Închide meniul
Video

Ion Țiriac, poveste fabuloasă din tinerețe: “Veneam la antrenament pe motocicletă, direct de la discotecă!”

Antena Sport Publicat: 15 iulie 2022, 21:59

Ion Țiriac, în timpul unei vizite la Curtea de Argeș / AS.ro

Ion Țiriac a făcut publică o poveste fabuloasă din tinerețe, de la începutul carierei sale de jucător de tenis. Miliardarul român a dezvăluit că, la un moment dat, a venit la antrenament direct de la discotecă, conducând o motocicletă.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Țiriac a avut o carieră impresionantă în tenis, reușind să devină campion la dublu la Roland Garros, în 1970.

Ion Țiriac, poveste fabuloasă din tinerețe: “Veneam la antrenament direct de la discotecă!”

Recent, omul de afaceri a mers la Curtea de Argeș pentru a le cunoaște pe Alexia Tatu și Andreea Soare, cele două junioare din România care au ajuns în finala Wimbledon din acest an.

La finalul antrenamentului, Țiriac le-a povestit responsabililor de la baza de la Curtea de Argeș despre momentele inedite din tinerețea sa. Iarna, miliardarul se antrena pe un teren improvizat într-o sală de la baza lui Dinamo, destinată altor sporturi.

Ion Țiriac a dezvăluit că, într-o dimineață de iarnă grea, a venit la sală direct de la discotecă, pe motocicletă:

Reclamă
Reclamă

“Ne-a prins pe la 4:30 dimineaţa pe motocicletă, cu zăpadă atât (n.r. – mare), cu sacii în spate. Veneam de la discotecă.

De la 5 la 6, îl plăteam pe ăla (n.r. – pe paznicul sălii) cu ţigări să ne lase şi pe noi să dăm o oră pe parchetul ăla. Fileu nu aveam. Pusesem o sfoară.”, a povestit Ion Țiriac, pentru Antena Sport.

EXCLUSIV. Reportaj special cu Alexia Tatu, campioana de la Wimbledon U14

Alexia Tatu, campioana de la Wimbledon U14, a fost chemată în ultima clipă la turneul pe care l-a câştigat după o finala jucată tot cu o româncă. Parinţii au făcut credite la bănci pentru ca fata lor să meargă mai departe cu tenisul.

Reclamă

Alexia e românca din Buzău care a câştigat turneul junioarelor de 14 ani de la Wimbledon! A primit un wild-card şi a învins în finală o altă româncă, pe Andreea Soare, partenera ei de dublu care îi este şi cea mai bună prietenă. Campioana nici măcar nu avea încălţări pentru iarbă, când a fost invitată la Londra

Încă nu îmi vine să cred, mi se pare un vis, mi se pare ireal. Cred că de fiecare dată, în finală, ea m-a bătut pe mine, aşa că acum mi-am dorit mai tare să câştig.

Vă zic sincer, eu aş fi vrut să împart trofeul cu ea, dar nu se poate din păcate“, a declarat Alexia Tatu pentru Antena Sport.

Cu siguranţă a fost o cenuşăreasă, apoi o prinţesă, prinţesa Wimbledonului, în templul reginei. Să câştigi Wimbledon, la prima ediţie de acest fel“, a precizat antrenorul Gabriel Caloian.

(Reporter: Ar fi frumos sa jucaţi finala la senioare. Ce zici?) Da, îmi doresc foarte mult. Şi ar fi la fel de frumos să joc tot cu Alexia“, a recunoscut Andreea Soare.

Alexia Tatu nu a ajuns acasă cu trofeul câştigat la Wimbledon. Avea biletul de avion cumpărat, iar organizatorii au avut nevoie de timp ca să-i treacă numele pe trofeu.

Oricum o să mi-l trimită prin curier, o să îl avem în câteva zile, probabil. (Reporter: De ce v-aţi luat avion imediat după?) Nu ne gândeam că o să ajungem în finală fiind şi primul turneu pe iarbă“, a spus Alexia.

Sacrificiile uriașe făcute de părinții Alexiei Tatu pentru ca micuța sportivă să devină campioană

Tatăl Alexiei lucrează la Ministerul de Interne şi, pentru că a fost plecat în misiune, a ratat finala fetei.

Mă gândesc cât am investit, sufleteşte, în primul rând. (Reporter: Aţi avut momente când vă venea să spuneţi stop? Da, dar asta ştiu doar eu şi soţia. Au fost nopţi în care ne gândeam, nu dormeam şi chiar ne gândeam cum să mai facem ca să fie bine pentru Alexia“, a dezvăluit tatăl Alexiei, Leonard Tatu.

Pot să îmi dau şi eu seama că le-a fost greu, dar nu se lasă ei aşa usor. Visul meu este să câştig şi Wimbledon la senioare“, l-a completat campioana de la Wimbledon U14.

Alexia e fana polonezei Swiatek şi visează să ajungă şi ea prima în lume. Puştoaica calcă pe urmele Simonei Halep. “Îmi place şi de Simona foarte mult pentru că este româncă şi toată lumea o apreciază”, a precizat tânăra.

Cred că o să fim departe şi o să agăţăm harta României undeva în lume, sus“, asigură Leonard Tatu.

La Wimbledon, Alexia şi-a urmărit toţi idolii.

Am vazut-o şi pe Simona, l-am văzut pe Djokovic, pe Kyrgios, l-am văzut şi pe Nadal. Eram fascinată, chiar era să pierd şi autobuzul“, a povestit câştigătoarea finalei de la Wimbledon U14.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Este Istvan Kovacs cel mai bun arbitru român din istorie?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
15:08

Horațiu Moldovan, gata de o nouă provocare! Anunț important despre portarul român: “E dornic să joace acolo”

15:07

Coco Gauff s-a calificat în semifinalele Roland Garros 2025! Americanca a atins noi borne impresionante

14:19

Înlocuitor de la FCSB pentru Ștefan Baiaram, la naționala U21! Decizia luată de Daniel Pancu, înainte de EURO

14:13

Connor McDavid, despre comparaţiile cu Gretzky şi Crosby, înaintea finalei Cupei Stanley: “Asta e o poveste diferită”

13:53

Ianis Zicu, mesaj direct pentru jucătorii de la Farul! Ce nu acceptă noul tehnician: “Sub nicio formă!”

13:31

Neluţu Varga, săgeţi către Gigi Becali, după revenirea lui Muhar la CFR Cluj: “Cine tace şi munceşte reuşeşte”

1 UPDATEOFICIAL Liviu Ciobotariu e noul antrenor al Petrolului 2 Dinamo forţează transferul unui jucător din Liga 1. Noua ţintă a lui Zeljko Kopic a fost şi pe lista FCSB-ului 3 Gigi Becali, ultimele detalii despre transferul lui Dennis Politic la FCSB: “Asta e oferta finală” 4 Alexandru Musi s-a înţeles cu Dinamo. Dennis Politic, tot mai aproape de transferul la FCSB 5 Gigi Becali a reacționat după ce a auzit că Dan Șucu ar vrea un jucător de la FCSB 6 Karlo Muhar i-a dat răspunsul lui Gigi Becali în privinţa transferului la FCSB!
Citește și