Foto

Jocurile Olimpice 2020 | Campionii de la tenis, moment viral la Tokyo! Au coborât de pe podium ca să fie alături de învinşii din finală

Publicat: 30.07.2021, 23:26.

Moment impresionant la Tokyo după finala dramatică de dublu masculin din concursul de tenis. Cei doi câştigători, Nikola Mektic şi Mate Pavic, au coborât de pe prima treaptă a podiumului pentru a fi alături de conaţionalii lor pe care i-au învins, Marin Cilic şi Ivan Dodig.

Croaţia, JO 2020

Jucătorii Croaţiei, moment viral la Tokyo după finala de dublu de la tenis

Croaţii Nikola Mektic (32 de ani / locul 2 ATP la dublu) şi Mate Pavic (28 de ani / locul 1 ATP la dublu) au cucerit medaliile de aur la Jocurile Olimpice 2020, în proba de dublu.

Jocurile Olimpice 2020 | Campionii de la tenis, moment viral la Tokyo

Ei au câştigat finala contra altor croaţi: Marin Cilic (32 de ani / locul 243 la dublu) şi Ivan Dodig (36 de ani / locul 12 la dublu). Scorul final a fost 6-4, 3-6 şi 10-6 în super tie-break.

La ceremonia de premiere, Mektic şi Pavic au coborât alături de Cilic şi Dodig pe a doua treaptă a podiumului, oferind o imagine care a devenit virală.

Un alt moment impresionant a avut loc, vineri, tot în concursul de tenis de la Tokyo.

Alexander Zverev i-a cerut scuze lui Novak Djokovic

Alexander Zverev şi-a cerut scuze pentru că l-a învins pe Djokovici. Germanul a declarat că liderul ATP este cel mai mare jucător din istorie şi că ştie cât îşi dorea acesta să câştige „Golden Slam”, adică aurul olimpic şi cele patru Grand Slamuri într-un singur an.

„Îmi cer scuze, îmi pare rău pentru el. Rămâne cel mai mare jucător al tuturor timpurilor. Ştiu că a venit aici să-şi graveze numele în istorie, că voia să facă Golden Slam. Dar nu se poate să câştigi tot timpul”, a declarat Zverev.

În fnală, jucătorul de 24 de ani va evolua contra rusului Karen Hacianov. Finala mare este programată duminică. Finala mică, pentru medalia de bronz, va avea loc sâmbătă.

Novak Djokovic, în lacrimi în faţa jurnaliştilor

Novak Djokovic a plecat cu ochii în lacrimi din faţa jurnaliştilor sârbi, după ce a pierdut două semifinale în doar câteva ore la Jocurile Olimpice 2020. După eşecul cu

„Nu știu, chiar nu am nicio idee. Vă spun sincer! Nu știu ce să vă spun”, au fost singurele cuvinte pe care a putut să le rostească Djokovic. El a părăsit apoi zona mixtă, unde se aflau jurnaliştii din Serbia, vizibil afectat.

La câteva ore după ce a fost eliminat de Alexander Zverev în semifinale la simplu, Novak Djokovici a pierdut şi la dublu mixt, unde a jucat alături de Nina Stojanovici.

Răzvan Stanca, la AS.ro LIVE

Flacăra olimpică a fost stinsă la Tokyo
JO 2020 • 8 aug., 16:33
FOTO
S-au încheiat Jocurile Olimpice 2020! Imagini spectaculoase de la ceremonie. Câte medalii a obţinut România la Tokyo şi pe ce loc a încheiat competiţia
Brazilia, campioană olimpică
JO 2020 • 7 aug., 17:12
Jocurile Olimpice 2020 | Brazilia, campioana olimpică! Naţionala „Selecao” e din nou de aur. Dani Alves, record incredibil: i-a depăşit pe Messi şi Iniesta!
Larisa Iordache, JO 2020
JO 2020 • 5 aug., 13:53
Jocurile Olimpice 2020 | Larisa Iordache s-a despărţit în lacrimi de Tokyo. „Mulţumesc, Doamne!” + Dezvăluiri din momentul accidentării: „A căzut din picioare de durere!”
Motivul pentru care Carmina, fiica cea mare a lui Liviu Vârciu, nu a participat la petrecerea de botez a fratelui său
1
Foto Emma Răducanu, apariţie de 120.000 de euro! Contract stelar pentru campioana de la US Open. Imagini de colecţie
22:19 Rapid – FC Voluntari 0-1 | Gabi Tamaş, prima reacţie după ce şi-a dus echipa pe podium. „Banii la zi, acesta e secretul!”. Ce spune de revenirea la echipa naţională 21:55 Mihai Rotaru a anunţat un nou transfer la Universitatea Craiova: „O să îl luăm definitiv” 21:17 FotoDrama prin care trece fosta soţie a lui Hulk, după ce atacantul brazilian aşteaptă un copil cu nepoata ei. „Nu înţeleg ce mi s-a întâmplat, durerea este foarte mare!” 20:44 Adrian Mititelu Jr. a dat o nouă lovitură pe piaţa transferurilor. A luat un jucător ce a fost şi la Udinese 20:01 Rapid – FC Voluntari 0-1. Jucătorii lui Mihai Iosif, fără victorie de patru etape! Ilfovenii au urcat pe podium 19:33 FotoEmma Răducanu şi-a dat afară antrenorul cu care a câştigat US Open. Darren Cahill, pe lista scurtă după despărţirea de Simona Halep! 19:26 FC Braşov – CSA Steaua 0-1 | Adi Popa vrea să „rupă norii” în Liga 2, după ce a debutat la clubul armatei: „Sunt un campion, am câştigat atâtea trofee” 19:06 Reacţia lui Ianis Hagi, după ce a aflat că Mourinho vrea să dea 20 de milioane de euro să îl ia la Roma şi să devină urmaşul lui Francesco Totti 18:50 Ionuţ Chirilă, fabulos înainte de FCSB – Academica Clinceni. „Gigi Becali are o inteligenţă nativă, aş lucra acolo”. Sfat pentru Edi Iordănescu: „Trebuie să îl antrenezi şi pe patron” 18:45 Edi Iordănescu, impresionat de Constantin Budescu după a alergat 15 kilometri în partida cu CS Hunedoara: „Aveam cu totul altceva în minte!” Cum poate rata meciul cu „Milanul” din Clinceni