David Popovici revine în competiţie. Campionul olimpic de la Paris va participa la Campionatul European U23 de la Samorim, în perioada 26-28 iunie.
Popovici se pregăteşte astfel pentru Campionatele Mondiale de seniori, care vor avea loc anul acesta în Singapore. Competiţia este programată în perioada 11 iulie – 13 august).
David Popovici va participa la Campionatele Europene U23 de la Samorim
David Popovici va participa săptămâna viitoare (26-29 iunie) la Campionatul European U23 de la Samorim (Slovacia), prima competiţie oficială după Jocurile Olimpice de la Paris 2024, unde a câştigat două medalii: aur la 200 metri liber şi bronz la 100 metri liber, notează news.ro.
Elevul antrenorului Adrian Rădulescu va concura la Samorin în probele de 50, 100 şi 200 m liber, precum şi la ştafeta de 4×100 metri liber, a anunţat CS Dinamo.
Campionatul European U23 este la a doua ediţie. La întreceri şi-au anunţat participarea 373 de înotători din 42 de ţări.
Lotul României la Europenele U23 de la Samorim
- David Popovici (50 m liber, 100 m liber, 200 m liber)
- Vlad Mihalache (50 m fluture şi 100 m fluture)
- Denis Laurean Popescu (50 m spate, 50 m fluture, 100 m fluture)
- Alexandru Constantinescu (50 m spate, 100 m spate, 200 m spate)
- Andrei Iaschiu (400 m liber, 800 m liber, 1.500 m liber)
- Cristian Lăpădat (50 m fluture, 100 m fluture, 200 m fluture)
- Vlad Stancu (200 m mixt, 400 m mixt)
- Ştefan Cozma (100 m liber, 200 m liber, 200 m fluture)
- Patrick Dinu (50 m liber, 100 m liber, 50 m bras)
- Mihai Gergely (100 m liber, 200 m liber)
- Maysa Raţiu (100 m liber, 200 m liber)
- Ioana Ştirbu (50 m liber, 100 m liber, 200 m liber)
- Rebecca Diaconescu (200 m liber, 400 m liber, 800 m liber şi 1.500 m liber).
Vlad Mihalache, despre importanţa lui David Popovici pentru înotul românesc: “Este un mare avantaj”
David Popovici a pus din nou înotul românesc pe harta mondială, după un an 2022, în care a devenit dublu campion mondial şi european la probele de 100 şi 200 metri liber. Popovici şi-a încununat cariera cu aurul olimpic de la Paris, unde s-a impus la 200 de metri liber.
Vlad Mihalache visează şi el la o medalie olimpică şi recunoaşte avantajele mari pe care le au sportivii din noul val, în urma performanţelor reuşite de David, cel care a fost şi deţinătorul recordului mondial la proba regină de 100 de metri liber.

Mai mult, Mihalache vorbeşte şi despre importanţa ştafetei României, una care poate ridica pretenţii la marile competiţii.
“Am avut anumite beneficii datorită rezultatelor lui David Popovici, mai ales că a făcut acest sport vizibil. Lumea vorbeşte despre înot şi este un mare avantaj. O parte bună la a concura alături de David este şi că putem avea o ştafetă de nivel mondial”, a spus Mihalache, în exclusivitate pentru as.ro.
- David Popovici și staff-ul său de la CS Dinamo încasează 6 milioane de lei de la stat. Motivul
- Denis Popescu primeşte mult ajutor din partea telefonului la antrenamente
- Daria Silişteanu şi povestea medaliei de argint de la Mondialele de juniori: “O surpriză foarte mare”
- Daria Silişteanu a plecat de la Dinamo! Unde se antrenează marea speranţă a înotului românesc, la doar 16 ani
- “Tot cu dezamăgire mă găsiţi şi azi!” Marea supărare a lui David Popovici, după ce a devenit campion mondial, european şi olimpic