Ionuţ Radu, inclus în echipa etapei a doua din Serie A. Evoluţie stelară a românului, în faţa lui Jose Mourinho

Avatar photo

De Dan Roșu
Publicat: 23 august 2022, 12:46

Ionuţ Radu a fost inclus în echipa etapei a doua din Serie A, după Roma – Cremonese 1-0. Chiar dacă a fost învins pe Olimpico, internaţionalul român a făcut show în faţa lui Jose Mourinho.

Ionuţ Radu, inclus în echipa etapei a doua din Serie A

Ionuţ Radu, inclus în echipa etapei a doua din Serie A / Profimedia Images

Astfel, conform celor de la Who Scored, Ionuţ Radu a primit cea mai mare notă dintre toţi portarii, dar şi dintre toţi jucătorii incluşi în primul 11 al etapei, în care Roma lui Mourinho a obţinut a doua victorie la limită.

El a primit nota 8.7, iar următorii au fost Pellegrini şi Bennacer, cu note de 8.6. Roma, adversara lui Ionuţ Radu, a mai avut şi alţi doi jucători în echipa ideală, Dybala şi Smalling.

🇮🇹 Serie A Team of the Week pic.twitter.com/uxGwimUExJ
— WhoScored.com (@WhoScored) August 23, 2022

Jose Mourinho l-a lăudat pe Ionuţ Radu, după prestaţia excelentă din partida cu Roma. Radu a fost învins doar de Smalling, în minutul 65.

„Puteam să închidem meciul în primele 20 de minute. Radu a fost fantastic, dar când ai momente bune și nu închizi jocul, atunci totul devine dificil.

Am câstigat două meciuri cu 1-0, cu doi jucători defensivi care au marcat. Dacă sunt îngrijorat? Nu, pentru că va veni și vremea ca Tammy Abraham, Paulo Dybala, Nicolo Zaniolo să marcheze și ei”, a spus Mourinho conform celor de la Tuttomercatoweb.

Ionuţ Radu, autogol uluitor în Fiorentina – Cremonese 3-2

Ionuţ Radu a „reuşit” un autogol uluitor în Fiorentina – Cremonese 3-2. Portarul român de 25 de ani a comis-o în minutul 90+5, la scorul de 2-2. În urma gafei, noua sa echipă a ratat şansa de a obţine un punct uriaş.

Cremonese a avut o primă repriză de coşmar. Vlad Chiricheş a văzut cartonaşul galben încă din minutul 9, iar Gonzalo Escalante şi-a lăsat echipa în inferioritate numerică încă din prima repriză.

Condusă cu 1-2, Cremonese a reuşit să revină pe tabelă în minutul 68. Confruntarea de pe „Stadio Artemio Franchi” se îndrepta către un rezultat de egalitate, însă Ionuţ Radu şi-a băgat mingea în propria poartă.

În minutul 90+5, Rolando Mandragora a trimis o centrare în careu, iar balonul a ajuns la Ionuţ Radu. Deşi balonul se afla în braţele sale, portarul român s-a dezachilibrat şi a intrat cu mingea în propria poartă.

nov.
23:10
CM 2022 | Cum arată, în timp real, clasamentele grupelor Cupei Mondiale. Argentina și Polonia se alătură echipelor calificate în optimi
30
nov.
23:07
CM 2022 | Franţa – Polonia şi Argentina – Australia, în optimile de finală ale Cupei Mondiale
30
nov.
23:05
CM 2022 | Tot ce trebuie să ştii despre Campionatul Mondial. Grupele, rezultatele, programul complet şi favoritele
30
nov.
23:00
CM 2022 | Polonia – Argentina 0-2 și Arabia Saudită – Mexic 1-2. Final dramatic în grupa C! Argentina și Polonia s-au calificat în optimi
30
nov.
22:44
FotoCM 2022 | Imagine copleşitoare! O fană a început să plângă de emoţie după al doilea gol marcat de Argentina cu Polonia
30
nov.
22:26
CM 2022 | Lionel Messi a egalat un record negativ vechi de 56 de ani, la Campionatul Mondial! Bornă horror pentru argentinian
30
nov.
21:56
CM 2022 | Wojciech Szczesny, intervenţie colosală în faţa lui Lionel Messi! A apărat al doilea penalty consecutiv la Cupa Mondială din Qatar
30
nov.
21:33
Dan Petrescu, anunţ incredibil după Hermannstadt – CFR Cluj 2-3: „Aşa nu avem cum să câştigăm campionatul!”
30
nov.
21:31
Dan Petrescu s-a convins: „Daniel Paraschiv e cel mai bun atacant român!”. Ce mare regret are antrenorul lui CFR Cluj: „Sută la sută!”
30
nov.
21:21
Andrei Burcă, discurs dur după Hermannstadt – CFR Cluj 2-3: „Parcă eram în vacanţă! Trebuie să ne dea de gândit!”
Colaj cu Florin Niță și Ionuț Radu
Fotbal extern • 29 nov., 19:42
Florin Niță și Ionuț Radu, luptă directă pentru un transfer la Saint-Etienne! Anunțul momentului
Ciprian Tătăruşanu şi Ionuţ Radu
Serie A • 25 nov., 23:55
Ciprian Tătăruşanu şi Ionuţ Radu, primii în topul celor mai slabi portari din Serie A! Analiza presei din Italia