Închide meniul

Jannik Sinner a scris istorie după victoria cu Carlos Alcaraz de la Beijing. Performanţă incredibilă a italianului

Alex Masgras Publicat: 3 octombrie 2023, 23:04

Comentarii
Jannik Sinner a scris istorie după victoria cu Carlos Alcaraz de la Beijing. Performanţă incredibilă a italianului

Carlos Alcaraz şi Jannick Sinner, la Beijing / Profimedia

Jannik Sinner a scris istorie după victoria cu Carlos Alcaraz de la Beijing. Italianul va urca pe locul 4 în clasamentul ATP după turneul de la Beijing.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Sinner egalează astfel performanţa lui Adriano Panatta, singurul jucător din istoria tenisului italian care a mai fost pe locul 4 în ierarhia ATP. Panatta a ocupat această poziţie în urmă cu 47 de ani.

Jannik Sinner a scris istorie după victoria cu Carlos Alcaraz de la Beijing

Jannik Sinner s-a calificat în finala turneului ATP 500 de la Beijing după ce l-a învins pe Carlos Alcaraz în penultimul act, scor 7-6(4), 6-1, după o oră şi 57 de minute de joc.

După un prim set extrem de echilibrat, câştigat la tie-break de italian, Sinner s-a impus cu 6-1 în setul secund, set în care Alcaraz nu a mai reuşit să se ridice la nivelul jucătorului pregătit de Darren Cahill. Aceasta a fost a patra victorie pentru Sinner în faţa lui Alcaraz.

În urma acestui succes, Jannik Sinner şi-a asigurat locul 4 în clasamentul ATP, egalând cea mai bună performanţă din istoria tenisului italian. În urmă cu 47 de ani, pe 24 august 1976, Adriano Pannata ocupa a patra poziţie în ierarhia masculină.

Reclamă
Reclamă

Jannik Sinner îl va întâlni pe Daniil Medvedev în finala de la Beijing

În ultimul act al turneului din China, Jannik Sinner îl va întâlni pe Daniil Medvedev. În semifinalele de la Beijing, rusul a trecut de Alexander Zverev, scor 6-4, 6-3.

Jannik Sinner şi Daniil Medvedev se vor întâlni pentru a şaptea oară. Precedentele şase partide au fost câştigate de rus, toate disputate pe hard. Ultima oară, cei doi s-au întâlnit în finala de la Miami, câştigată de rus- În semifinalele turneului respectiv, Sinner a trecut tot de Carlos Alcaraz.

Reclamă

Jannik Sinner are în palmares 7 titluri, cel mai important fiind turneul ATP Masters 1000 de la Toronto din acest an, în timp ce Daniil Medvedev are 20 de titluri în palmares, cel mai important fiind titlul cucerit la US Open 2021.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va mai prinde Louis Munteanu echipa naţională după transferul la DC United
Loading ... Loading ...
Citește și:
16:04
O nouă plecare de la CFR Cluj. Daniel Pancu a renunțat la jucătorul cu salariu de 40.000 de euro
15:54
Ce mesaj a postat Sorana Cîrstea înaintea duelului uriaş cu Aryna Sabalenka
15:23
A antrenat echipe de top, dar acum este angajat la McDonald’s
14:53
NEWS ALERTFC Argeș a dat lovitura! Piteștenii l-au vândut pe Caio Ferreira: “Era imposibil să-l mai ținem”
14:50
Gâlcă pune presiune pe Şucu: “Aștept sosiri și aștept jucători!” Anunţ despre transferurile lui Stanciu, Sălceanu şi Joao Paulo
14:36
Louis Munteanu, avertizat după transferul la DC United: “E ceva ciudat acolo, e diferit fotbalul”
1 Gigi Becali a anunțat un nou transfer la FCSB. „Ordinul” dat în direct: „Dăm bani, nu e problemă” 2 Gigi Becali s-a întâlnit în trafic cu un fost fotbalist al FCSB şi a răbufnit: “Am pierdut 20 de milioane de euro din cauza ta!” 3 “Să meargă la puşcărie!” Laszlo Balint a răbufnit: “E de neiertat” 4 Ofertă uriaşă pentru Universitatea Craiova, pentru Steven Nsimba! Anunţ de ultimă oră 5 Universitatea Craiova a anunţat primul transfer al anului: “Unul dintre cei mai valoroşi” 6 Cristi Chivu, descris de italieni în doar trei cuvinte după ce Inter a dat recital în primul meci din 2026
Citește și