Carlos Alcaraz e apt pentru Paris ATP Masters şi Turneul Campionilor

Dan Roșu Publicat: 26 octombrie 2023, 13:12

Comentarii
Carlos Alcaraz e apt pentru Paris ATP Masters şi Turneul Campionilor

Carlos Alcaraz, în timpul unui meci - Profimedia Images

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Carlos Alcaraz, locul 2 ATP, a anunţat, în social media, că este apt pentru turneul ATP Masters 1000 de la Paris şi pentru Turneul Campionilor, de la Torino.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

“Am veşti bune! Mă simt din ce în ce mai bine şi voi juca la Paris-Bercy şi vor fi prezent la Torino la ATP Finals. Sunt încântat să închei anul la înălţime!”, a scris Alcaraz.

Carlos Alcaraz e apt pentru ATP Masters şi Turneul Campionilor

Spaniolul s-a retras înaintea turneului Swiss Indoors Basel din cauza unei accidentări la piciorul stâng şi a unor probleme musculare în partea inferioară a spatelui. El a concurat cel mai recent la Shanghai, unde a pierdut în faţa lui Grigor Dimitrov în optimile de finală.

Rolex Paris Masters va avea loc la Accor Arena în perioada 30 octombrie – 5 noiembrie. Mastersul de la Torino este programat între 12 şi 19 noiembrie.

„Carlos Alcaraz nu se mai distrează pe teren”

„Carlos Alcaraz nu se mai distrează pe teren”, a declarat fostul mare jucător suedez, Mats Wilander. Carlos Alcaraz a avut un an foarte bun, cu titluri la Buenos Aires, Indian Wells, Barcelona, Madrid, Queen’s şi Wimbledon, dar a arătat o scădere de formă în ultimele luni.

Reclamă
Reclamă

Alcaraz nu a mai câştigat un titlu de la succesul de la Wimbledon, acolo unde l-a învins în finală pe Novak Djokovic, la capătul unui ultim act de excepţie.

Mats Wilander, fostul mare jucător suedez, a analizat ultimele luni ale spaniolului. Wilander este de părere că Alcaraz nu se mai distrează şi nu mai arată aceeaşi dezinvoltură pe teren, după titlul cucerit la All England Club, fiind de părere că acesta este mult mai tensionat.

„Una dintre calităţile lui Alcaraz este că se distrează pe teren îşi arată zâmbetul chiar şi în cele mai dificile momente. Cu toate acestea, a pierdut acest lucru după ce a câştigat titlul de la Wimbledon. Pare că este mult mai tensionat”, a declarat Mats Wilander, citat de mundodeportivo.com.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va marca mai multe goluri pentru FCSB în acest sezon dintre Bîrligea şi Garita?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
22:10

VideoJurnal Antena Sport | Nu e liniște la galerie

21:55

Ape tulburi la FCSB. Mihai Stoica a răbufnit la Gigi Becali: „Nu există om în istoria fotbalului…”

21:39

VideoJurnal Antena Sport | Bănia așteaptă calificarea

21:29

LIVE SCOREOțelul – FC Argeș 0-0, ACUM. Oaspeţii pot urca pe locul 2

21:23

„Here we go!”. Manchester City a bătut palma și face un nou transfer

21:12

VideoJurnal Antena Sport | Tot turcul plătește

1 Gigi Becali i-a decis soarta lui Baciu, după ce fanii i-au cerut demisia antrenorului: „Eu îi respect pe suporteri” 2 Buldozerele au ajuns deja la hotelul deţinut de Gică Hagi în Mamaia. Ce se întâmplă la IAKI 3 Zeljko Kopic a acceptat oferta și revine pe bancă! O să antreneze un fost star din Liga 1 4 Jucătorul FCSB-ului făcut praf de Gigi Becali după înfrângerea cu CFR: „Am vrut să-l schimb în minutul 25” 5 Jucătorul OUT din primul 11 de la FCSB după eşecul cu CFR Cluj! Gigi Becali: „Vai ce dribling a făcut” 6 Dublă-plecare înainte de CFR Cluj – FCSB! Au fost dați afară
Citește și