“Am plâns şi o să mai plâng” Camelia Potec, copleşită de emoţii după aurul lui David Popovici: “Înotul revine după 20 de ani”

Alex Masgras Publicat: 30 iulie 2024, 8:41

Comentarii
Am plâns şi o să mai plâng Camelia Potec, copleşită de emoţii după aurul lui David Popovici: Înotul revine după 20 de ani

David Popovici, pe prima treaptă a podiumului după finala la 200 de metri liber de la Jocurile Olimpice 2024 / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Camelia Potec a fost copleşită de emoţii după aurul cucerit de David Popovici în finala probei de 200 de metri liber de la Jocurile Olimpice 2024.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Înotătorul român a devenit campion olimpic la capătul unei finale dramatice. Popovici a fost mai rapid cu două sutimi decât medaliatul cu argint, britanicul Matthew Richards.

“Am plâns şi o să mai plâng” Camelia Potec, copleşită de emoţii după aurul lui David Popovici: “Înotul revine după 20 de ani”

La finalul cursei, Camelia Potec, preşedintele Federaţiei Române de Nataţie şi Pentatlon Modern, a oferit prima reacţie după aurul cucerit de David Popovici. Campioană olimpică în 2004, Potec a dezvăluit că a plâns după victoria înotătorului de 19 ani şi este bucuroasă că România are din nou medalii la înot, la Jocurile Olimpice:

“Iată o echipă fericită, o echipă unită, o ţară în care putem spune că acum s-a spart gheaţa. Şi că înotul revine după 20 de ani şi aduce din nou medalii pentru România. Şi bineînţeles că de acum încolo absolut totul este posibil.

Am plâns şi o să mai plâng, acum nu, că sunt puternică. Este normal, au trecut 20 de ani, mă bucur că iată avem campion olimpic, mă bucur că David Popovici a confirmat, că după un an 2023 puţin mai fericit, a reuşit”, a declarat Camelia Potec, potrivit agerpres.ro.

Reclamă
Reclamă

David Popovici, discurs uriaş cu medalia olimpică de aur la gât

David Popovici a scris istorie pentru România şi a devenit primul campion olimpic la înot masculin. Popovici a explicat ce a simţit în ultimii 25 de metri ai finalei, acolo unde s-a decis noul campion olimpic al probei de 200 de metri liber. Mai mult, Popovici a dezvăluit şi momentul în care şi-a dat seama că a devenit campion olimpic.

„Nu mi-a păsat de medalie. Aşa am câştigat-o. Nu acesta este obiectivul. obiectivul este să te simţi bine. Vii la Jocurile Olimpice să concurezi cu cei mai buni din lume. E un privilegiu doar să fii aici. Tocmai că nu am luptat pentru medalie, am reuşit să o câştig. A fost o luptă de câini, fix aşa o descriu. Pe ultimii 50 de metri, îl vedeam pe american că este în faţa mea, ştiam că neamţul e undeva în stânga mea. Văzusem că plecase tare. Chiar dacă nu te uiţi la ei, îi simţi acolo respinrându-ţi în ceafă. Ştiam că sunt acolo şi nu mi-am permis în nicio secundă să o las mare. Am făcut cursa pe care o doream.

Chiar dacă nu acesta era obiectivul, mă bucur pentru medalie. Mi-am dat seama când am atins plăcuţa pentru că au nişte lumini. Dacă atingi primul, vezi doar o lumină. Au fost lacrimi de bucurie în tribune, şi la mine au fost. Nu sunt cel mai deschis om, dar am plâns şi eu când am dat primul interviu. Inclusiv pe podium m-am abţinut. Am visat la acest moment, la 11 ani tortul meu a fost cu Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Reclamă

Eu de la 11 ani ştiam că îmi doresc să ajung la Jocuri. Dacă eu am reuşit, un băiat crescut în Titan – Pantelimon, complet obişnuit, absolut oricine poate. Prin determinare, perseverenţă şi multă muncă. Aş vrea să profit de ocazie şi să le mulţumesc tuturor celor care m-au susţinut”, a spus David Popovici la zona mixtă.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Câte goluri va marca Lionel Messi în Argentina - Capul Verde?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
15:37

A murit Ciprian Dumbravă, fost fotbalist în Liga 1. A decedat la vârsta de 45 de ani

15:30

Calificările pentru sprint în MP al Marii Britanii. (18:30, Antena 3 CNN şi AntenaPLAY). Hamilton, cel mai rapid în antrenament

15:18

Amin Ziblim a semnat cu CFR Cluj. Este al șaselea transfer al verii

15:11

Columbia – Ghana LIVE VIDEO (04:30, Antena 1 şi AntenaPLAY). Elveţia îşi aşteaptă adversara din optimi

15:02

Ioan Varga, decizie în privința transferului lui Anderson Ceara

14:23

Sorana Cîrstea s-a amuzat după ce a aflat adversara din turul 3 de la Wimbledon: “Rar mi s-a întâmplat aşa ceva”

1 VIDEOE oficial! Fotbalist de la Benfica, transferat de Universitatea Craiova 2 VIDEOCe le-a spus arbitrul croaţilor după cea mai controversată fază de la Mondial, din minutul 90+13 al partidei cu Portugalia 3 Comunicatul FIFA după scandalul golului anulat în minutul 90+13 la Portugalia – Croaţia 2-1 4 “De ce l-ați scos pe Ronaldo?”. Răspunsul tranșant al lui Roberto Martinez după “thriller-ul” Portugalia – Croația 5 Tragedie în fotbal. Fotbalistul a fost ucis: “Se căsătorise în urmă cu doar cinci luni” 6 Dinamo transferă atacant. Andrei Nicolescu: “Ne-am înţeles!”
Citește și