EXCLUSIV

Diana Stiger, noua senzaţie a nataţiei româneşti, reacţie după ce a încheiat Campionatele Europene de înot în bazin scurt

Alex Ioniță Publicat: 10 decembrie 2023, 11:45

Diana Stiger / Antena Sport

Diana Stiger, noua senzaţie a nataţiei româneşti a avut prima reacţie după ce a încheiat Campionatele Europene de înot în bazin scurt. Tânăra sportivă a vorbit despre ultima cursă la care a participat, dar și despre întreg turneul care a fost organizat la Complexul de Natație din Otopeni.

Diana Stiger a participat în una dintre seriile probei de 400 de metri liber feminin. Aceasta nu s-a calificat în finală și a terminat întrecerea pe poziția a 6-a. Cursa Dianei, la fel ca toate întrecerile din cadrul Campionatelor Europene de înot în bazin scurt a fost live în AntenaPLAY și as.ro/live.

După ultima probă la care a participat, Diana Stiger, care are doat 15 ani, a dezvăluit faptul că s-a simțit foarte obosită, având în vedere faptul că a concurat în mai multe probe din cadrul acestui turneu. De asemenea, tânăra înotătoare a menționat faptul că s-a simțit excepțional la Otopeni, având în vedere că a participat la primul european din viața ei.

„Nu m-am simțit cel mai bine în apă, s-a simțit încărcătura. S-au simțit și zilele de oboseală, data viitoare sper să fie mai bine. (n.r. la Otopeni) A fost o experiență senzațională.

E primul meu Campionat European, nici măcar la cel de juniori nu am reușit să fiu. Este un campionat foarte mare pentru mine. Îmi doresc să fiu la fel de muncitoare și pe viitor și să nu mă dau bătută”, a spus Diana Stiger, în exclusivitate pentru Antena Sport.

Campionatele Europene de înot în bazin scurt se vor încheia astăzi, odată cu sesiunea de seară. Până în momentul de față, România a obținut o medalie, prin Andrei Ungur, și a obținut calificarea în 8 finale. Totuși, numărul de medalii ar putea fi mai mare, având în vedere că Robert Badea (400m mixt) și David Popovici (100m liber) vor participa și ei în finale.

Camelia Potec a analizat evoluțiile românilor de la Campionatele Europene de înot în bazin scurt

„Suntem foarte fericiți. Avem 8 finale și o medalie, dar încă nu tragem linie. La finalul competiției vom vedea cine a mers bine și cine a mers mai puțin bine. Am mai spus acest lucru, obiectivul Federației și al României era o finală și o medalie.

Este un campionat european de seniori, un bazin de 25 de metri. Am avut 21 de sportivi calificați, înainte aveam foarte puțini. Speram și știam că ne vom depăși obiectivul, sportivii noștri au arătat o formă foarte bună și la campionatele naționale. După sesiunea de seară vom trage linie.

Pot fi surprize, fiecare competiție este diferită. Fiecare sportiv trăiește altfel aceste competiții. Știam că ei vor avea încredere, au fost mulți oameni în tribune. Toți au avut parte de o experiență extraordinară, toți au avut de învățat. Pentru o parte din sportivi au fost curse extraordinare, în timp ce alții mai au multe de învățat. Am avut în echipă și juniori care au făcut performanță, acest lucru ne dă speranță

Începem să conturăm o echipă. Am profitat de această competiție, i-am adus pe cei mici în arena europeană. Am spus că le este mai ușor, pentru că au fost în fața publicului nostru. Ei sunt foarte fericiți, au avut parte de o experiență unică. Și părinții au fost fericiți. Emoțiile au fost pe măsură”, a spus Camelia Potec, în exclusivitate pentru Antena Sport.

8:42 Florin Manea, anunț ferm despre viitorul lui Radu Drăgușin: „Dacă va fi în continuare rezervă, nu va rămâne la Tottenham!” 8:21 „M-am simțit teribil!” Max Verstappen a avut probleme în calificările cursei de sprint a Marelui Premiu de la Miami! 8:14 Primul transfer de titlu pe care îl face Dan Petrescu la CFR Cluj! Atacantul a refuzat-o pe FCSB și este într-o formă de senzație 0:15 VIDEOMax Verstappen, pole position în cursa de sprint a Marelui Premiu de la Miami (Antena 3 CNN şi în AntenaPLAY, de la ora 19:00) 3
23:57
Mihai Stoica a anunţat o schimbare majoră la FCSB: „Poate chiar se va ajunge să se voteze!”
3
22:55
„Penibil!” Oficialii de la Sepsi au ieșit la atac după 4-1 cu Farul! Mesaj dur despre scandările xenofobe
3
22:45
„Nu le-am dat nicio șansă” Reacții categotice din tabăra lui Sepsi după 4-1 cu Farul! Ce s-a spus despre performanța de la Ovidiu
3
22:37
Prima reacţie a lui Gică Hagi, după umilinţa din Farul – Sepsi 1-4: „Un meci de care îţi este ruşine! E greu să accepţi”