Închide meniul

“Carlos Alcaraz nu se mai distrează pe teren”. Mats Wilander a analizat ultimele luni ale spaniolului. Concluzia suedezului

Alex Masgras Publicat: 15 octombrie 2023, 11:19

Comentarii
Carlos Alcaraz nu se mai distrează pe teren. Mats Wilander a analizat ultimele luni ale spaniolului. Concluzia suedezului

Carlos Alcaraz, în timpul unui meci de la Shanghai / Profimedia

“Carlos Alcaraz nu se mai distrează pe teren”, a declarat fostul mare jucător suedez, Mats Wilander. Carlos Alcaraz a avut un an foarte bun, cu titluri la Buenos Aires, Indian Wells, Barcelona, Madrid, Queen’s şi Wimbledon, dar a arătat o scădere de formă în ultimele luni.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Alcaraz nu a mai câştigat un titlu de la succesul de la Wimbledon, acolo unde l-a învins în finală pe Novak Djokovic, la capătul unui ultim act de excepţie.

“Carlos Alcaraz nu se mai distrează pe teren”. Mats Wilander a analizat ultimele luni ale spaniolului

Mats Wilander, fostul mare jucător suedez, a analizat ultimele luni ale spaniolului. Wilander este de părere că Alcaraz nu se mai distrează şi nu mai arată aceeaşi dezinvoltură pe teren, după titlul cucerit la All England Club, fiind de părere că acesta este mult mai tensionat.

“Una dintre calităţile lui Alcaraz este că se distrează pe teren îşi arată zâmbetul chiar şi în cele mai dificile momente. Cu toate acestea, a pierdut acest lucru după ce a câştigat titlul de la Wimbledon. Pare că este mult mai tensionat”, a declarat Mats Wilander, citat de mundodeportivo.com.

După titlul cucerit la Wimbledon, Alcaraz l-a mai întâlnit pe Djokovic în finala de la Cincinnati, o altă partidă excepţională, câştigată de data aceasta de sârb.

Reclamă
Reclamă

La ultimele trei turnee, Carlos Alcaraz a ajuns în semifinale la US Open şi Beijing, în timp ce la turneul ATP Masters 1000 de la Shanghai a fost eliminat în sferturile de finală de bulgarul Grigor Dimitrov. Pentru Carlos Alcaraz urmează turneul ATP 500 de la Basel (23-29 octombrie), turneul ATP Masters 1000 de la Paris (30 octombrie – 5 noiembrie) şi Turneul Campionilor de la Torino sunt turneele la care spaniolul va mai participa în acest an.

Carlos Alcaraz, eliminat de Grigor Dimitrov în optimile de la Shanghai!

Carlos Alcaraz a încheiat în mod dezamăgitor parcursul din Asia. După ce a fost eliminat în semifinalele de la Beijing de Jannik Sinner, dublul câştigător de Grand Slam s-a oprit în optimile de finală ale turneului ATP Masters 1000 de la Shanghai.

Grigor Dimitrov, numărul 19 ATP, a revenit de la 0-1 la seturi şi s-a impus cu 5-7, 6-2, 6-4, după 2 ore şi 11 minute de joc. De asemenea, aceasta a fost prima victorie pentru bulgar în faţa lui Alcaraz, după ce precedentele trei întâlniri au fost câştigate de spaniol.

Reclamă

Dimitrov, care nu a mai câştigat un titlu ATP de şase ani, îl va întâlni în sferturile de finală pe Nicolas Jarry din Chile, cap de serie numărul 22 al turneului din China.

„A avea încredere în abilitățile mele a fost cheia, știam ce trebuie să fac pentru a-l învinge. Era evident că trebuia să pun presiune constantă asupra lui, nu-i place să joace în defensivă, așa că a trebuit să-l pun în situații incomode. Am profitat de fiecare oportunitate pe care am avut-o și asta a fost cheia”, a declarat Grigor Dimitrov, la finalul meciului cu Carlos Alcaraz, potrivit eurosport.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce va face FCSB în grupa principală a Europa League?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
12:55
EXCLUSIVNeluţu Varga a anunţat negocierile avansate cu noul antrenor de la CFR Cluj! De ce a renunţat la varianta Dan Petrescu
12:36
San Antonio Spurs, început perfect de sezon! Echipa lui Wembanyama a ajuns la 4 victorii la rând
12:15
Lovitură dură pentru FC Botoşani! Un jucător de bază, OUT pentru următoarele trei luni
12:05
Fosta echipă a lui Adrian Mutu care l-a şocat: “E dezastru! Liga a 6-a”
11:10
Motivul pentru care ultraşii lui UTA boicotează meciul cu Petrolul din Cupa României: “Sfidător şi inacceptabil”
10:42
Sorana Cîrstea s-a calificat în optimi la Hong Kong! Revenire spectaculoasă în primul set pentru româncă
1 Giovanni Becali i-a dat replica lui Florin Tănase, după ce a fost făcut praf de decarul FCSB-ului 2 Scandal uriaş: Denisa Golgotă a depus plângere pentru hărţuire: “A spus că mi-ar da pumni în gură. E favorizată o gimnastă” 3 CFR Cluj nu așteaptă după Dan Petrescu! Decizia majoră luată de Iuliu Mureșan: “Ceva voi face” 4 Gigi Becali, reacţie furibundă după conflictul dintre Florin Tănase şi Giovanni Becali: “Eu nu am nevoie de sifoane” 5 Ce le-a spus Dennis Politic suporterilor, în faţa autocarului, după ce n-a jucat niciun minut în FCSB – UTA 4-0 6 EXCLUSIVCamelia Voinea a anunţat că deschide proces după declaraţiile Denisei Golgotă: “Am luat legătura cu avocaţii”
Citește și