Stefanos Tsitsipas a câştigat turneul de la Monte Carlo! Grecul, alături de Ilie Năstase într-un top select

Alex Masgras Publicat: 14 aprilie 2024, 19:46

Comentarii
Stefanos Tsitsipas a câştigat turneul de la Monte Carlo! Grecul, alături de Ilie Năstase într-un top select

Stefanos Tsitsipas, după ce a câştigat turneul de la Monte Carlo / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Stefanos Tsitsipas a câştigat turneul de la Monte Carlo pentru a treia oară în cariera sa. Grecul de pe locul 12 ATP s-a impus în ultimul act în faţa lui Casper Ruud, scor 6-1, 6-4, după o finală fără istoric.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Grecul a câştigat trofeul de la Monte Carlo pentru a treia oară şi s-a alăturat unui grup select de jucători din care face parte şi Ilie Năstase.

Stefanos Tsitsipas a câştigat turneul de la Monte Carlo! Grecul, alături de Ilie Năstase într-un top select

Tenismanul grec Stefanos Tsitsipas a câştigat pentru a treia oară în cariera sa turneul ATP Masters 1.000 de la Monte Carlo, după ce l-a învins duminică pe norvegianul Casper Ruud, cu 6-1, 6-4 , în finala acestei competiţii dotate cu premii totale de 5.950.575 de euro, potrivit agerpres.ro.

Stefanos Tsitsipas, acum locul 12 ATP, a mai triumfat în 2021 şi 2022 la Monte Carlo. Grecul s-a impus duminică după ceva mai mult de o oră şi jumătate de joc în faţa lui Casper Ruud, locul 10 ATP. Tsitsipas, la 25 de ani, este al cincilea jucător din era Open (după 1968) care câştigă de cel puţin trei ori acest turneu, după Ilie Năstase (3), Bjorn Borg (3), Thomas Muster (3) şi Rafael Nadal (11), notează AFP.

Sâmbătă, grecul trecuse în semifinale de italianul Jannik Sinner, locul 2 ATP, omul în formă al începutului de sezon. Tot sâmbătă, norvegianul l-a învins pentru prima oară pe Novak Djokovic, numărul unu mondial, într-o reeditare a finalei de anul trecut de la Roland Garros, încheiată cu victoria sârbului.

Reclamă
Reclamă

Ruud, finalist la Roland Garros, în 2022 şi 2023, şi la US Open în 2023, ajunsese până acum o singură dată în semifinale la Monte Carlo, în 2021, când s-a înclinat în faţa rusului Andrey Rublev.

Sorana Cîrstea şi-a aflat prima adversară de la Stuttgart! Traseu dificil pentru româncă

Sorana Cîrstea şi-a aflat prima adversară de la Stuttgart, turneul WTA 500 care va debuta luni. Cîrstea, care este singura româncă prezentă pe tabloul turneului din Germania, va evolua încă din primul tur.

Acolo, Cîrstea o va întâlni pe chinezoaica Qinwen Zheng, a cincea favorită a turneului WTA 500 de la Stuttgart. Aceasta va fi prima întâlnire directă dintre cele două jucătoare.

Reclamă

În cazul în care va trece de Zheng, Sorana Cîrstea va juca îpotriva câştigătoarei dintre Marta Kostyuk şi Laura Siegemund. Dacă va ajunge în sferturile de finală, Sorana Cîrstea o va întâlni, cel mai probabil, pe Coco Gauff. Americanca stă în primul tur, după care va întâlni o jucătoare venită din calificări în turul secund.

La turneul de la Stuttgart evoluează şi Iga Swiatek, numărul 1 WTA, dar şi Aryna Sabalenka, a doua jucătoare a lumii. În optimi, Swiatek va juca împotriva câştigătoarei dintre Tatjana Maria şi Elise Mertens, în timp ce Sabalenka o poate întâlni, din nou, pe Paula Badosa. Jucătoarea din Spania va juca în primul tur contra unei jucătoare venite din calificări. Emma Răducanu, fostă campioană la US Open şi jucătoare care a avut două prestaţii remarcabile în Billie Jean King Cup, o va întâlni pe tripla câştigătoare de Grand Slam şi favorita publicului, Angelique Kerber.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine se va califica în finala Mondialului, din semifinala de vis Franţa - Spania?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
18:51

Fotbalistul care a decis să semneze cu Dinamo la recomandarea lui Andrei Rațiu: “Un prieten foarte bun”

18:19

Câte abonamente a vândut Universitatea Craiova pentru noul sezon. Record istoric

18:18

FIFA a mai scos la vânzare 1.000 de bilete pentru finala Mondialului! Cât poate să coste cel mai ieftin

18:00

“Națiunea noastră e în doliu” Reacţia ministrului Sportului din Africa de Sud după decesul lui Jayden Adams!

17:37

Cine va fi căpitan la FCSB? Anunţul lui Marius Baciu: “Eu obișnuiesc să fac lucrul ăsta”

17:34

Fanii lui Real Oviedo, nemulţumiţi de aducerea lui Işfan de la Farul: “Paraschiv 2.0”

1 Bombă în Liga 1: Nicolae Stanciu a vorbit cu Gigi Becali și e gata să revină la FCSB! Ultimul impediment din calea mutării 2 E gata: o nouă plecare de la FCSB! Marius Baciu a dat cărțile pe față 3 Gigi Becali s-a pomenit cu banii în cont de la Mirel Rădoi. Gestul neaşteptat al tehnicianului oltean 4 Pare incredibil, dar e adevărat! Au apărut datele: cât timp merge Leo Messi în timpul meciurilor 5 Universitatea Craiova, ca Dinamo! Jucătorul transferat recent e aproape de plecare 6 Vladislav Blănuță, gata să plece de la Dinamo Kiev! Clubul care l-a convins pe român
Citește și