LIVE TEXT

Ana Bărbosu şi Amalia Ghigoarţă, în finala la individual compus, la Jocurile Olimpice 2024. Simone Biles, marea favorită

Alex Masgras Publicat: 1 august 2024, 21:23

Ana Bărbosu şi Amalia Ghigoarţă, în finala la individual compus, la Jocurile Olimpice 2024 (19:15). Simone Biles, marea favorită

Amalia Ghigoarta şi Ana Barbosu / Colaj Profimedia

Ana Bărbosu şi Amalia Ghigoarţă vor evolua în finala la individual compus de la Jocurile Olimpice 2024. După ce România a încheiat pe locul 7 finala pe echipe de la Paris, două românce vor concura joi la individual compus.

Vezi Jocurile Olimpice de la Paris în AntenaPLAY pe canalele TVR*. Cu AntenaPLAY ai acces la canalele must carry, posturile Antena, dar și canale exclusive. Peste 70 de canale sunt disponibile acum. (*program retransmis în temeiul Legii audiovizualului)

Ana Bărbosu şi Amalia Ghigoarţă, în finala la individual compus de la Jocurile Olimpice 2024! Simone Biles, marea favorită

Update 21:21: Amalia Ghigoarţă a încheiat şi ea concursul la bârnă cu nota 11.900. În total, românca a încheiat concursul cu punctajul 50.732.

Update 21:15: Ana Bărbosu a încheiat exerciţiul la paralele inegale şi a fost notată cu 12.433. În total, românca a încheiat concursul cu 52.465.

Update 20:35: Ana Bărbosu a primit nota 14.000 la sărituri. Românca are cel mai bun punctaj din rotaţia sa.

Update 20:30: Amalia Ghighoarţă a încheiat exerciţiul la paralele inegale cu punctajul 12.566.

Update 20:17: Amalia Ghigoartă este pe locul 17 (26.032) după două rotaţii, în timp ce Ana Bărbosu este pe locul 20 (26.032). Urmează paralele pentru Ghigoarţă şi sărituri pentru Bărbosu.

Update 20:00: Ana Bărbosu a încheiat exerciţiul la sol cu nota 13.366.

Update 19:50: Amalia Ghigoarţă a încheiat exerciţiul la sărituri cu 13.100.

Update 19:45: Amalia Ghigoarţă este pe locul 16 după prima rotaţie, în timp ce Ana Bărbosu este pe locul 23 după prima rotaţie.

Update 19:33: Amalia Ghigoarţă a încheiat exerciţiul la sol. Punctajul româncei este 13.166 după prima rotaţie.

Update 19:29: Ana Bărbosu a încheiat exerciţiul la bârnă şi a fost notată cu 12.466.

Update 19:15: A început finala la individual compus. Ana Bărbosu va evolua în prima rotaţie la bârnă, în timp ce Amalia Ghigoarţă va evolua la sol.

În finala de la individual compus vor lua startul 24 de sportive. Ana Bărbosu s-a calificat în finală cu al 16-lea punctaj (53.533), în timp ce Amalia Ghigoarţă a avut al 23-lea punctaj (52.665).

Marea favorită la individual compus este americanca Simone Biles, care a ajuns în finală cu punctajul 59.566. Al doilea punctaj din calificări a fost obţinut de Rebeca Andrade din Brazilia (57.700), în timp ce Sunisa Lee a obţinut al treilea punctaj (56.132).

Rotaţii Ana Bărbosu:

Rotaţii Amalia Ghigoarţă:

România, locul 7 în finala pe echipe la gimnastică

Echipa României la gimnastică s-a clasat pe locul 7 în marea finală pe echipe. Ana Maria Bărbosu, Sabrina Maneca-Voinea, Lilia Cosman, Amalia Ghigoarţă şi Andreea Preda sunt fetele care au dus România în prima finală olimpică după o pauză de 12 ani.

Aurul olimpic la Paris a revenit SUA, condusă de Simone Biles. Îmbrăcată cu un trening al echipei României, Nadia Comăneci a urmărit finala împreună cu Serena Williams.

România a adunat un punctaj total de 159.497, cu care s-a clasat pe locul 7. În calificări, echipa tricoloră a încheiat pe locul 8, cu exact acelaşi punctaj.

Notele obţinute de gimnastele tricolore, cu o ratare la paralele şi două la bârnă, sunt:

Podiumul a fost ocupat, în ordine, de SUA (171.296 puncte), Italia (165.494) şi Brazilia (164.497). Este a 20-a medalie olimpică la echipe şi a patra de aur pentru SUA, după cele de la ediţiile din 1996, 2012 şi 2016. Lider incontestabil al echipei, Simone Biles s-a aflat în lot şi la aurul din 2016.

Se califică FCSB în play-off-ul Ligii Campionilor?

Tatăl lui Andrei Cornea a făcut dezvăluiri emoţionante: „Am plâns, muncea cu mine la gater. Palmele îi erau pline de aşchii”

21:15

LIVE TEXTTeam România la Jocurile Olimpice 2024 – ziua 6 | Două medalii la canotaj! Emoţii la gimnastică, în finala la individual compus

21:12

LIVE SCOREUniversitatea Craiova – Maribor 1-0. Alex Mitriţă a deschis scorul, iar oltenii lui Gâlcă speră la o revenire fantastică

21:00

LIVE TEXTRijeka – Corvinul Hunedoara 1-0. Hunedorenii luptă pentru un nou rezultat istoric

20:39

Plecare importantă de la Red Bull! Anunţul făcut de austrieci: „Contribuţia lui va marca pentru totdeauna istoria echipei”

1 VIDEO & FOTOMaccabi Tel Aviv – FCSB 0-1. Baeten, eroul campioanei României. FCSB s-a calificat în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor 2 FotoCe au spus ungurii când au auzit de cadoul pe care Ion Ţiriac i l-a făcut lui David Popovici. Cât câştigă maghiarii pentru un aur 3 Team România la Jocurile Olimpice 2024 – ziua 5 | Popovici, bronz la 100 m liber! Bernie Szocs a ratat calificarea în sferturi 4 David Popovici a câştigat medalia de bronz la 100 de metri liber în cea mai rapidă finală din istorie 5 FotoAlarmă pentru miliardarul Ion Ţiriac, după cadou uriaş promis lui David Popovici. Elisabeta Lipă e sigură: „O să aibă surprize!” 6 FotoCâţi bani primeşte David Popovici pentru cele două medalii de la Jocurile Olimpice 2024! Va fi recompensat de COSR şi Ion Ţiriac