De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 3.08.2024, 18:50

Simone Biles a câştigat medalia de aur la sărituri! Un nou record uriaş pentru gimnasta din SUA.

Gimnasta Simone Biles a câştigat, sâmbătă, medalia de aur şi în finală la sărituri, la Jocurile Olimpice de la Paris, după cele cu echipa şi la individual-compus. România va avea reprezentare, luni, în finalele de la bârnă şi sol.

Biles a fost notată cu 15.700 la prima săritură şi cu 14.900 la cea de-a doua (medie 15.300, ca în calificări), iar pe podium au mai urcat Rebeca Andrade (Brazilia, medie 14.966) şi Jade Carey (SUA, medie 14.466).

Pentru Simone Biles este a treia medalie de aur la Paris, după cea cu echipa şi alta la individual-compus. La sărituri a mai câştigat aurul olimpic în 2016. Duminică va avea loc finala la paralele, iar luni cele de la bârnă şi sol. Sabrina Maneca Voinea este calificată la bârnă şi sol, iar Ana Maria Bărbosu în finala la sol.
Anterior, medalia de aur la individual-compus a revenit gimnastei Simone Biles (SUA), care a câştigat aurul olimpic şi în competiţia pe echipe, în care România a revenit după 12 ani şi s-a clasat pe locul 7.

Simone Biles, după ce a câştigat aurul cu Statele Unite, la Jocurile Olimpice

Simone Biles a recunoscut după ce a câştigat aurul cu Statele Unite, pe echipe, la Jocurile Olimpice, că americanele au apelat la psihilog înainte în ziua finalei de la Paris.

Vedeta gimnasticii artistice americane Simone Biles, care a cucerit medalia de aur cu echipa SUA la Jocurile Olimpice de la Paris, marţi seara, la revenirea sa pe scena olimpică după trei ani de la problemele psihice cu care s-a confruntat la Tokyo, a explicat că şi-a „început ziua cu program psihologic”, relatează AFP.

„Am început ziua cu un program psihologic. I-am spus psihologului meu că mă simt calmă şi pregătită şi exact aşa s-a întâmplat. După sărituri, am fost foarte încrezătoare şi mi-am spus ‘vom reuşi’”, a declarat ea.

„În 2016, toată lumea spunea că vom câştiga aurul, iar atunci am făcut ce aveam de făcut şi am câştigat aurul. Dar eram foarte tinere şi mai naive. Nu a fost cazul acum. Acum suntem mai mature, mai experimentate şi profităm de ceea ce facem, ne amuzăm. Deci este un pic diferit. Am profitat de performanţele noastre, ne-am făcut gimnastica”, a adăugat Biles.

Echipa feminină de gimnastică artistică a Statelor Unite a cucerit medaliile de aur la Jocurile Olimpice de la Paris, marţi seara, în timp ce România s-a clasat pe locul 7.

• Vezi noi episoade din Insula Iubirii Luni, Marți și Miercuri de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY
  • Marele Premiu al Olandei e în perioada 23-25 august, LIVE în AntenaPLAY
  • Se califică FCSB în play-off-ul Ligii Campionilor?

21:53

FotoNocturna a cedat la Farul – Poli Iaşi! Gică Hagi, criză de nervi la marginea terenului

21:40

LIVE TEXTFarul Constanța – Poli Iași 2-0. Rivaldinho şi Gabi Iancu au înscris pentru echipa lui Hagi. Probleme cu nocturna la Ovidiu!

21:25

„Ce urmează pentru mine?” David Popovici, reacţie sinceră după ce s-a întors acasă cu două medalii de la Jocurile Olimpice 2024

21:20

Foto„Băi, nu vă e ruşine?” Sandu Lungu a răbufnit din cauza scandalului uriaş de la Jocurile Olimpice: „Până unde merge nesimţirea?”

20:52

Prin ce trece Jose Mourinho din cauza lui Istvan Kovacs: „Şi-a pierdut somnul şi are mare anxietate!”. Dezvăluiri din interior

20:51

Ungurii, derapaj după ce Imane Khelif a învins-o pe Luca Hamori la Jocurile Olimpice

1 FotoCele mai frumoase sportive de la Jocurile Olimpice 2024! Întorc toate privirile la competiția din Pariss 2 VIDEOMax Verstappen, cel mai rapid pilot din calificările MP al Belgiei, nu va pleca din pole! Cursa e duminică (Antena 1, 15:45)s 3 FotoNadia Comăneci, reacție de trei cuvinte după participarea surpriză la festivitatea de deschidere a Jocurilor Olimpices 4 Foto„Spectacol amețitor!” Reacții împărțite, după festivitatea de deschidere a Jocurilor Olimpice! Cât a costat întregul eveniments 5 FotoIon Ţiriac, derapaj incredibil după ce a văzut ceremonia din Franţa: „Ăsta este Parisul, cu travestiții, cu homosexualii”s 6 FotoCu ce se ocupă noua cucerire a lui Denis Alibec, după ce a renunțat la gimnastică! Anca Surdu arată fabulos la 33 de anis

Zodii norocoase pe data de 4 august 2024. Nativii care pot primi ceea ce își doresc

Cele mai importante evenimente astrologice ale lunii august 2024. La ce schimbări se pot aștepta nativii din zodiac