Închide meniul

Carlos Alcaraz, cuvinte mari pentru un rival din circuit: „El este zeul din ATP! Nu are nicio slăbiciune”

Sebastian Cristian Publicat: 15 februarie 2023, 19:33

Comentarii
Carlos Alcaraz, cuvinte mari pentru un rival din circuit: El este zeul din ATP! Nu are nicio slăbiciune”

Carlos Alcaraz / Profimedia

Carlos Alcaraz are cuvinte mari pentru un rival din circuit. Cel considerat viitorul tenisului masculin revine pe teren după o pauză de o lună.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ibericul va participa la turneul ATP 250 de la Buenos Aires, acolo unde a oferit un interviu amplu, vorbind și despre rivalii săi din circuit.

Carlos Alcaraz, cuvinte mari pentru un rival din circuit: „El este zeul din ATP! Nu are nicio slăbiciune”

Carlos Alcaraz l-a lăudat pe Novak Djokovic, scoțând în evidență încă o dată calitățile extraordinare ale sârbului. Câștigătorul US Open din 2022 l-a numit pe Nole „zeu al ATP-ului” și a recunoscut că multiplul campion sârb nu are niciun punct slab.

„Nu are slăbiciuni. Fiecare lovitură este grozavă. Condiția lui fizică este uimitoare, condiția lui mentală este fantastică. Este ca un zeu al ATP-ului și l-am admirat de-a lungul anilor, rămânând la același nivel, rămânând în top. Este foarte dificil și admir acest lucru”, a declarat Carlos Alcaraz la Buenos Aires.

În prezent, Novak Djokovic și Rafael Nadal au cele mai multe Grand Slam-uri din istoria tenisului masculin, 22 pentru fiecare dintre cei doi. Sârbul însă este considerat favorit și la următoarele turnee majore ale acestui an, dată fiind situația medicală dificilă prin care a tot trecut Rafael Nadal în ultimii ani.

Reclamă
Reclamă

Carlos Alcaraz, tenismen spaniol de 19 ani, este deja privit drept viitorul tenisului masculin. Sportivul născut în Regiunea Murcia a câștigat deja un titlu de Grand Slam, după ce l-a învins pe Casper Ruud la US Open, în 2022, scor 6–4, 2–6, 7–6(7–1), 6–3.

Roger Federer, plecăciune în fața lui Novak Djokovic după ce sârbul i-a egalat recordul lui Rafael Nadal! Mesajul campionului elvețian

Roger Federer a făcut o plecăciune în fața lui Novak Djokovic după ce sârbul i-a egalat recordul lui Rafael Nadal. Nole a câștigat pentru a 10-a oară Australian Open și a ajuns la 22 de titluri de Grand Slam cucerite de-a lungul carierei.

Djokovic l-a egalat pe rivalul Nadal la numărul de trofee majore. Roger Federer, al treilea gigant din tenisul modern, retras anul trecut, a oferit o primă reacție după performanța fabuloasă reușită de Novak Djokovic.

Reclamă

Roger Federer a distribuit în mediul online o postare în care Djokovic este prezentat campion la Australian Open 2023.

„Încă un efort incredibil! Multe felicitări!”, a fost mesajul atașat de Roger Federer, pe contul de Instagram.

Roger Federer și-a încheiat cariera fantastică cu 20 de titluri de Grand Slam în vitrină. Campionul elvețian rămâne pe locul 3 în acest top select, după Novak Djokovic și Rafael Nadal, care au câte 22 de trofee majore.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cina va câştiga titlul mondial în Formula 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
18:36
Fotbalistul transferat de FCSB cu 1,3 milioane de euro, inexistent de la plecarea din România
18:34
O nouă pierdere importantă pentru Dinamo! Un titular s-a accidentat la încălzirea meciului cu Farul
18:30
LIVE SCOREFarul – Dinamo 0-0, în Cupa României. De la 21:00 se joacă UTA – FCSB
18:21
„Risc ridicat!” Barcelona, în alertă maximă: echipa care invada Camp Nou cu 30.000 de fani se întoarce
18:08
Genoa, umilită de Atalanta în Cupa Italiei! Ce notă a primit Nicolae Stanciu, care a evoluat 71 de minute
17:57
Gheorghe Tadici, reacţie dură după ce a fost acuzat că pariază! Antrenorul, implicat într-un scandal uriaş
1 “Se întoarce!” Fotbalistul renegat de Gigi Becali revine la antrenamentele FCSB-ului 2 Roxana Moise a murit la 39 de ani 3 Lautaro Martinez a dat cărţile pe faţă despre relaţia cu Cristi Chivu: “Face asta prea mult” 4 Ireal! Numărul de bilete vândute pentru derby-ul FCSB – Dinamo 5 FotoAroganţa celui mai bogat român. Şi-a luat avion privat ca să aterizeze cu el în propria curte 6 Anunţul lui Giovanni Becali despre transferul lui Valentin Mihăilă la Universitatea Craiova
Citește și