Închide meniul

Thomas Tuchel a semnat un nou contract cu Chelsea. Roman Abramovich l-a “premiat” pentru câştigarea Champions League

Mihai Ispas Publicat: 4 iunie 2021, 16:31

Comentarii
Thomas Tuchel a semnat un nou contract cu Chelsea. Roman Abramovich l-a premiat pentru câştigarea Champions League

Twitter Chelsea

Thomas Tuchel a semnat un nou contract cu Chelsea la o săptămână după cucerirea trofeului Ligii Campionilor. El mai avea contract doar până la finalul sezonului viitor, iar acum înţelegerea se întinde până în iunie 2024.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Thomas Tuchel a semnat un nou contract cu Chelsea

Tuchel a declarat că se aşteaptă să primească un nou contract cu gruparea Chelsea după câştigarea Ligii Campionilor.

De la numirea lui în ianuarie ca antrenor principal, Tuchel a avut prima întâlnire cu patronul Roman Abramovici abia după finala din 29 mai, de la Porto, pe gazonul Stadionului Dragao.

“Nu sunt nici măcar sută la sigur, dar poate că am un nou contract acum. Se poate, managerul meu a spus ceva despre asta, dar nu ştiu. Deci, să verificăm mai întâi acest lucru. Am vorbit cu patronul chiar acum pe teren, acesta a fost cel mai bun moment pentru o primă întâlnire. Sau cel mai rău, pentru că de acum înainte nu poate decât să se înrăutăţească. Vom vorbi mâine, vom vorbi mai târziu, vom vorbi mâine şi aşteptăm cu nerăbdare acest lucru.

Îl pot asigura că voi rămâne înfometat de trofee, că vreau titlul următor şi mă simt absolut fericit, ca parte a unui club cu adevărat ambiţios, o parte puternică a unui grup puternic. Asta se potriveşte perfect credinţei mele şi pasiunii mele pentru fotbal în acest moment. Aşadar, dorinţa mea este să obţin mai multe victorii, să cresc ca antrenor şi să împing grupul la limită din prima zi a sezonului următor”, a spus Tuchel în conferinţa de presă de după finală.

Reclamă
Reclamă

Germanul i-a luat locul lui Frank Lampard

Cand l-a înlocuit pe Frank Lampard, în ianuarie, Tuchel a semnat un contract pe 18 luni şi după succesul de la Porto dorea unul până în 2023, însă a primit un an în plus. De la veirea lui pe Stamford Bridge, Chelsea a prins locul 4 în campionat, de Champions League, şi a câştigat Cupa Angliei şi Liga Campionilor.

Formaţia Chelsea Londra a cucerit Liga Campionilor, învingând, al 29 mai, cu scorul de 1-0, echipa Manchester City, în finala disputată pe Stadionul Dragao din Porto. Golul a fost marcat de Havertz, în minutul 42. Chelsea şi-a mai adjudecat trofeul în 2012.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine sunt vinovaţii pentru situaţia în care a ajuns FCSB?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
17:30
VideoAntenaSport Update. Cele mai tari ştiri ale zilei de 29 august
17:26
Prima reacție a lui Mihai Covaliu, după ce Ana Bărbosu și-a pierdut provizoriu medalia olimpică
17:18
EXCLUSIV“Aproape imposibil venind din România” Reacţia Gabrielei Ruse după un parcurs excelent la Australian Open!
17:07
EXCLUSIV“Cea mai scumpă medalie!” Nicolae Forminte, prima reacţie după decizia TAS în cazul Anei Bărbosu: “America e ţara avocaţilor”
17:04
Nicolae Stanciu, prezentat oficial. Românul va încasa maximul de bani pe care îi putea primi. Salariul uriaș
16:42
Dennis Politic, titular în meciul cu Fenerbahce! Cum arată echipa FCSB-ului
1 Cauza accidentului din Timiș, descoperită. Unul dintre cei trei supraviețuitori a povestit ce s-a întâmplat 2 Microbuzul în care se aflau fanii lui PAOK nu era condus de un şofer profesionist! Suporterii au condus pe rând 3 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. Adama Traore a semnat cu West Ham 4 Kyros Vassaras, măsură dură după UTA – Rapid! Arbitrul a fost pedepsit 5 Văzut ca un posibil înlocuitor pentru Charalambous, Mutu îl “înţeapă” pe Becali: “Critici mai dure ca niciodată” 6 Fotbalistul pentru care Universitatea Craiova a făcut ofertă de 1,7 milioane euro
Citește și