţiei din Ungaria pentru Marius Marin

Marius Marin, căpitanul naţionalei U21, i-a acuzat pe rivalii maghiari de rasism după victoria cu 2-1. ”Țiganii ăștia, cum ne strigați voi pe teren, v-au bătut 2-1. Hai, România!”, a scris Marius Marin pe Instagram, după care a şters mesajul.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Reacţia Federaţiei din Ungaria după acuzaţiile lui Marius Marin

Jurnaliştii de la Nemzeti Sport au cerut un punct de vedere de la Federaţia din Ungaria. Forul de la Budapesta a refuzat să intre în conflict. Dar a precizart că a fost nevoită să stopeze reacţiile dure ale fanilor pe reţelele sociale.

"Naționala Ungariei nu a reușit, din nefericire, să își atingă obiectivul, acela de a câștiga. În ceea ce privește celelalte evenimente din meci, nu considerăm că are rost să le mai discutăm acum.

Trebuie adăugat că multe comentarii lipsite de fair-play de pe rețelele de socializare au fost șterse după meci. Responsabilitatea jucătorilor este una foarte mare în această privință", a transmis departamentul de comunicare al Federației Maghiare de Fotbal.

Cum se califică România U21 în sferturi la Euro 2021

Deşi a învins Ungaria U21, echipa naţională de tineret stă cu sufletul la gură pentru calificarea în sferturi la Euro U21. Victoria tricolorilor contra Ungariei a fost urmată de remiza dintre Olanda şi Germania, scor 1-1.

Reclamă
Reclamă

Victorie cu Germania. Ca să nu mai depindă de niciun calcul, tricolorii trebuie să învingă în ultimul meci al grupei.

Egal cu Germania. În acest scenariu, lucrurile se complică. Dacă Olanda învinge Ungaria, echipă fără şanse de calificare, vom avea trei echipe cu câte 5 puncte: România, Germania şi Olanda. Se va face un clasament în care vor conta meciurile directe. Toate sunt egale, la fel şi golaverajul, astfel încât vor fi decisive golurile marcate!

  • România – Germania 0-0. Tricolorii vor termina pe locul trei, în spatele Olandei şi al Germaniei.
  • România – Germania 1-1. În acest caz, va fi egalitate perfectă şi la clasamentul în trei şi vor fi luate în calcul şi meciurile cu Ungaria. Germania se califică. Noi trebuie să sperăm că Olanda câștigă doar cu 1-0.
  • România – Germania 2-2. Ne calificăm de pe locul al doilea, în spatele Germaniei.

Înfrângere cu Germania. În acest scenariu, Olanda trebuie să piardă meciul cu Ungaria sau să facă egal.

Reclamă

Clasament Grupa A

1. Germania 4p (4-1)
2. România 4p (3-2)
3. Olanda 2p (2-2)
4. Ungaria 0p (1-5)

Ultimele meciuri din Grupa A

România – Germania, 30 martie/ora 19:00
Olanda – Ungaria, 30 martie/ora 19:00

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va câştiga titlul în Premier League, în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:10

VIDEOSporting – Tondela 2-2. “Leii”, remiză dramatică pe teren propriu! Au încasat două goluri în prelungiri

23:57 29 apr.

Atletico Madrid – Arsenal 1-1. Remiză animată pe Metropolitano! Calificarea în finală se joacă la Londra

23:46 29 apr.

Julian Alvarez i-a doborât recordul lui Lionel Messi! Performanță greu de egalat în UEFA Champions League

23:22 29 apr.

A fost sau nu penalty? Verdictul specialistului după faza controversată din Atletico Madrid – Arsenal

23:14 29 apr.

Ioan Andone, prezent la Atletico Madrid – Arsenal: “Dumnezeule, Dumnezeule!”. Ce imagini a surprins

22:57 29 apr.

Startul noului sezon poate fi amânat! Decizia radicală luată în unanimitate de cluburile din Liga 1: “Nu se poate”

1 „Nu a făcut ca alții, e inteligent!” Cuvinte de aur de la Mourinho pentru Chivu! Ce mesaj i-a transmis: „Voi fi acolo!” 2 Dorit de FCSB şi Dinamo, Ioan Vermeșan şi-a dat acordul. Cu cine semnează 3 Iftime l-a dat de gol pe Gigi Becali. Ei sunt cei doi antrenori pe care îi vrea la FCSB: “M-a întrebat” 4 Răzvan Lucescu a dezvăluit numele echipei pe care nu o va mai antrena niciodată: „Nu vreau să discutăm despre acest subiect” 5 „Au bătut palma!” Surpriză de proporții! Unde va juca Paulo Dybala în sezonul următor 6 Victor Piţurcă a propus un antrenor la FCSB: “Ar putea veni foarte bine”. A numit o singură problemă
Citește și