Închide meniul

Ciprian Tătărușanu, făcut praf de italieni după ultimul meci la AC Milan. Ce notă a primit românul

Alexandru Ivan Publicat: 6 noiembrie 2022, 8:52

Comentarii
Ciprian Tătărușanu, făcut praf de italieni după ultimul meci la AC Milan. Ce notă a primit românul

Ciprian Tătăruşanu, în timpul unui meci pentru AC Milan / Profimediaimages

Ciprian Tătărușanu a fost criticat de italieni după ultimul meci la AC Milan, 2-1 cu Spezia, în etapa a 13-a din Serie A.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În absența lui Mike Maignan, Ciprian Tătărușanu este în continuare titular în poarta campioana Italiei. Doar că românul “Tătă” nu a fost pe placul italienilor în partida cu Spezia.

Ciprian Tătărușanu, criticat de italieni după ultimul meci la AC Milan

Gazzetta dello Sport l-a “taxat” pe fostl goalkeeper de la FCSB pentru o ieșire hazardată. „A blocat un șut al lui Kiwior, lovitura de cap a lui Caldara și ultima minge, pe care a prins-o. Dar ieșirea la Nzola a fost teribilă”, a scris Gazzetta dello Sport.

Jurnaliștii de la Corriere della Sera l-au criticat pe Tătărușanu pentru golul încasat de la Spezia. „Nici măcar nu a plonjat la gol. Măcar să încerce, nu?”.

Tuttomercatoweb a continuat cu criticile la adresa portarului român, sugerând că se așteaptă revenirea lui Mike Maignan: “În niciun moment nu inspiră încredere, nu contează că e vorba despre o paradă sau despre o ieșire”.

Reclamă
Reclamă

Publicațiile din Italia i-au acordat lui Tătărușanu nota 5.5 pentru prestația sa din partida cu Spezia.

AC Milan – Spezia 2-1

Campioana en titre, AC Milan, cu portarul Ciprian Tătăruşanu printre titulari, a învins la limită pe teren propriu, cu 2-0, formaţia Spezia, prin golurile marcate de Theo Hernandez (21) şi Olivier Giroud (89).

Pentru oaspeţi a punctat Daniel Maldini, împrumutat de AC Milan la Spezia în acest sezon (59).

Reclamă

În urma acestei victorii, AC Milan a făcut rocadă în clasament cu Atalanta, revenind la şase puncte în spatele liderului Napoli.

Ciprian Tătărușanu s-a retras de la națională în 2020

Ciprian Tătărușanu s-a retras de la naționala României în noiembrie 2020. În ultima vreme, însă, s-a discutat intens despre o posibilă revenire sub “tricolor”, în cazul în care Edi Iordănescu se va lovi de o urgență la nivelul portarilor.

Iordănescu Jr. a discutat cu portarul de la Milan, care i-a transmis că va îmbrăca tricoul României cu o singură condiție.

”Nu este o situaţie foarte plăcută. E un subiect sensibil cu portarii. Niţă a fost în multe momente declarat de dumneavoastră cel mai bun. După meciul Inter – Sassuolo am vorbit puţin cu Radu, nu era tocmai fericit. Nu joacă aproape deloc.

Am avut o întâlnire amicală şi cu Tătăruşanu. A fost o discuţie mai complexă, am vrut să aflu toate motivele pentru care a decis să se retragă. Am înţeles poziţia lui. Dacă va veni un joc foarte important, în care vom avea probleme mari la nivel de portari, 3-4 care fac parte din nucleul principal, atunci e posibil să primim de la ‘Tătă’ o mână de ajutor”, a declarat Edi Iordănescu, în luna martie.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cina va câştiga finala masculină de la Australian Open?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
19:14
Leeds United – Arsenal 0-4. „Tunarii” își extind avansul în fruntea Premier League
19:06
Suporterii din Slobozia au răbufnit, iar Dorinel Munteanu a vorbit cu Andrei Prepeliță: “Trebuie să facă asta”
18:56
FC Argeş – UTA 0-1. Victorie mare pentru arădeni în lupta pentru un loc de play-off
18:32
Rapid – “U” Cluj LIVE TEXT (20:00). Giuleştenii pot trece pe primul loc. Echipele de start. Moruțan este titular
18:27
FCSB poate da lovitura! Jucătorul care i-a spus inițial “nu” lui Becali și-a dat acordul pentru transfer
18:17
Valentin Mihăilă, gol superb în Istanbul Bașakșehir – Rizespor! Românul, printre cei mai buni de pe teren
1 Transferul se face astăzi! Mutarea a fost anunţată de Gigi Becali: “Ne-am înțeles” 2 Charalambous a aflat după FCSB – Fenerbahce decizia luată de Gigi Becali. A fost luat prin surprindere: “Nu am fost informat” 3 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. Timo Werner va fi adversarul lui Louis Munteanu 4 Gică Hagi l-a pus pe liber. I-a reziliat contractul 5 Inter şi Cristi Chivu şi-au aflat adversara din play-off-ul pentru optimile Champions League. Meci tare pentru Real Madrid 6 Ce lovitură dă Gigi Becali pe piaţa transferurilor! Jucătorul calificat la World Cup 2026 vine la FCSB
Citește și