Închide meniul

Ciprian Tătăruşanu şi Ionuţ Radu, primii în topul celor mai slabi portari din Serie A! Analiza presei din Italia

Viviana Moraru Publicat: 25 noiembrie 2022, 23:55

Comentarii
Ciprian Tătăruşanu şi Ionuţ Radu, primii în topul celor mai slabi portari din Serie A! Analiza presei din Italia

Ciprian Tătăruşanu şi Ionuţ Radu/ Colaj Profimedia

Ciprian Tătăruşanu şi Ionuţ Radu ocupă primele două locuri în topul celor mai slabi portari din Serie A. Clasamentul a fost întocmit de o publicaţie din Italia, care le-a acordat note celor doi români pentru prestaţiile din actualul sezon.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ciprian Tătăruşanu a devenit titular la AC Milan, după accidentarea francezului Mike Maignan. De cealaltă parte, Ionuţ Radu evolueză la Cremonese, echipă care se zbate pe ultimele locuri din Serie A.

Ciprian Tătăruşanu şi Ionuţ Radu, primii în topul celor mai slabi portari din Serie A

Jurnaliştii de la Calcio Mercato nu i-au iertat pe Ciprian Tătăruşanu şi Ionuţ Radu. Italienii notează faptul că cei doi portari români au avut evoluţii modeste la AC Milan, respectiv Cremonese, după prima jumătate a sezonului.

“Efectul absenței lui Maignan se resimte în acest clasament, întrucât primul loc este ocupat, în mod surprinzător, chiar de către înlocuitorul lui. Este vis sau realitate?

Românul a încasat 7 goluri în 8 meciuri. Paradoxal, conform cifrelor, s-a descurcat chiar mai bine decât titularul de drept”, notează sursa citată mai sus.

Reclamă
Reclamă

Jurnaliştii din Peninsulă nu l-au uitat nici pe Ionuţ Radu, şi îl asociază cu o plecare de la Cremonese, după startul dezastruos de sezon al echipei.

“Câteva greșeli pentru echipa lui, amplificate de cea recentă din tricoul lui Inter, plus câteva parade bune.

A avut și ghinion: accidentarea din meciul cu Napoli. Cele 19 goluri încasate până acum au înclinat balanța către o despărțire de Cremonese. Pentru că, în acest moment, cine îl va mai putea scoate din poartă pe Carnesecchi?”, au mai notat cei de la calciomercato.com.

Reclamă

Topul celor mai slabi portari din Serie A este completat de goalkeeper-ul lui Atalanta, Musso, cel de la Bologna, Skorupski, pe locul cinci fiind portarul lui Sassuolo, Consigli.

Ciprian Tătărușanu s-a operat! „L-am controlat și am descoperit problema!”

Ciprian Tătărușanu s-a operat la ochi, după ce a aflat că suferă de astigmatism. Portarul român de la AC Milan a fost supus unei intervenții chirurgicale comune și ușoare, care îl va ajuta pe termen lung, pe teren.

Portarul de 36 de ani a profitat de pauza competițională pentru a-și rezolva o problemă mai veche la ochi. Ciprian Tătărușanu suferea de astigmatism, o afecțiune a corneei sau a cristalinului, care are drept consecință un defect de tip vedere dublă, asociată cu miopie, hipermetropie sau o combinație a acestora.

Potrivit Gazzetta dello Sport, Ciprian Tătărușanu a fost operat de medicul Angelo Appiotti, cel care l-a operat în trecut și pe Kaka.

„I s-a descoperit defectul vizual în urmă cu un an, când a venit la mine alături de soția sa. L-am controlat și am descoperit problema. Nu folosise vreo modalitate de corecție a vederii, dar s-a obișnuit cu astigmatismul prin acomodare. Mai simplu spus, a compensat printr-o focalizare spontană, cu privirea mijită.

Percepția unui șut de la distanță va veni acum mult mai repede. Acest lucru îi va permite un răspuns mai bun din punct de vedere al raportului vedere/brațe și va reduce riscul de accidentare, datorită unui răspuns mai rapid al mușchilor”, a explicat Dr. Angelo Appiotti, potrivit gazzetta.it.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va prinde FCSB Conference League la finalul sezonului?
Loading ... Loading ...
Citește și:
12:56
“Am contractul pe masă”. Marius Şumudică, la un pas să semneze. Detalii de ultim moment
12:45
Dani Coman i-a pus să aleagă prima de play-off şi jucătorii de la FC Argeş au stabilit suma
12:31
Încredere deplină în Adrian Newey la Aston Martin, înainte de startul sezonului de F1: “E o aură în jurul lui”
12:22
Ce salariu are de fapt Kyros Vassaras, preşedintele Comisiei Centrale a Arbitrilor
11:59
Ce loc ocupă Liga 1 la venituri, la nivel european. Capitolul cu cea mai spectaculoasă creştere în fotbalul românesc
11:53
100 de zile până la World Cup 2026! Care sunt favoritele specialiştilor! Ce cotă are România
1 CFR Cluj nu a plătit toţi banii! Ce se întâmplă cu depunctarea ardelenilor 2 Mario Tudose şi Matei Ilie, pe lista de achiziţii a lui Gigi Becali: “Om m-am făcut” 3 Steven Nsimba, transfer la o echipă de top din Europa. Lovitură financiară pentru Mihai Rotaru 4 Kyros Vassaras a dat verdictul, după fazele controversate din Farul – CFR Cluj 1-2. Discuţiile din camera VAR, publicate 5 Gigi Becali, şedinţă de urgenţă la Palat după umilinţa FCSB-ului. Ce se întâmplă cu Mihai Stoica şi Mirel Rădoi 6 Ilie Dumitrescu a aflat ce vrea să facă Gigi Becali la FCSB şi a reacţionat: “E senzaţional”
Citește și