Închide meniul

Novak Djokovic, campion la Roma! Sârbul a scris istorie după victoria cu Schwartzman. Recordul stabilit de liderul ATP

Iulian Focșăneanu Publicat: 21 septembrie 2020, 20:51

Comentarii
Novak Djokovic, campion la Roma! Sârbul a scris istorie după victoria cu Schwartzman. Recordul stabilit de liderul ATP

Novak Djokovic a triumfat la Roma

Descalificat de la US Open, Djokovic a impresionat din nou în Italia, acolo unde s-a impus pentru a 5-a oară în carieră. Mai triumfase în 2008, 2011, 2014 şi 2015. Acum, la 33 de ani, a devenit cel mai în vârstă câştigător al competiţiei.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Novak Djokovic, campion din nou în turneul de la Roma

Numărul 1 ATP a avut nevoie de o oră şi 54 de minute pentru a-l învinge pe Schwartzman. Cu acest succes a stabilit un record uriaş. A ajuns la 36 de titluri în turnee Masters 1000 şi l-a devansat pe Rafael Nadal (35).

"A fost o săptămână grozavă. Nu cred că am jucat cel mai bun tenis al meu pe parcursul întregii săptămâni, dar am făcut asta când am avut cea mai mare nevoie, în momentele decisive din finală. Cu siguranţă asta mă face să fiu foarte mulţumit şi mândru. Înainte de a mă întoarce la Parsi, nu aş fi putut cere un turneu mai bun decât cel de aici, la Roma. Este un trofeu important şi sunt încântat", a declarat Novak Djokovic.

Sârbul s-a asigurat că rămâne lider în clasamentul ATP. A ajuns astfel la 287 de săptămâni în care ocupă primul loc şi l-a depăşit astfel pe idolul său, Pete Sampras (286). Chiar şi aşa, are o misiune dificilă în a-l ajunge pe Roger Federer, cel care are la activ 310 săptămâni.

Competiţia feminină de la Roma a fost câştigată de Simona Halep. Şi românca a atins o bornă remarcabilă în capitala Italiei. 

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Cina va câştiga titlul mondial în Formula 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
8:00
Abu Dhabi, scena deznodămintelor. Analiza lui Adrian Georgescu înainte de ultima cursă a sezonului
23:50 4 dec.
Tragerea la sorţi a grupelor World Cup 2026, în direct pe Antena 1 și live în AntenaPLAY (19:00). Toate detaliile
23:37 4 dec.
Eugen Neagoe, savuros după ce echipa sa a primit 4 de la Craiova: „Nu pot să mă duc să sar eu la cap”
23:26 4 dec.
Filipe Coelho, după ce Universitatea Craiova a dat recital în Cupă: „Câteodată e mai bine să fii jucător”
23:21 4 dec.
Jucătorii Craiovei, verdict după venirea lui Filipe Coelho: „Ne acomodăm destul de repede”
23:02 4 dec.
Neluțu Varga, replică fără menajamente după discursul dur al lui Louis Munteanu: „În locul lui aș tăcea”
1 FotoDan Şucu, investiţie de 180 de milioane de euro în afacerea în care l-a implicat şi pe fiul său! 2 Nicolae Stanciu, dat ca şi transferat la FCSB. Cine face anunţul: “Nu vine la Rapid” 3 Universitatea Craiova l-a demis! Antrenorul a plecat după meciul din Conference League 4 Gigi Becali a pus ochii pe un jucător important al lui Dinamo înaintea derby-ului: “Are loc la noi” 5 „Asta ne e valoarea”. Louis Munteanu, discurs furibund după ce CFR Cluj s-a încurcat în Cupă. Anunț despre plecare 6 EXCLUSIVOvidiu Mihăilă, mesaj tranşant după gestul incredibil făcut de Bazaliu: “Dacă mai vrea să facă parte din lot…”
Citește și