Închide meniul

Mihai Stoica şi Basarab Panduru nu-l văd pe Cristi Chivu antrenor principal la Inter: “Totuşi e Inter” / “Nu este pregătit”

Viviana Moraru Publicat: 4 octombrie 2022, 22:23

Comentarii
Mihai Stoica şi Basarab Panduru nu-l văd pe Cristi Chivu antrenor principal la Inter: Totuşi e Inter / Nu este pregătit

Cristi Chivu, într-un meci pe banca celor de la Inter Primavera/ Profimedia

Mihai Stoica şi Basarab Panduru nu-l văd pe Cristi Chivu antrenor principal la Inter. Cei doi sunt de părere că fostul internaţional român nu este pregătit pentru o echipă care are ca obiectiv titlul în Serie A.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Cristi Chivu este pe lista celor de la Inter pentru a-l înlocui pe Simone Inzaghi. Actualul antrenor al vicecampioanei Italiei are viitorul incert, după rezultatele modeste înregistrate de formaţia nerazzurra.

Mihai Stoica şi Basarab Panduru nu-l văd pe Cristi Chivu antrenor principal la Inter

Mihai Stoica a analizat posibila instalare a lui Cristi Chivu pe banca celor de la Inter, şi a ajuns la concluzia că fostul fundaş poate urma exemplul unor nume mari precum Pep Guardiola sau Zinedine Zidane, care au fost numiţi antrenori principali la Barcelona, respectiv Real Madrid, venind de la formaţiile secunde.

În ciuda palmaresului lui Cristi Chivu, managerul general de la FCSB susţine că pretenţiile lui Inter sunt prea mari pentru performanţele ca antrenor ale fostului internaţional român.

“Nici Guardiola nu era pregătit când a fost adus la Barcelona. Nici Zidane… Chivu în afară de faptul că a jucat 7 ani la Inter, a mai şi câştigat o gramadă acolo. Chivu a rămas şi a luat-o din sectorul juvenil şi după primavera. El cunoaşte foarte bine filozofia clubului. Pe mine mă surprinde faptul că nu apare un nume de antrenor cu experienţă, totuşi e Inter şi îşi propune titlu…”, a declarat Mihai Stoica, la Orange Sport.

Reclamă
Reclamă

MM a fost completat de Basarab Panduru, care şi acesta este de părere că Cristi Chivu nu este suficient de pregătit pentru provocarea numiă Inter.

“Şansa asta când ţi se iveşte nu poţi să refuzi. De pregătit, nu cred că e pregătit, cred eu. Ce pregătit să fie? După un an la primavera. Dar dacă ţi se iveşte ce să zici? Că nu eşti pregătit?”, a spus şi Basarab Panduru, pentru aceeaşi sursă citată mai sus.

Cristi Chivu ar putea deveni antrenor principal la prima echipă a lui Inter

Cristi Chivu se află printre numele luate în calcul de conducerea lui Inter pentru a-l înlocui pe postul de antrenor pe Simone Inzaghi, scrie presa din Italia.

Reclamă

Ediția tipărită Tuttosport, citată de sempreinter.com, notează că Simone Inzaghi e sub presiune la Inter, după startul de sezon modest al nerazzurrilor. Antrenorul italian ar putea fi demis dacă nu reușește să redreseze situația. Pe lista posibililor înlocuitori se află românul Cristi Chivu.

Cristi Chivu e în prezent antrenorul principal al echipei U19 al lui Inter, alături de care a reușit să câștige Scudetto Primavera în sezonul precedent. Românul și-a început aventura pe banca tehnică la nerazzurri încă de la nivelul U14.

Ca jucător, Chivu a evoluat la Inter în perioada 2007-2014. A cucerit 3 titluri în Serie A, două Cupe ale Italiei, un trofeu Champions League, un Campionat Mondial al Cluburilor și două Supercupe ale Italiei.

Italienii notează că, pe lângă Chivu, Inter se gândește și la Dejan Stankovic, fost coleg al românului, în prezent aflat pe banca celor de la Steaua Roşie Belgrad.

Sursa citată anterior mai scrie că Inter l-a refuzat deja pe Paulo Sousa, fost la Swansea și Fiorentina.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine crezi că ar trebui să fie portarul României în meciul cu Austria?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
15:13
“Băi, nu se poate așa ceva”. Alex Dobre, făcut praf de un fost internațional după scandările anti-Dinamo
14:54
Cristi Săpunaru, anunţ despre viitorul său! Vrea să revină în fotbal la iarnă: “Planul e să facem un club puternic”
14:46
Ianis Hagi, mesaj de luptă înainte de partidele cu Moldova și Austria: “Luptăm până la capăt”
14:30
Cristiano Ronaldo a devenit primul fotbalist miliardar. Bornă uriașă în cariera de sportiv a lui “CR7”
14:25
Zlatan Ibrahimovic şi-a ales favorita de la World Cup 2026: “Pentru prietenul meu”
14:19
Mircea Lucescu, acid cu jurnaliștii: “Gata, la revedere”. S-a ridicat și a plecat de la conferința de presă
1 EXCLUSIVImaginile dezastrului pe Arena Națională. Acoperişul a cedat, iar gazonul riscă să fie inundat! 2 Cristi Chivu pregăteşte un transfer uriaş pentru România. Fundaşul naţionalei care ar semna cu Inter din ianuarie 3 Ilie Dumitrescu ştie cele cinci echipe care prind play-off-ul în Liga 1: “Una singură mai e! Greu rău de tot” 4 Doliu în fotbalul românesc. A murit fostul conducător al echipei care i-a lansat pe Rădoi, Dănciulescu și Adi Ilie 5 Mircea Lucescu a făcut praf un tricolor, înainte de România – Moldova: “Nu s-a gândit la consecinţe! Inacceptabil” 6 Gestul făcut de Hugo Lloris când l-a văzut pe Alex Băluţă! Ce s-a întâmplat după meciul lui Los Angeles FC
Citește și