Cum l-au descris italienii pe Valentin Mihăilă, după ce a „spart gheaţa” şi a marcat pentru Parma

De Viviana Moraru
Publicat: 10.12.2023, 20:49

Cum l-au descris italienii pe Valentin Mihăilă, după ce a spart gheaţa şi a marcat pentru Parma

Cum l-au descris italienii pe Valentin Mihăilă, după ce a "spart gheaţa" şi a marcat pentru Parma

Valentin Mihăilă / Profimedia

Se ştie cum l-au descris italienii pe Valentin Mihăilă, după ce românul a „spart gheaţa” şi a marcat primul gol al sezonului pentru Parma. Jurnaliştii din Peninsulă au avut doar cuvinte de laudă la adresa internaţionalului român.

Parma a remizat dramatic cu Palermo, scor 3-3, într-un meci din etapa a 16-a din Serie B. Partida s-a văzut live exclusiv în AntenaPLAY.

Valentin Mihăilă a marcat în minutul 90+1, în duelul cu Palermo. Mijlocaşul român a punctat superb, lăsându-l fără reacţie pe Pigliacelli.

Ulterior, după cinci minute, Parma a egalat prin Charpentier, care a punctat printr-o lovitură de cap.

La finalul meciului, italienii au avut doar cuvinte de laudă la adresa lui Valentin Mihăilă. Jurnaliştii din Peninsulă au notat că internaţionalul român şi-a „bătut joc” de Pigliacelli la faza golului marcat.

„Când părea că meciul se încheie, Parma zguduie din nou în timpul prelungirilor, cu primul gol (și foarte frumos) al lui Valentin Mihăilă, care a șutat cu piciorul drept și l-a batjocorit pe Pigliacelli”, au notat italienii de la parmalive.com.

Valentin Mihăilă a bifat primul gol al sezonului pentru Parma, sezon în care a fost chinuit de accidentări. Internaţionalul român a avut o evoluţie solidă şi în meciul precedent, cel de Cupa Italiei. Românul a reuşit o pasă de gol superbă în duelul cu Fiorentina.

Valentin Mihăilă, primul gol al sezonului la Parma

Valentin Mihăilă a marcat primul gol al sezonului la Parma! Internaţionalul român a punctat superb în remiza nebună cu Palermo, din etapa a 16-a din Serie B. Mijlocaşul a contribuit din plin la revenirea de senzaţie a echipei sale.

Valentin Mihăilă a început duelul cu Palermo ca rezervă, fiind trimis în teren în locul lui Dennis Man în minutul 73. La momentul respectiv, scorul era de 2-1 pentru Palermo, după „dubla” lui Brunori din prima repriză.

În minutul 85, Palermo a dus scorul la 3-1, după reuşita lui Segre. În prelungiri, Parma a dat de două ori lovitura şi a obţinut un punct nesperat.

Mai întâi, Valentin Mihăilă a punctat spectaculos în minutul 90+1. Internaţionalul român a înscris cu un şut bine plasat, de la marginea careului celor de la Palermo. Pigliacelli, fostul portar al Universităţii Craiova, nu a avut nicio şansă în faţa execuţiei românului.

Cinci minute mai târziu, Parma a reuşit să egaleze prin Charpentier. Pigliacelli era ieşit din poartă, iar mijlocaşul „cruciaţilor” a punctat cu o lovitură de cap. Imediat după gol, s-a declanşat nebunia pe teren şi în tribune. Toţi jucătorii şi membrii staff-ului Parmei s-au năpustit asupra lui Charpentier, marcatorul golului.

Se califică FCSB în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor?

14:55

Irina Begu și Ana Bogdan, eliminate de la Jocurile Olimpice 2024! Româncele, învinse de Swiatek și Paolini

14:53

Ion Ţiriac, derapaj incredibil după ce a văzut ceremonia din Franţa: „Ăsta este Parisul, cu travestiții, cu homosexualii”

14:37

VIDEOVerstappen, cel mai rapid în ultimul antrenament din Marele Premiu al Belgiei! Calificările, pe Antena 3 CNN și AntenaPLAY, 16:45

14:27

Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş s-au calificat în semifinale la dublu vâsle feminin, la Jocurile Olimpice 2024

14:16

„Nu trebuie deranjat, vrem o medalie!” Camelia Potec, ultimele detalii înainte ca David Popovici să debuteze la Jocurile Olimpice

14:03

Sepsi – Dinamo, LIVE TEXT, 22:00! „Câinii”, fără victorie la Sfântu Gheorghe de cinci ani! Echipele probabile

1 FotoFotografie de colecţie cu Gică şi Ianis Hagi, pe ringul de dans! Elena Hagi a postat totul: „Ne-am distrat!”s 2 FotoScoţienii anunţă că Ianis Hagi s-a înţeles că noua echipă: „Este clar!” Salariul uriaş pe care îl va aveas 3 FotoGeorgina Rodriguez a încins internetul alături de Cristiano Ronaldo. Imaginea virală cu cei dois 4 VIDEOLando Norris, pole-position în Marele Premiu al Ungariei! Cursa e duminică, de la ora 15:45, pe Antena 1 şi în AntenaPLAYs 5 FotoKira Hagi, mesaj emoţionant la 10 zile de la nunta lui Ianis Hagi: „Puterea unui ‘pentru totdeauna’ rostit în şoaptă!”s 6 FotoNeymar a devenit tată pentru a treia oară! Helena s-a născut la începutul acestei lunis

Horoscopul lunii august 2024. Nativii sunt tot mai dornici să-și găsească marea dragoste

Zodii norocoase care pot experimenta abundență financiară pe 27 iulie 2024. Conturile lor vor crește considerabil