Irina Bara a câștigat turneul ITF de la Istanbul! Este primul titlu câștigat din 2017 încoace

Sebastian Cristian Publicat: 30 aprilie 2023, 17:51

Irina Bara a câștigat turneul ITF de la Istanbul

Irina Bara a câștigat turneul ITF de la Istanbul! Este primul titlu ITF câștigat din 2017 încoace de româncă.

Aflată pe locul 235 WTA, Irina Bara a jucat mai mult în circuitul ITF în ultima perioadă, însă forma ei este din ce în ce mai bună.

În finala turneului de la Istanbul, Irina Bara s-a aflat față în față cu una dintre favoritele locale, turcoaica Berfu Cengiz, ocupanto locului 299 WTA.

Jucătoarea din România a fost mai precisă și a învins-o pe Berfu Cengiz, scor 6-7 (2), 6-4, 6-1 și și-a trecut astfel în palmares titlul turneului de zgură din Turcia. Ultimul titlu câștigat de Bara a fost cel de la Valencia, din 2017, tot pe zgură, și tot în circuitul ITF.

Grație acestui succes, româncă va urca 18 poziții în clasament, până pe locul 217 WTA. De asemenea, ea și-a asigurat peste 7.000 de dolari pentru triumful din Istanbul.

„Acest titlu este pentru familia mea, pentru echipă și pentru prietenii care nu m-au părăsit niciodată. Vă mulțumesc!”, a fost mesajul postat de Irina Bara pe rețelele de socializare, după câștigarea titltului din Turcia.

Cea mai bună poziție ocupată de Irina Bara în clasamentul WTA a fost locul 104, performanță atinsă în aprilie 2022.

Irina Begu este la o victorie distanță de a o depăși pe Simona Halep în clasamentul WTA! Momentul istoric ar putea avea loc în „optimile” de la WTA Madrid.

Irina a învins-o în două seturi pe Shelby Rogers, scor 7-5, 6-2 după o oră și 53 de minute de joc și s-a calificat în „optimi” la Madrid. Românca ar putea deveni prima rachetă a României dacă va reuși să treacă și de acest tur și să ajungă în „sferturi”.

În optimile de finală de la Madrid, jucătoarea noastră o va întâlni pe rusoaica Ludmila Samsonova. Sportiva din Rusia a produs surpriza și a trecut de Jelena Ostapenko, scor 6-2, 6-0.

Dacă o va învinge pe Samsonova, Irina Begu își va asigura locul în „sferturile” turneului din capitala Spaniei și o va depăși pe Simona Halep în clasamentul WTA. Dubla câștigătoare de Grand Slam ocupă locul 26 în clasament, în timp ce Irina Begu se află pe 35. Simona Halep nu a mai jucat tenis de la finalul lunii august, fiind suspendată în urma scandalului de dopaj.

0:05 Gică Hagi, discurs uriaş după ce FCSB a câştigat campionatul: „Trebuie să vorbim mai puţin şi să-i felicităm!” 27
23:33
VideoJucătorii de la FCSB au întrerupt conferința lui Charalambous și au declanșat nebunia: „Campionii, campionii!”
27
23:18
„Sunt antrenor de marcă!” Gigi Becali, reacţie savuroasă după triumful FCSB-ului: „Mă întorc la muls oile acum!”
27
23:16
Florinel Coman, după titlul cucerit de FCSB după 9 ani: „Golul lui Băluţă a fost cel mai emoţionant”
27
23:14
Octavian Popescu l-a imitat pe „Dodel” Tănase după ce FCSB a câștigat titlul: „Bravo vouă, bă!”
27
23:00
Gigi Becali, propunere în direct pentru Florinel Coman, după ce FCSB a devenit campioană: „Trebuie să discut cu el!”
27
22:51
Mihai Stoica, plin de sânge în peluză după ce FCSB a câștigat titlul! Imagine uluitoare cu oficialul roș-albaștrilor
27
22:43
Gigi Becali a anunţat primul jucător de pe lista de transferuri de la FCSB. Ce a spus despre Denis Alibec, Kiki şi Louis Munteanu
27
22:42
Gigi Becali nu le-a uitat pe rivalele Rapid şi Dinamo! Prima reacţie, după ce FCSB a devenit campioană: „Nu mă interesează!”
27
22:31
FotoNebunie pe Arena Națională după ce FCSB a câștigat titlul! Imagini de senzație cu noii campioni ai României