Închide meniul

CFR Cluj începe războiul în Superliga și e pregătită să dea în judecată FRF, după anunțul ministrului Eduard Novak. ”Ne-am trezit cu asta”

Dan Roșu Publicat: 8 iulie 2022, 11:48

CFR Cluj începe războiul în Superliga și e pregătită să dea în judecată FRF, după anunțul ministrului Eduard Novak. ”Ne-am trezit cu asta”

Cristi Balaj, în cadrul unui eveniment / Hepta

CFR Cluj e pregătită să dea în judecată FRF, după ce Eduard Novak a anunțat o lege istorică pentru sportul românesc. Ministrul Sportului susține că la competițiile naționale, „cel puțin 40% dintre sportivii prezenți pe teren vor trebui să fie români”.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Regula ar urma să intre în vigoare pentru sezonul 2022-2023, unul pentru care echipele din Superliga și-au făcut deja planurile. CFR are cele mai mari probleme legate de decizia lui Novak, având în lot nu mai puțin de 16 străini.

CFR Cluj e pregătită să dea în judecată FRF

“Nu știu dacă FRF a știut de această decizie. LPF și cluburile din Liga 1 nu au avut cunoștință despre așa ceva. Ne-am trezit cu asta! Pentru noi, competiția a început, am format lotul de jucători. Probabil astăzi apare ordinul publicat în Monitorul Oficial, iar noi mâine jucăm Supercupa. Această decizie creează mari prejudicii în acest moment, habar nu aveam de ea. Noi am lucrat la transferuri de jucători din luna noiembrie.

Regulamentul Federației e Biblia fotbalului românesc. Noi trebuie să jucăm după ROAF. Dacă apare o modificare legislativă, FRF și LPF ar trebui să-și adapteze regulamentul conform legii. După ce s-a stabilit în Comitetul Executiv, cluburile trebuie să respecte noul regulament. Ca să fie modificat regulamentul, trebuie să fie votat în Adunarea Generală.

Este imposibil să respectăm în acest moment acel ordin, cu toată bunăvoința. Cel mai probabil, dacă decizia va fi aplicată, vom apela la instanță. Ordinul de ministru poate fi atacat în contencios administrativ. Să nu uităm că am câștigat un proces cu FRF, pe o speță similară”, a spus Cristi Balaj, la Pro Arena.

Reclamă
Reclamă

Schimbare istorică în Superligă, după ordinul de minister anunțat de Eduard Novak

Începând din stagiunea următoare, care va începe pe 15 iulie, fiecare echipă va fi obligată să aibă în primul „11” jucători români în proporție de 40%. Rămâne de văzut, în urma consultării Ministerului Sportului cu FRF, dacă numărul de fotbaliști români va fi de 4 sau 5.

Evident, noua regulă își va lăsa amprenta, cel mai vizibil, asupra echipelor din Superligă care au mulți jucători străini în cadrul lotului. Din această categorie face parte și CFR Cluj. La ora actuală, campioana României are în componență 16 jucători străini.

Pe lângă noua regulă anunțată de Ministerul Sportului, cluburile din Liga 1 vor fi obligate să respecte în continuare și regula impusă de FRF, conform căreia fiecare echipă trebuie să aibă în „primul 11” un jucător U21.

Reclamă

Decizie istorică anunțată de Eduard Novak

Conform Ministerului, obiectivul acestei măsuri constă în susţinerea sportului de înaltă performanţă şi a sportivilor români, iar ducerea la îndeplinire se va realiza de către federaţiile sportive naţionale, prin statutele şi regulamentele proprii, începând cu sezonul competiţional următor, 2022/2023.

Novak consideră că acest ordin de ministru va fi benefic în procesul de selecție al sportivilor la echipele naționale:

„Sunt extrem de fericit că pot face acest anunț care vine în sprijinul sportivilor români și, implicit, a sportului din țara noastră. După ce m-am sfătuit cu toate federațiile sportive, am emis un ordin de ministru, prin ponderea de participare a sportivilor de performanță români, la nivel de seniori și juniori, la toate competițiile sportive naționale oficiale.

Astfel, începând cu sezonul 2022/2023, această pondere nu poate fi mai mică de 40% din totalul sportivilor participanți care pot evolua în teren pe parcursul unui meci pentru fiecare echipă. Deci 40% dintre sportivii prezenți pe teren în meciurile oficiale trebuie să fie români. Iar federațiile sportive naționale au obligația să respecte prevederile acestui ordin de ministru.

Este o decizie care va ajuta cu siguranță selecția pentru echipele naționale ale României la sporturile de echipă.”, a explicat Eduard Novak, pe contul de Facebook.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va lua Cristi Chivu titlul cu Inter în sezonul 2025-2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
21:34

EXCLUSIVMircea Lucescu apelează la istorie! Ce le-a transmis tricolorilor înainte de Austria România: “Îi ştim toţi”

21:16

VideoJurnal AntenaSport | Adrian Frumosu i-a cucerit pe austrieci

21:10

VideoJurnal AntenaSport | Răzvan Marian e matematicianul din cușcă

21:07

VideoTricolorii dau totul pentru România

20:53

VideoJurnal AntenaSport | Louis Munteanu a plecat deja la naționala de tineret

20:46

EXCLUSIVCristi Chivu, lăudat la scenă deschisă de Mircea Lucescu! Cerinţa selecţionerului pentru antrenorul lui Inter

1 „Am câștigat. Eu sunt Steaua”. Florin Talpan a anunțat victoria „militarilor” în procesul pentru palmares cu FCSB 2 Louis Munteanu a părăsit cantonamentul României, chiar înaintea meciului cu Austria! Anunţul FRF 3 Gigi Becali a anunțat transferul lui Dennis Politic la FCSB: „Azi semnăm”. Suma plătită către Dinamo 4 Florin Niţă, marea lovitură încercată de Dinamo pe piaţa transferurilor 5 BREAKING NEWSCristi Chivu semnează cu Inter! Gazzetta dello Sport: “Contract pe 2 ani!” 6 Dinamo vrea să transfere doi jucători de la Farul, după plecarea lui Dennis Politic la rivala FCSB
Citește și