Portarul nigerian al lui Udinese, Maduka Okoye, acuzat de trucarea unui meci, a fost achitat, dar a fost suspendat două luni de către tribunalul Federației italiene de fotbal (FIGC), informează AFP.
“Parchetul federal al FIGC, care s-a întrunit marți în cadrul procedurii împotriva lui Maduka Okoye, a exclus orice implicare a jucătorului într-un comportament care constituie o infracțiune sportivă“, a explicat Udinese într-un comunicat.
Coechipierul lui Răzvan Sava de la Udinese, suspendat două luni
“Toate acuzațiile de presupuse infracțiuni sportive au fost retrase, iar suspendarea de două luni se bazează exclusiv pe încălcarea principiului general al loialității (articolul 4 din Codul Federal al justiției sportive)“, a precizat clubul din Friuli.
“Udinese își reafirmă deplina încredere în conduita corectă a lui Maduka“, a conchis clubul printre ai cărui portari este românul Răzvan Sava, potrivit agerpres.ro.
Okoye, în vârstă de 25 de ani, era suspectat că a primit în mod deliberat un cartonaș galben în timpul meciului de campionat împotriva lui Lazio, din martie 2024.
Portarul născut și format în Germania a primit un cartonaș galben pentru tragere de timp, în conformitate cu o înțelegere încheiată cu un prieten, proprietar de restaurant, care și-a mărit miza de opt ori și a câștigat 120.000 de euro. Ancheta FIGC, care i-a intervievat pe jucător și pe proprietarul de restaurant, a stabilit că nu a existat nicio intenție de a truca meciul, ceea ce ar fi fost pasibil de o suspendare de patru ani.
Udinese goalkeeper Maduka Okoye has received a two-month ban from the FIGC for a violation of fair play, but was found not guilty of match fixing and gambling rules breaches.
Okoye was booked for time wasting in Udinese’s 2-1 win at Lazio in March 2024, with a series of bets on… pic.twitter.com/jA0CWv2lny
— Ben Jacobs (@JacobsBen) July 22, 2025
Okoye, care este la Udinese din 2023, va fi suspendat începând cu 18 august și va putea reveni în acțiune pe 19 octombrie. Prin urmare, el va rata șapte meciuri ale echipei sale, șase în campionat și unul în Cupa Italiei.

Okoye s-a accidentat la încheietura mâinii drepte la începutul lui decembrie 2024, câteva luni între buturile lui Udinese fiind Răzvan Sava, înainte ca românul să se accidenteze la rândul său la sfârșitul lui februarie. Okoye a redevenit titular în luna martie.
- Ce a spus Lautaro Martinez despre Cristi Chivu, după primele meciuri ale românului pe banca lui Inter
- Sfat important pentru Cristi Chivu, după primele critici primite la Inter: “E singurul lucru pe care i l-aş recomanda”
- Dele Alli a rămas fără echipă! Declinul fostului jucător al naţionalei Angliei continuă
- Cristi Chivu rămâne fără un jucător important! Fotbalistul de naţională care pleacă de la Inter!
- Fundaș de Champions League pentru Cristi Chivu. Mutare neașteptată după eșecul cu Udinese