Australian Open 2022 | Mașinăria Ashleigh Barty, de neoprit! Calificare în sferturi, fără set pierdut. A bătut-o și pe eleva lui Darren Cahill

Antena Sport Publicat: 23 ianuarie 2022, 11:38

Mașinăria Ashleigh Barty, de neoprit

Getty Images

Favorita bookmakerilor s-a impus cu 6-4, 6-3 și a ajuns în sferturile de finală fără set pierdut. Tot în două seturi trecuse anterior și de Tsurenko (6-0, 6-1), Bronzetti (6-1, 6-1) și de Giorgi (6-2, 6-3).

Australian Open 2022 | Ashleigh Barty s-a calificat în sferturi, la Melbourne

Pentru Ashleigh Barty, urmează acum duelul din sferturile de finală cu Jessica Pegula. În celălalt sfert stabilit în urma meciurilor disputate azi se vor întâlni Madison Keys și Barbora Krejcikova.

De cealaltă parte, pentru Amanda Anisimova, aceasta este prima înfrâgere din 2022, după opt victorii consecutive, dar și primul eșec de când este pregătită de Darren Cahill, fostul antrenor al Simonei Halep.

Simona Halep și Ashleigh Barty se pot întâlni abia în finala de la Australian Open. Până atunci, Simona va juca în optimi cu Alize Cornet, luni dimineață, de la ora 04:00. Sorana Cîrstea, cealaltă reprezentantă a României din faza optimilor, o va întâlni pe favorita 7, Iga Swiatek, pe Margaret Court Arena, nu mai devreme de ora 08:30.

Simona Halep și Sorana Cîrstea se pot întâlni într-un duel de cinci stele la Australian Open 2022. Confruntarea dintre cele două poate avea loc în semifinalele competiției.

Australian Open 2022 | Programul și rezultatele din optimi

23:55
VIDEORafa Mujica, un nou gol în AntenaPLAY. Atacantul dorit de Gigi Becali a marcat în Rio Ave – Arouca 1-1, din Liga Portugal
19
23:47
„E incredibil” Ce a remarcat Mihai Stoica la Gică Hagi după Farul – CFR Cluj 5-1
19
23:32
„Ce ar spune Dan Petrescu după ce aţi primit 5 goluri de la Farul?” Cristi Manea a cedat şi şi-a anunţat plecarea de la CFR Cluj
19
23:30
Palermo – Parma 0-0 în AntenaPLAY. Dennis Man şi Valentin Mihăilă s-au întrecut în ratări!
19
23:23
Mario Camora, devastat după Farul – CFR Cluj 5-1! Mesaj dur către colegi: „Să le fie ruşine tuturor, să nu ieşim din casă”
19
23:07
Gică Hagi a dezvăluit de ce a renunţat la Constantin Budescu: „Ştie că e un hotel frumos la Mamaia!”. Anunţ după Farul – CFR 5-1