Novak Djokovic a început să tremure în timpul meciului cu Daniil Medvedev de la Turneul Campionilor! Imagini incredibile cu starul sârb

Avatar photo

Publicat: 19 noiembrie 2022, 11:25

Novak Djokovic a început să tremure în timpul meciului cu Daniil Medvedev de la Turneul Campionilor. Tenismenul sârb a fost protagonistul unor momente incredibile.

Novak Djokovic, la Turneul Campionilor

Novak Djokovic, la Turneul Campionilor / Profimedia

La finalul setului al doilea, pierdut la tiebreak, Djokovic a fost surprins tremurând în timp ce s-a așezat pe scaun, fiind vizibil epuizat de intensitatea partidei.

A gruelling encounter 🥵#NittoATPFinals pic.twitter.com/2ArIk6iNbh
— Tennis TV (@TennisTV) November 18, 2022

„Am avut o zi de pauză înainte de meci și m-am simțit odihnit înainte de confruntarea cu Medvedev. Nu cred că există o limită. Este doar în capul tău. Totul este despre perspectivă și despre modul în care înțelegi lucrurile în asemenea momente grele.

Desigur, când treci prin dificultăți fizice îți este afectat jocul, mentalitatea, limbajul corpului. Normal, oponentului îi place să te vadă căzut și încearcă să te domine, genul de situație care s-a întâmplat și azi (n.r. la meciul cu Medvedev). Cred că cea mai mare bătălie, după cum am mai spus-o, e cea interioară.

Dacă reușești să găsești echilibrul între minte și trup pe cât de des posibil, cred că poți astfel să scoți cele mai bune rezultate și să ai cele mai bune prestații, punct cu punct, meci cu meci”, a spus Djokovic, conform express.uk.

Novak Djokovic scrie istorie la Turneul Campionilor

Novak Djokovic a arătat o formă de vis la Turneul Campionilor. Sârbul l-a învins pe Daniil Medvedev, scor 6-3, 6-7 (5), 7-6 (2), în ultimul al său meci din Grupa Roşie şi a încheiat grupa pe primul loc.

În precedentele două partide, Nole i-a învins pe Stefanos Tsitsipas şi Andrey Rublev, pe ambii în minimum de seturi. Pentru un loc în finală, Novak Djokovic se va duela cu Taylor Frtiz. În cealaltă semifinală se vor întâlni Casper Ruud şi învingătorul partidei dintre Andrey Rublev şi Stefanos Tsitsipas.

Sârbul a ajuns la câștiguri uriașe

Novak Djokovic a ajuns la peste 160 de milioane de dolari, câştigate doar din tenis, fiind primul care atinge acest prag, anunţă Sportskeeda. Sârbul a obţinut, la ediţia din acest an a Turneului Campionilor, 1,1 milioane de dolari după cele trei victorii obţinute în Grupa Roşie, la care se mai pot adăuga alte 3,2 dacă va reuşi să câştige competiţia.

Cu cele 160 de milioane de dolari câştigate din tenis, Novak Djokovic ocupă detaşat acest top, pe locul secund fiind rivalul Rafael Nadal. Ibericul a încasat, de-a lungul carierei de jucător profesionist, puţin peste 130 de milioane de dolari.

Al treilea în acest top al câştigurilor este Roger Federer. Elveţinul care s-a retras în acest an a adunat de-a lungul carierei, aproximativ 130 de milioane de euro.

22:37 CM 2022 | Pepe a scris istorie în Portugalia – Elveţia. Performanţă magnifică reuşită de fundaşul de 39 de ani! Cristiano Ronaldo l-a felicitat imediat 22:32 CM 2022 | Imagine ireală cu Cristiano Ronaldo, după ce a fost rezervă în Portugalia – Elveţia. Cum a fost surprins starul lusitan la intonarea imnului 22:11 VideoIubitele lui Joonas Tamm şi Mattias Kait s-au împrietenit şi au vizitat Târgul de Crăciun. Reportaj special cu Meryl Magi şi Mailis Zlatin. EXCLUSIV 21:57 VideoIon Marin e şef în bucătărie! Selecţionerul României U17 îi învaţă pe tinerii fotbalişti să mănânce sănătos 21:56 Viorel Moldovan, reacție vehementă la adresa lui Leo Strizu: „Tu nu te respecţi!” Antrenorul de la FCSB, luat la țintă 21:09 CM 2022 | Ce a declarat Luis Enrique, după ce Spania a fost eliminată dramatic de la Campionatul Mondial: „Responsabilitatea a fost a mea” 20:56 Petrolul – FC U Craiova 1948 0-1 și Slobozia – Dinamo 3-3. Trei cartonaşe roşii primite de dinamovişti! Sepsi şi Craiova lui Mititelu, în „sferturile” Cupei României 20:06 CM 2022 | Spania, în stare de şoc după eliminarea de la Mondial! Reacţia presei după şocul cu Maroc, din optimile de finală 20:06 CM 2022 | Spania a ratat toate loviturile de departajare cu Maroc! Dezastru total pentru naționala lui Luis Enrique 19:35 BREAKING NEWSCM 2022 | Maroc – Spania 0-0 (3-0 d.l.d). INCREDIBIL! Spania, eliminată la lovituri de departajare. Busquets, Soler şi Sarabia au ratat!
Zlatan și Nole
Extra • 21 nov., 21:21
Novak Djokovic, vizitat de Zlatan Ibrahimovic după ce a câștigat Turneul Campionilor: „Când doi campioni se întâlnesc!”
ATP • 21 nov., 8:41
Novak Djokovic a oferit noi imagini şocante în finala Turneului Campionilor! A început să tremure în timpul partidei cu Casper Ruud
Novak Djokovic
ATP • 20 nov., 23:26
Novak Djokovic a câştigat Turneul Campionilor! L-a învins în finală pe Casper Ruud şi va primi cel mai mare premiu din istoria tenisului