Cum poate scrie istorie David Popovici pentru România la Jocurile Olimpice 2024: “E numele la care se gândeşte toată lumea”

Valentin Pîrcălabu Publicat: 23 iulie 2024, 11:36

Comentarii
Cum poate scrie istorie David Popovici pentru România la Jocurile Olimpice 2024: E numele la care se gândeşte toată lumea

Profimedia

Cum poate scrie istorie David Popovici pentru România la Jocurile Olimpice 2024 dacă va obţine o medalie. Aceasta va fi prima pentru înotul românesc după 20 de ani.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

La Jocurile Olimpice de la Atena, Camelia Potec câştiga medalia de aur în proba de 200 de metri liber. Tot în 2004, Răzvan Florea obţinea medalia de bronz în proba de 200 de metri spate. De altfel, aceasta este singura medalie pentru înotul masculin din România la Jocurile Olimpice.

Cum poate scrie istorie David Popovici pentru România la Jocurile Olimpice 2024

David Popovici poate scrie istorie. Cei de la swimswam.com îl consideră pe român principalul favorit în proba de 200 de metri liber şi al doilea în cea de 100 de metri. Astfel, dacă va câştiga medalia de aur, David Popovici va deveni primul campion din istorie al României la masculin.

“Numele la care se gândește toată lumea atât la 100, cât și la 200 de stiluri libere este nimeni altul decât fostul deținător al recordului mondial la 100 de stiluri libere, David Popovici. După un timp fulminant de 46,88 (la doar 0,08 secunde de noul record al lui Zhanle Pan) și 1:43,13 în probele de 100 și 200 liber la Campionatele Europene din iunie, Popovici pare pregătit să facă valuri serioase la Paris. Tânărul de 19 ani este primul favorit la 200 de metri și al doilea la 100 de metri. Dacă va câștiga o medalie în oricare dintre probe, va fi prima medalie obținută de România în înot în ultimii 20 de ani“, au scris cei de la swimswam.com.

Cuvinte uriaşe la adresa lui David Popovici, înaintea Jocurilor Olimpice 2024

Cuvinte uriaşe la adresa lui David Popovici, înaintea Jocurilor Olimpice 2024. Tavi Teleagă, fostul antrenor al lui Răzvan Florea, a spus că Popovici este un „adevărat extraterestru„.

Reclamă
Reclamă

Răzvan Florea este singurul român care a câştigat o medalie olimpică pentru înotul masculin. La Atena, în 2004, Răzvan Florea câştiga medalia de bronz la 200 metri spate, după o cursă senzațională.

„Mă rog de ceva timp să nu mai fiu singurul antrenor român cu o medalie olimpică din înotul masculin. Generație lui Răzvan Florea a fost una de excepție, cu mulți sportivi care erau în topurile mondiale.

Opinia mea pur personală: acest băiat este un extraterestru. Un adevărat fenomen, care renaște mereu din propria cenușă. Când zici că e mort, face niște performanțe care te uimesc”.

Reclamă

Primul lucru pe care l-am constatat este că reînvie, că se întoarce la viața lui normală, după eșecul, în ghilimele, de la Mondiale. Are pur și simplu o atitudine de extraterestru. Dă totul din el și vrea să fie primul până în ultima clipă.

Mulți sportivi își doresc același lucru, dar, când ajung la punctul mort, cedează. El trece de acest punct și înoată și mai tare. Se află într-o revenire totală. Și am observat acest lucru pentru că înoată mai puternic pe a doua parte a cursei, așa cum ne obișnuise”, a spus Tavi Teleagă pentru gsp.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine ar trebui să formeze cuplul de fundaşi centrali la naţionala României pentru meciul cu Turcia?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:35

Daniel Pancu, categoric după CFR Cluj – Rapid 1-0: „Mă gândesc doar la primul loc”

0:28

Iuliu Mureșan jubilează după CFR Cluj – Rapid 1-0. În ce context se va gândi la câștigarea titlului

0:12

Costel Gâlcă, sincer după CFR Cluj – Rapid 1-0: „N-am arătat bine din punct de vedere al inteligenței”

0:09

Alexandru Dobre, semnal de alarmă după CFR Cluj – Rapid 1-0: „Asta trebuie să facem”

0:03

Reacţia lui Petrila după ce Rapid a fost învinsă de fosta lui echipă! Ce a spus de convocarea la naţională

23:59 20 mart.

VIDEOEstrela Amadora – Casa Pia 4-0. Echipa lui Ianis Stoica, show total! Românul a scos un penalty

1 Florin Prunea, devastat după moartea fostului său coleg de la naţională: “Acum o săptămână m-a sunat” 2 Mirel Rădoi face primul transfer la FCSB! Gigi Becali îi dă salariu de 25.000 de euro pe lună 3 Nota primită de Istvan Kovacs în AS Roma – Bologna 3-4, după ce a acordat 2 penalty-uri: “Fără dubii” 4 BREAKING NEWSMircea Lucescu a anunţat lotul României pentru barajul crucial cu Turcia. Surprizele lui “Il Luce” 5 Ilie Dumitrescu a propus un titular la naţională, după Dinamo – Craiova 0-1: “Excelent” 6 S-au săturat de umilinţe! Ce a făcut galeria lui Dinamo la finalul meciului cu Craiova
Citește și