Închide meniul

Echipa lui Cristi Chivu nu mai joacă luni! Meciul Parma – Juventus a fost amânat după moartea Papei Francisc

Alex Masgras Publicat: 21 aprilie 2025, 11:58

Comentarii
Echipa lui Cristi Chivu nu mai joacă luni! Meciul Parma – Juventus a fost amânat după moartea Papei Francisc

Cristi Chivu, în timpul unui meci / Profimedia

Parma, echipa pregătită de Cristi Chivu, ar fi trebuit să joace luni, contra lui Juventus, în etapa cu numărul 33 din Serie A. Toate meciurile de luni au fost amânate, după ce s-a decretat doliu național în Italia.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Pe lângă duelul dintre Parma și Juventus ar fi trebuit să aibă loc alte trei partide: Roma – Udinese, Genoa – Lazio și Sampdoria – Torino. De asemenea, meciurile din Primavera au fost și ele amânate. În acest moment nu se știe când se vor disputa aceste partide.

Meciurile din Serie A au fost amânate! Parma – Juventus nu se mai joacă luni, după moartea Papei Francisc

“În urma decesului Sfântului Părinte, Lega Nazionale Professionisti Serie A anunţă că meciurile programate astăzi în Serie A Enilive şi Primavera 1 se amână la o dată care urmează să fie stabilită”, este anunţul Ligii, notează news.ro.

În Serie A erau programate luni partidele Torino – Udinese, Cagliari – Fiorentina, Genoa – Lazio şi Parma – Juventus.

Papa Francisc a murit luni, în a doua zi de Paşte, la vârsta de 88 de ani.

Reclamă
Reclamă

Papa Francisc, vizită în România

Papa Francisc a venit în vizită de trei zile în România în 2019, la sfârşitul lunii mai, sute de mii de pelerini asistând la evenimentele publice derulate la Bucureşti, Şumuleu Ciuc, Iaşi şi Blaj. A fost prima ţară ortodoxă pe care suveranul pontif a vizitat-o în pontificatul său şi a doua a unui papă în România, după vizita istorică din mai 1999 a Papei Ioan Paul al II-lea la Bucureşti. Atunci a fost pentru prima dată de la Marea Schismă din 1054 când un papă a venit într-o ţară preponderent ortodoxă.

În cursul vizitei Papei Francisc, acesta a prezidat slujba de beatificare a celor şapte episcopi greco-catolici morţi în închisorile comuniste. Papa Francisc a avut întâlniri cu preşedintele Klaus Iohannis, premierul Viorica Dăncilă şi Patriarhul Daniel. Din Bucureşti s-a deplasat la Iaşi, Şumuleu Ciuc şi Blaj.

Cu ocazia vizitei în România, Sfântul Părinte a avut o întâlnire cu comunitatea romilor şi a cerut scuze, în numele Bisericii, pentru discriminarea la care au fost supuşi romii.

Reclamă

Ulterior, Papa Francisc şi-a exprimat fericirea cu privire la faptul că a putut să fie un pelerin în România şi a precizat că diversele întâlniri „au reflectat valoarea şi nevoia de a fi uniţi atât in calitate de creştini, la nivel de credinţă şi caritate, dar şi ca cetăţeni, la nivel de angajament civil”.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Cine sunt vinovaţii pentru situaţia în care a ajuns FCSB?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
22:35
LIVE TEXTFCSB – Fenerbahce 0-1. Turcii, deschidere rapidă de scor şi gol anulat! Ocazii mari pentru campioana României
22:35
LIVE SCOREUltima etapă de Europa League se joacă ACUM. Ionuț Radu, în “infern” pe Marakana. PAOK, egalată de Lyon
22:18
FotoMomente emoţionante înainte de Lyon – PAOK! Ce au pregătit fanii francezi după tragicul accident din judeţul Timiş
22:06
Mesajul fanilor FCSB-ului pentru suporterii lui PAOK după tragedia din judeţul Timiş!
21:58
Suporterii lui Olympiacos, mesaj în memoria fanilor lui PAOK care au murit în România: “Zburați sus, vulturilor”
21:49
Juri Cisotti anunţă restartul la FCSB după vizita lui Gigi Becali: “Cu siguranţă”
1 Cauza accidentului din Timiș, descoperită. Unul dintre cei trei supraviețuitori a povestit ce s-a întâmplat 2 Microbuzul în care se aflau fanii lui PAOK nu era condus de un şofer profesionist! Suporterii au condus pe rând 3 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. Timo Werner va fi adversarul lui Louis Munteanu 4 Kyros Vassaras, măsură dură după UTA – Rapid! Arbitrul a fost pedepsit 5 Văzut ca un posibil înlocuitor pentru Charalambous, Mutu îl “înţeapă” pe Becali: “Critici mai dure ca niciodată” 6 Fotbalistul pentru care Universitatea Craiova a făcut ofertă de 1,7 milioane euro
Citește și