Închide meniul

Un tânăr de 19 ani va evolua în Cupa Scoţiei, chiar dacă suferă de cancer în stadiul 4. BBC va transmite live meciul

Alexandra Costea Publicat: 25 octombrie 2024, 14:11

Reclamă
Un tânăr de 19 ani va evolua în Cupa Scoţiei, chiar dacă suferă de cancer în stadiul 4. BBC va transmite live meciul

Charlie Watson a fost diagnosticat cu cancer anul trecut- Sursă foto: X

Un tânăr de 19 ani va evolua în Cupa Scoţiei, chiar dacă suferă de cancer în stadiul 4. Charlie Watson va juca vineri în turul al doilea al Cupei Scoţiei pentru echipa de amatori Threare Rovers. Povestea tânărului fotbalist i-a determinat pe cei de la BBC Scoţia să transmită în direct partida, notează L’Equipe.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Charlie Watson a fost diagnosticat cu cancer în urmă cu un an.

Un tânăr de 19 ani va evolua în Cupa Scoţiei, chiar dacă suferă de cancer în stadiul 4. BBC va transmite live meciul

BBC Scoţia va transmite în direct meciul Threave Rovers-Stranraer.  Mai mult decât interesul sportiv al meciului, prezenţa unui tânăr jucător de 19 ani în rândurile celor de la Rovers, un club de amatori din Castle Douglas, oraş cu mai puţin de 4 000 de locuitori din sud-vestul Scoţiei, va acapara atenţia generală. Numele jucătorului este Charlie Watson şi el suferă de cancer în stadiul 4.

A fost diagnosticat cu această boală în urmă cu puţin peste un an. Totul a pornit după ce a descoperit că avea o aluniţă care continua să crească.

„Aveam o aluniţă pe abdomenul inferior care a început să crească. Am rugat un chirurg să o îndepărteze şi să o analizeze. Rezultatul a fost teribil: era un melanom malign nodular în stadiul 2, un tip de cancer de piele, care, din păcate, avea să progreseze, extinzându-se la ganglionii limfatici, plămâni şi ficat, ajungând în stadiul 4 al bolii”, a povestit Watson pentru site-ul BBC.

Reclamă
Reclamă

Charlie nu a renunţat la fotba, chiar dacă a fost diagnosticat cu cancer

Cu toate acestea, Charlie Watson nu şi-a plâns niciodată de milă. În timp ce urmează un tratament pentru a încerca să frâneze boala, băiatul nu renunţă să joace fotbal.

„Am un temperament care nu mocneşte. Eu doar fac lucrurile pe care mi le-am propus”, a mai povestit acesta. Charlie, care lucrează ca ucenic tâmplar, nu renunţă niciodată, concentrându-se pe teren şi participând în acelaşi timp la evenimente de strângere de fonduri şi zile de sensibilizare.

Curajul său îi uimeşte pe scoţieni, începând chiar cu Danny Dunglinson, propriul său antrenor la echipa D3 din liga West of Scotland.

Reclamă

„Văzându-l atât de activ pe teren, este greu de crezut că Charlie trăieşte cu o boală atât de teribilă. În timpul meciurilor, el nu pare să fie niciodată în dificultate şi chiar pare să se simtă mai bine. Ce curaj, ce tenacitate: nu-mi amintesc să fi lipsit de la un antrenament!”, a declarat antrenorul Danny Dunglinson.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va ajunge Cristiano Ronaldo la borna 1.000 de goluri marcate în carieră?

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
1:28

VIDEOLos Angeles Clippers – Golden State Warriors 124-119, după un meci dramatic, cu prelungiri

23:58 13 apr.

Mirel Rădoi, reacţie furibundă după egalul cu FCSB: „Îmi iau sacoul şi mă duc în lojă. Nu aştept un punct”

23:55 13 apr.

Lazio – Roma 1-1. Fiorentina – Parma 0-0. Ianis Hagi a marcat cu Aberdeen. Rezultatele zilei

23:49 13 apr.

Gigi Becali l-a făcut praf pe Horaţiu Feşnic: „Nu se poate aşa ceva. Nu cred că se va îndrepta”

23:37 13 apr.

„Arbitrajul a fost de partea lor, 100%” Ștefan Târnovanu, acuzații grave după 0-0 cu Universitatea Craiova

23:25 13 apr.

„Când? La încălzire?” Florin Tănase a făcut show după 0-0 cu Universitatea Craiova. A făcut praf arbitrajul

1 Gigi Becali a „distrus” doi jucători, după Universitatea Craiova – FCSB 0-0: „N-a contat / N-a câştigat niciun duel” 2 Motivul pentru care Mihaela Cambei ţine nemişcată în parcare maşina primită cadou de la Ion Ţiriac: „O văd în fiecare dimineaţă” 3 Decizia luată la FCSB, înainte de meciul crucial cu Universitatea Craiova. Cum va arăta primul 11 4 Ce spune Patrick Vieira despre plecarea de la Genoa lui Dan Şucu. E dorit de echipe importante 5 Final „de infarct” în Universitatea Craiova – FCSB! Mora a lovit bara în prelungiri! Oltenii și-au pus mâinile în cap 6 Noi dezvăluiri şocante din scandalul pariurilor din Italia! Radu Drăguşin, implicat în plata de 40.000 de euro
Citește și