Gigi Becali a reacționat, după ce pedeapsa Simonei Halep a fost redusă la TAS. Patronul de la FCSB a vorbit despre vestea uriașă primită de jucătoarea din constanța.
Tribunalul de Arbitraj Sportiv i-a redus pedeapsa Simonei la 9 luni. Inițial, fostul număr 1 WTA a primit o suspendare uriașă, de 4 ani, din partea ITIA.
Gigi Becali a reacționat, după ce pedeapsa Simonei Halep a fost redusă la TAS
Patronul de la FCSB a oferit o reacție în stilul caracteristic, după ce TAS a dat verdictul în cazul Simonei Halep. Gigi Becali a menționat faptul că jucătoarea noastră s-a antrenat bine în afara terenului și că va mai câștiga „milioane” din lumea tenisului.
„La asta mă uit și eu acum. S-a văzut clar că a fost indusă în eroare. N-a fost voința ei, e clar! Simona nu are nevoie să fie sprijinită, ea este avocatul ei. Nu e ca la fotbal! A stat mult departe de teren, dar dacă s-a antrenat bine, atunci nu poți sa știi.
Știi care e treaba? Va mai lua milioane. A strâns bani si va mai strânge de acum înainte”, a spus Gigi Becali, potrivit prosport.ro.
Primul turneu la care poate participa Simona Halep, după verdictul TAS, este cel de la Stuttgart, care se va desfășura în perioada 15-21 aprilie 2024.
Dubla câștigătoare de Grand Slam s-a oprit în semifinalele acestui turneu, la ultima ediție la care a fost prezentă. La momentul respectiv, „Simo” era eliminată de Aryna Sabalenka.
Simona a fost suspendată de la începutul lunii octombrie 2022, după ce a fost depistată cu Roxadustat. Testele pozitive au ieşit după participarea acesteia la US Open 2022.

Cum poate ajunge Simona Halep la Jocurile Olimpice de la Paris?
Cum poate ajunge Simona Halep la Jocurile Olimpice de la Paris este întrebarea pe care foarte mulţi fani ai tenisului şi-au pus-o după vestea că TAS a redus suspendarea dublei câştigătoare de Grand Slam.
Simona Halep nu va mai putea ajunge la Indian Wells şi la Miami, cele două turnee pe hard-ul american din această primăvară. În luna aprilie va începe însă sezonul de zgură, suprafaţă pe care Halep s-a simţit extrem de bine. Ea poate reveni în circuit în perioada 15-21 aprilie, la Stuttgart. Tot în luna aprilie va avea loc şi barajul de calificare la turneul final Billie Jean King Cup 2024. România va întâlni Ucraina, în perioada 12-13 aprilie.
Simona Halep, care a declarat în mai multe rânduri că vrea să meargă la Jocurile Olimpice de la Paris din 2024, are nevoie de o prezenţă în echipa României pentru a fi eligibilă şi pentru a spera la calificare. Meciul cu Ucraina din luna aprilie reprezintă şansa ideală pentru fostul număr 1 WTA.
- Gigi Becali a reacționat, după ce pedeapsa Simonei Halep a fost redusă la TAS
- Mesajul patronului de la FCSB
- China Smash 2025 e live în AntenaPLAY, în perioada 25 septembrie – 5 octombrie
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Rezultat șoc la Beijing! Iga Swiatek, eliminată în faza optimilor
- Turneul Campionilor doboară un nou record! Câţi bani poate încasa câştigătorul de la Torino
- Jannik Sinner a câştigat China Open. Al treilea trofeu din acest sezon pentru italian
- Emblematicul Gael Monfils și-a anunțat retragerea din tenis! Când își va lua “adio” de la sport francezul
- Carlos Alcaraz s-a retras de la Masters-ul de la Shanghai. Ibericul, anunț în ziua triumfului de la Tokyo