Închide meniul
Video

Ce a spus David Popovici despre finala probei de 100 de metri liber, ce va avea loc duminică, de la 19:08, live în AntenaPLAY

Dan Roșu Publicat: 9 decembrie 2023, 20:22

Comentarii

David Popovici, după o probă - Profimedia Images

David Popovici a vorbit despre finala de 100 de metri liber a Campionatelor Europene de înot în bazin scurt, ce va avea loc duminică, de la ora 19:08, live în AntenaPLAY şi pe Antena Stars.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Popovici a acuzat programul încărcat al competiţiei de la Otopeni, înainte de ultima probă, unde se va duela din nou cu Matt Richards, campionul de la 200 de metri liber.

Ce a spus David Popovici despre finala probei de 100 de metri liber

Popovici a obţinut al şaselea timp din faza semifinalelor, 46:48, fiind devansat de Maxime Grousset (45:63), Alessandro Miressi (45:76), Matthew Richards (46:23), Jacob Whittle (46:38) şi de Nando Nemeth (46:42).

“A fost un program foarte încărcat. Acum mi-am dat seama că nici nu am apucat să mă uit la a doua semifinală, dar m-am calificat automat, pentru că am ieşit al doilea din serie. Program foarte încărcat, greu, dar un antrenament foarte bun pentru concursurile ce o să vină şi cele foarte importante pentru mine.

Mă simt bine, mă simt decent. Nu cred că e bine să te simţi prea bine, că după ţi se poate întâmpla ceva rău. Mă simt binişor, decent. Asta e starea mea cea mai bună.

Reclamă
Reclamă

Sunt curios cum o să decurgă proba de mâine, mi-aş fi dorit să fie şi Patrick. Dacă despre mine se zice că sunt tânăr şi mic, el e şi mai mic, şi mai tânăr. Şi e bun, e bun rău de tot”, a spus Popovici, în exclusivitate pentru Antena Sport.

David Popovici, în finala de 100 de metri liber la CE de înot în bazin scurt

David Popovici s-a calificat, sâmbătă, în finala probei de 100 metri liber din cadrul Campioatului European de înot în bazin scurt, competiţie care se desfăşoară la Otopeni.

Popovici a concurat în prima semifinală, în care s-a clasat al doilea, după britanicul Matthew Richards. Timpul lui Popovici a fost 46.48, iar cel al britanicului a fost 46.23.

Reclamă

În semifinale a concurat şi Patrick Dinu, care s-a clasat al şaptelea în prima semifinală (47.71), al 14-lea per total.

Finala va avea loc duminică, de la ora 19.08, live în AntenaPLAY şi pe Antena Stars.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va fi titular de drept Ianis Hagi la Alanyaspor?
Loading ... Loading ...
Citește și:
17:13
Fundaşul Daniel Dumbrăvanu, internaţional al Republicii Moldova, a fost împrumutat de CFR Cluj la Voluntari
17:11
Bayer Leverkusen i-a găsit înlocuitor lui Erik ten Hag! Fostul selecţioner al Danemarcei revine pe banca tehnică
16:49
Alţi doi fotbalişti pleacă de la CFR Cluj! Unul dintre ei semnează cu o echipă din Liga 1
16:41
Javier Zanetti vrea România la World Cup 2026: “Sper din toată inima să se califice”. Cum l-a caracterizat pe Mircea Lucescu
16:30
VideoAntenaSport Update. Cele mai tari ştiri ale zilei de 8 septembrie
15:52
Neluţu Varga a anunţat transferul ultimei zi de mercato: “Face vizita medicală și va semna cu CFR Cluj”
1 Scenariul pentru ca România să mai câştige grupa şi să se califice la World Cup 2026, după victoriile Austriei şi Bosniei 2 Virgiliu Postolachi pleacă de la CFR Cluj şi semnează cu o rivală 3 Dinamo s-a reorientat, după ce nu l-a putut transfera pe Matei Ilie. Noua ţintă a lui Zeljko Kopic 4 Carlos Alcaraz a câștigat US Open 2025! Succes în patru seturi în finala cu Jannik Sinner 5 Dan Şucu, lovitură decisivă pentru Gigi Becali! Leo Bolgado ajunge la Rapid, după ce a fost dorit de FCSB 6 Plecare de la Rapid în ultima zi de mercato! Fotbalistul va fi împrumutat a doua oară
Citește și