Carlos Alcaraz a câştigat turneul de la Indian Wells. L-a învins din nou în finală pe Daniil Medvedev

Dan Roșu Publicat: 18 martie 2024, 9:23

Carlos Alcaraz a câştigat turneul de la Indian Wells

Carlos Alcaraz a câştigat turneul de la Indian Wells - Profimedia Images

Carlos Alcaraz a câştigat turneul ATP Masters 1.000 de la Indian Wells (Statele Unite), în finala căruia l-a învins duminică în două seturi, 7-6 (7/5), 6-1, pe rusul Daniil Medvedev, reeditând astfel succesul din 2023, în faţa aceluiaşi adversar.

Alcaraz (20 ani), numărul 2 mondial şi dublu campion în Grand Slam (US Open 2022 şi Wimbledon 2023), a cucerit cu această ocazie primul său trofeu de la debutul sezonului 2024.

Noua vedetă a tenisului spaniol şi-a trecut în palmares al 13 titlu în circuitul profesionist şi al cincilea de categoria Masters 1.000, fiind considerat favorit la câştigarea turneului de la Miami (Florida), care va debuta miercuri şi în care a triumfat în 2022.

Sârbul Novak Djokovic, eliminat în turul al treilea la Indian Wells, rămâne pe prima poziţie a clasamentului ATP, cu un avans de 900 de puncte faţă de Alcaraz.

Carlos Alcaraz, atacat de albine la meciul cu Zverev de la Indian Wells

Carlos Alcaraz a fost atacat de albine la meciul cu Zverev de la Indian Wells. Sportivul spaniol a fost protagonistul unui moment care, probabil, se întâmplă o dată în viață!

Invazia albinelor a făcut ca partida dintre cei doi să fie suspendată după doar două gameuri, iar oficialii turneului au chemat pe teren un apicultor, pentru a rezolva problema!

„Nu o să vă mint, îmi e frică rău de ele. A fost cel mai ciudat lucru care mi s-a întâmplat pe un teren de tenis”, a spus Alcaraz.

0:05 Gică Hagi, discurs uriaş după ce FCSB a câştigat campionatul: „Trebuie să vorbim mai puţin şi să-i felicităm!” 27
23:33
VideoJucătorii de la FCSB au întrerupt conferința lui Charalambous și au declanșat nebunia: „Campionii, campionii!”
27
23:18
„Sunt antrenor de marcă!” Gigi Becali, reacţie savuroasă după triumful FCSB-ului: „Mă întorc la muls oile acum!”
27
23:16
Florinel Coman, după titlul cucerit de FCSB după 9 ani: „Golul lui Băluţă a fost cel mai emoţionant”
27
23:14
Octavian Popescu l-a imitat pe „Dodel” Tănase după ce FCSB a câștigat titlul: „Bravo vouă, bă!”
27
23:00
Gigi Becali, propunere în direct pentru Florinel Coman, după ce FCSB a devenit campioană: „Trebuie să discut cu el!”
27
22:51
Mihai Stoica, plin de sânge în peluză după ce FCSB a câștigat titlul! Imagine uluitoare cu oficialul roș-albaștrilor
27
22:43
Gigi Becali a anunţat primul jucător de pe lista de transferuri de la FCSB. Ce a spus despre Denis Alibec, Kiki şi Louis Munteanu
27
22:42
Gigi Becali nu le-a uitat pe rivalele Rapid şi Dinamo! Prima reacţie, după ce FCSB a devenit campioană: „Nu mă interesează!”
27
22:31
FotoNebunie pe Arena Națională după ce FCSB a câștigat titlul! Imagini de senzație cu noii campioni ai României