Iga Swiatek, despre jocul Soranei Cîrstea, după victoria de la Indian Wells: ”Mă antrenez des cu băieţi”

Dan Roșu Publicat: 17 martie 2023, 8:52

Iga Swiatek a vorbit și despre jocul Soranei Cîrstea, după victoria în fața acesteia, din sferturile de la Indian Wells. Cea mai bună jucătoare a lumii a făcut referire la puterea cu care lovește Sorana mingea.

Iga Swiatek a trecut de Sorana Cîrstea, cu un categoric 6-2, 6-3, după 82 de minute. Pentru Swiatek, urmează o nouă jucătoare care lovește puternic, Elena Rybakina, care a trecut în sferturi pe Karolina Muchova (Cehia, 76 WTA), scor 7-6 (4), 2-6, 6-4, în două ore şi 45 de minute.

Iga Swiatek, despre jocul Soranei Cîrstea

”Mă antrenez des cu băieţi, astfel că sunt obişnuită cu mingi foarte puternice din partea opusă a terenului. E un avantaj pentru jucătoarele care lovesc atât de tare.

Dar pe hardul de la Indian Wells acest atu nu e atât de important, pentru că suprafaţa e una foarte lentă. Sunt pregătită pentru orice”, a spus Swiatek, după victoria cu Sorana Cîrstea.

Pe de altă parte, Iga Swiatek domină circuitul feminin, mai ales când vine vorba de fotoliul de lider. Ea a ajuns la 50 de săptămâni consecutive pe locul 1 WTA, din aprilie 2022. Doar alte trei sportive au reușit o serie mai lungă, atunci când au ajuns în premieră pe prima poziție, Graf (186), Hingis (80) și Serena Williams (57).

Sorana Cîrstea, învinsă la Indian Wells

Sorana Cîrstea, locul 83 mondial, a fost eliminată de liderul WTA, poloneza Iga Swiatek, în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA 1000 de la Indian Wells.

Swiatek s-a impus fără mari probleme în faţa Soranei Cîrstea cu scorul de 6-2, 6-3. Meciul a durat o oră şi 22 de minute. Românca a jucat pentru prima dată în sferturi la acest turneu.

În optimile de finală, Sorana Cîrstea trecuse de favorita 5, jucătoarea franceză Caroline Garcia, locul 5 WTA, scor 6-4, 4-6, 7-5.

Swiatek va juca în faza următoare cu sportiva din Kazahstan Elena Rîbakina, locul 10 WTA şi favorită 10. Rîbakina a trecut în sferturi pe Karolina Muchova (Cehia, 76 WTA), scor 7-6 (4), 2-6, 6-4, în două ore şi 45 de minute.

În cealaltă semifinală se întâlnesc favorita 7, Maria Sakkari (Grecia, 7 WTA), şi favorita 2, Arina Sabalenka (Belarus, 2 WTA).

Câți bani a câștigat Sorana Cîrstea la Indian Wells

Premiul pentru participarea în sferturile de finală este de 184.465 de dolari şii 215 puncte. Semifinalistele îşi asigură câte 352.635 de dolari şi 390 de puncte.

Anul trecut, trofeul a fost câştigat de Iga Swiatek. Cîrstea a ajuns în 2022 până în optimi, fază în care a fost eliminată de Simona Halep.

Cine va fi golgheterul Ligii 1?

23:37
VIDEOLeicester – Southampton a fost live în AntenaPLAY. Liderul din Championship, victorie categorică
23
23:29
„Nu am mai trăit aşa ceva în viaţa mea!” Zeljko Kopic s-a prăbuşit emoţional, după ce Dinamo a fost învinsă de Botoşani
23
23:19
Ce a spus Bogdan Andone după victoria uriaşă cu Dinamo despre momentul în care a „explodat” la arbitri şi a văzut cartonaşul roşu
23
23:12
„Începe hegemonia FCSB-ului?” Răspunsul dat de Mihai Pintilii! Roş-albaştrii, la un pas de primul titlu după nouă ani
23
23:01
Marius Şumudică, sfătuitorul din umbră al lui Valeriu Iftime! Cum s-a implicat la Botoşani: „Îi mulţumescu mult!”
23
22:53
AS.ro LIVE | Alexandru Corneschi este invitatul lui Dan Pavel. Poveştile de senzaţie ale celui mai rapid maratonist român
23
22:50
Dennis Politic a cedat şi a transmis un mesaj categoric, după Botoşani – Dinamo 2-1: „Suntem penibili!”