Reacţia nervoasă avută în timpul meciului cu Pablo Carreno Busta îl va costa pe toate planurile pe sârbul de 33 de ani. A fost anunţat deja că va plăti o amendă de un sfert de milion de dolari.
Novak Djokovic, amendă de 250.000 de dolari
Asociaţia de Tenis din Statele Unite (USTA) a anunţat care sunt primele măsuri luate. Pentru că a fost descalificat, Novak Djokovic va pierde toate punctele ATP adunate de-a lungul acestei ediţii de la US Open. Va fi şi amendat cu suma pe care ar fi primit-o pentru ajungerea în turul patru al competiţiei.
"Așa cum prevede regulamentul turneului de Grand Slam, în urma gestului său intenționat de a lovi mingea periculos și cu nepăsare, fără a se gândi la consecințe, Novak Djokovic a fost descalificat de la US Open 2020. Ca urmare a descalificării sale, Djokovic va pierde toate punctele acumulate la ediția din acest an de la US Open și va trebui să plătească o amendă echivalentă cu premiul câștigat înainte să părăsească competiția, pe lângă celelalte amenzi impuse în cazul acestui incident ofensator", se arată în comunicatul emis de USTA.
USTA statement on default of Novak Djokovic: pic.twitter.com/dqlt0mokg9
— US Open Tennis (@usopen) September 6, 2020
Pentru că i-a eliminat pe Dzumhur, Edmund şi Struff, liderul ATP îşi asigurase un cec de 250.000 de dolari. Nu va mai primi niciun ban din cauza ieşirii necontrolate de duminică seară. Djokovic a lovit cu mingea o arbitră, iar aceasta a avut probleme medicale.
"Trebuie să mă uit în înteriorul meu, să iau dezamăgirea mea și să transform tot ce s-a întâmplat într-o lecție, pentru dezvoltarea și evoluția mea ca jucător și ca persoană. Îmi cer scuze US Open și tuturor celor asociați pentru comportamentul meu. Le sunt foarte recunoscător echipei și familiei mele pentru că îmi dau toată susținerea, şi fanilor mei pentru că mi-au fost mereu alături. Mulțumesc și îmi pare rău", a transmis Novak Djokovic după ce a fost descalificat.
- Novak Djokovic, descalificat de la US Open
- Sârbul va fi amendat drastic
- Liderul ATP a pierdut şi punctele adunate la Flushing Meadows
- Norvegia - Franţa e vineri, de la ora 22:00, LIVE pe Antena 1 şi AntenaPLAY
- Senegal - Irak e vineri, de la ora 22:00, LIVE pe Antena 3 CNN şi AntenaPLAY
- Cunoaștem finala de la Roland Garros! Cu cine se va duela Alexander Zverev
- Șocul zilei la Roland Garros! Novak Djokovic, eliminat după ce a condus cu 2-0 la seturi. Meci de aproape cinci ore
- Rafa Nadal a dat verdictul după ce Carlos Alcaraz s-a retras și de la Wimbledon: “Și eu m-am accidentat așa”
- Carlos Alcaraz s-a retras de la Wimbledon! Anunț devastator făcut de dublul-campion de la All England Club
- Jannik Sinner, campion la Roma! Italianul l-a învins în finală pe Casper Ruud. Tun financiar pentru liderul ATP

































