Cupa Davis | România – Spania 0-2. Marius Copil, înfrângere fără drept de apel cu Carlos Alcaraz

Avatar photo

Publicat: 4 martie 2022, 17:14

Echipa Spaniei conduce cu 2-0 România în întâlnirea de Cupa Davis care se desfăşoară în aceste zile la Marbella, după primele două meciuri, scrie news.ro.

Marius Copil

Hepta

În primul meci, Gabi Adrian Boitan, locul 721 mondial, a fost învins de Roberto Bautista Agut, locul 15 ATP, scor 6-3, 6-1, după 67 de minute de joc.

România, două înfrângeri cu Spania la Cupa Davis

În a doua confruntare, Marius Copil, locul 261 ATP, a pierdut în faţa lui Carlos Alcaraz (19 ATP), scor 4-6, 3-6, într-o oră şi 32 de minute.

Sâmbătă, de la ora 12.00, vor avea loc alte trei partide, una de dublu, Alejandro Davidovich Fokina/Pedro Martinez – Nicolae Frunză / Horia Tecău, şi două de simplu, Roberto Bautista Agut – Marius Copil şi Carlos Alcaraz – Gabi Adrian Boitan.

Întâlnirea cu Spania are loc pe zgură, pe terenul de la „Puente Romano Hotel Tennis Club” din Marbella. Echipa care va câştiga această întâlnire va juca la Turneul Final Davis Cup din 2022.

dec.
23:15
CM 2022 | Toți pentru Pele! Starurile Braziliei, mesaj special pentru legenda fotbalului după calificarea în sferturile Campionatului Mondial
5
dec.
23:03
CM 2022 | Brazilia a schimbat portarul în timpul meciului cu Coreea de Sud! De ce l-a băgat Tite pe Weverton în locul lui Alisson
5
dec.
22:55
CM 2022 | Brazilia – Coreea de Sud 4-1. Samba în Qatar! Selecao s-a calificat în sferturile Campionatului Mondial, unde va înfrunta Croația
5
dec.
22:41
CM 2022 | Neymar a scris istorie în Brazilia – Coreea de Sud! Starul Selecao, într-o ierarhie selectă alături de Pele și Ronaldo
5
dec.
22:28
Gigi Becali a anunțat o nouă lovitură pe piața transferurilor! Plecarea care îi va rotunji conturile FCSB-ului
5
dec.
22:10
Gigi Becali, prima reacție după FCSB – CS Mioveni 5-1. Cum a explicat schimbarea din minutul 25. Cine e singurul jucător pe care l-a criticat
5
dec.
21:48
Mihai Pintilii a venit la interviu în locul lui Leo Strizu, după FCSB – CS Mioveni 5-1: “De-asta sunt aici!”
5
dec.
21:48
Florinel Coman nu e convins să mai rămână la FCSB: „E normal să caut o echipă!”
5
dec.
20:55
FCSB – CS Mioveni 5-1. A patra victorie consecutivă pentru roș-albaștri! Echipa lui Leo Strizu s-a apropiat de podium
5
dec.
20:52
Video“Tricolorii” lui Edi Iordănescu se hrănesc cu energia suporterilor, în drumul spre EURO: “Ne împing de la spate și ne ajută foarte mult!”
Victorie spectaculoasă pentru Ștefan Lătescu în K-1! Românul a câștigat prin KO în Japonia
FIGHT • 3 dec., 18:51
Spania a fost învinsă de Japonia, la Cupa Mondială
Campionatul Mondial 2022 • 3 dec., 11:48
CM 2022 | „Vă asigur că Spania a pierdut intenționat cu Japonia!”. Anunțul incredibil făcut de legenda lui Real Madrid
Ioan Andone, în cadrul unui interviu pentru Antena Sport
Echipa naţională • 2 dec., 16:39
Ioan Andone, convins că România nu va mai juca la un Campionat Mondial: „Jucătorii nu au disciplină și nu muncesc!”