Închide meniul

Rusia va disputa primul meci de la declanșarea războiului! Adversara este calificată la Campionatul Mondial din Qatar: “Va fi la TV!”

Dragoș Vasile Publicat: 10 aprilie 2022, 17:04

Comentarii
Rusia va disputa primul meci de la declanșarea războiului! Adversara este calificată la Campionatul Mondial din Qatar: Va fi la TV!

Profimedia

Rusia va disputa primul meci de la declanșarea războiului din Ucraina. Iran, adversara naţionalei antrenate de Valery Karpin, este calificată la Campionatul Mondial din Qatar. De asemenea, confruntarea va fi transmisă la TV.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

După ce Vladimir Putin a ordonat invazia Ucrainei, FIFA şi UEFA au anunţat suspendarea cluburilor şi a echipelor naţionale ale Rusiei din competiţiile internaţionale.

Rusia va disputa primul meci de la declanșarea războiului

Rusia va disputa primul meci după declanşarea războiului din Ucraina. Duelul cu Iran ar urma să aibă loc pe 2 iunie, dacă federaţia de la Moscova va obţine acceptul FIFA pentru organizare.

Iran este calificată la Campionatul Mondial din Qatar şi face parte din grupa B, alături de Anglia, SUA şi o echipă venită din play-off.

„Iranul este o echipă bună. Ar fi grozav atât pentru noi, cât și pentru ei. Un test important, fanii o să poată urmări naționala la TV, se vor bucura. Văd doar aspecte pozitive”, a transmis Alexander Samedov, fost internaţional rus, citat de sport-express.ru.

Reclamă
Reclamă

Oleg Protasov a răbufnit: „Sportivii ruși merită să fie pedepsiți, să fie excluși din sport!”

Oleg Protasov (58 ani) a răbufnit la adresa sportivilor ruşi şi cere excluderea acestora din toate sporturile, după ce Rusia a invadat Ucraina.

Actualul vicepreședinte al Federației Ucrainene de Fotbal, fost antrenor la Steaua (2005) și Astra Giurgiu (2014-2015), cere măsuri dure după ce trupele lui Vladimir Putin au invadat Ucraina.

„Sportivii din Rusia merită tot ceea ce primesc. Nu poate fi spus că fotbalul și sportul în general sunt în afara politicii. Dacă ești un sportiv de top, trebuie să faci un pas în față și să spui: “Nu sunt de acord cu asta, cred că este un război și este ceva greșit”. Dar ei susțin aceste lucruri, prin tăcerea lor.

Reclamă

Dacă nu spui nimic, atunci ești de acord cu tot ce se întâmplă. Din acest motiv, sportivii ruși merită să fie pedepsiți, să fie excluși din sport, la care se adaugă celelalte sancțiuni și probleme. Toată lumea ar trebui să simtă gustul înfrângerii care îi așteaptă”, a spus Oleg Protasov, citat de sport.ua.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

E o pierdere pentru FCSB plecarea lui Adrian Şut?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:51
AC Milan – Genoa 1-1. Nicolae Stanciu a ratat un penalty uriaș pentru „grifoni” în prelungiri
23:36
Gigi Becali a anunţat cât plăteşte pentru “noul Rădoi” de la FCSB: “Dădeam oricât pe el”
23:22
Dialog „încins” în Atletico – Real Madrid 1-2: „Florentino o să te dea afară”
23:17
El Clasico în finala Supercupei Spaniei, pentru a 4-a oară consecutiv! Ce s-a întâmplat în celelalte 3 derby-uri
22:58
Atletico – Real Madrid 1-2. „Los blancos” își înving rivala și vor da piept cu Barcelona în finala Supercupei
22:47
OFICIAL | Jucătorul lui Dinamo care i-a dat gol FCSB-ului în acest sezon schimbă echipa! Unde va evolua
1 FotoRăsturnare de situaţie în divorţul lui Ilie Năstase de soţia lui, Ioana! Anunţul fostului mare tenismen român 2 FotoMama din Dorohoi a jucătorului naţionalei României a surprins în Antalya. I-a băgat în şedinţă pe Andrei Nicolescu şi Curelea 3 Mirel Rădoi revine pe bancă! Lovitură de proporții dată de fostul tehnician al Craiovei 4 Gigi Becali face transferul iernii în fotbalul românesc. Adrian Şut pleacă de la FCSB 5 Scandal la aeroport la plecarea lui Adrian Şut din Antalya: “A fost o onoare să joc pentru FCSB” 6 Românul, transferul carierei la Galatasaray! Mutare de 7 milioane de euro
Citește și