Elena Rybakina e campioană la Indian Wells! Jucătoarea de pe locul 10 WTA şi favorită 10 a câştigat, duminică, turneul de categorie WTA 1000 de la Indian Wells.
Rybakina a învins-o în finală pe favorita 2, Aryna Sabalenka (Belarus, 2 WTA), scor 7-6 (11), 6-4, în două ore şi trei minute.
Elena Rybakina e campioană la Indian Wells
Ca urmare a acestui succes, Elena Rybakina urcă pe locul 7 mondial. Ea a obţinut un premiu de 1,26 milioane de dolari şi 1000 de puncte. Sabalenka a obţinut 662.360 de dolari şi 650 de puncte.
Rybakina le-a învins la Indian Wells pe primele două jucătoare din clasamentul WTA, în semifinală și finală, o performanță care nu a mai fost reușită din 2017, atunci când Garbine Muguruza făcea asta la Cincinnati.
Două românce la Indian Wells
Pe tabloul principal la Indian Wells s-au aflat două românce: Irina Begu, care nu a trecut de primul tur, şi Sorana Cîrstea, eliminată în sferturi de Iga Swiatek.
Anul trecut, trofeul a fost câştigat de poloneza Iga Swiatek.
Elena Rybakina mai are în palmares trei trofee la simplu: Bucureşti 2019, Hobart 2020 şi Wimbledon 2022.
Sorana Cîrstea şi-a anunţat prezenţa la turneul de la Miami
Sorana Cîrstea şi-a anunţat prezenţa la turneul de la Miami, după ce a fost eliminată în sferturile turneului de la Indian Wells. Românca a postat acesta anunţ pe contul oficial de socializare, la care a mai adăugat faptul că cele două săptămâni petrecute la Indian Wells au fost de excepţie.