Irina Begu, victorie uriaşă cu Petra Kvitova, 6-4, 6-0! Calificare în sferturi, la Sankt Petersburg

Avatar photo

De Antena Sport
Publicat: 10 februarie 2022, 15:35

Irina Begu, locul 56 WTA, a învins-o pe sportiva cehă Petra Kvitova, locul 23 WTA şi cap de serie numărul 6, şi s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA 500 de la Sankt Petersburg.

Irina Begu, victorie uriaşă cu Petra Kvitova, 6-4, 6-0!

Getty Images

Begu s-a impus cu scorul de 6-4, 6-0, după o oră şi 10 minute. În sferturi, Begu va evolua contra sportivei cehe Tereza Martincova, locul 42 mondial.

Pentru accederea în sferturi, Begu va primi 18.500 de dolari şi 100 de puncte WTA.

Irina Begu, prima reacţie după 6-4, 6-0 cu Petra Kvitova

„Evident, este mereu greu să joci împotriva Petrei, este o mare campioană. O respect foarte mult pentru ce a realizat în carieră. Cred că am jucat bine, solid, am făcut ce a trebuit și sunt mulțumită pentru această victorie.

Am avut timp suficient să mă adaptez la Sankt Petersburg, am venit aici cu câteva zile înainte de start, am putut să mă antrenez. Am mai jucat de două ori aici și mă simt bine mereu”, a spus Irina Begu.

Irina Begu, victorie uriaşă cu Petra Kvitova. Cehoaica, învinsă şi de Sorana Cîrstea, la AO 2022

Sorana Cîrstea a învins-o cu scorul de 6-2, 6-2, pe Petra Kvitova, calificându-se în turul al doilea al Australian Open. Cîrstea s-a impus după un meci de o oră şi 11 minute.

”E clar un rezultat bun, știam că va fi un meci greu. Scorul pare mult mai dur decât ce s-a jucat, însă mă bucur de victorie, dar stau cu picioarele pe pământ, căci drumul e lung.

Știu că am jucat de multe ori împreună, dar nu mă uit pe statistici. Jocul meu este îi este incomod. Mă bucur de modul în care am jucat azi și de modul în care am stat concentrată”, a spus Sorana, la momentul respectiv.

Dan Petrescu, la AS.ro LIVE

21
sept.
22:02
Reacția lui Nicolae Dică după ce Mirel Rădoi i-a ghicit primul „11” aproape în întregime: „M-am amuzat pe treaba asta!”
21
sept.
21:29
Rapid a vrut să transfere un jucător de bază de la FCSB: „Le-am pus o întrebare!”. Dezvăluirea lui Victor Angelescu
21
sept.
20:41
VideoFetele din naționala României trăiesc la maximum imnul și energia tribunei: „Piele de găină! Ne e foame de un turneu final!”
21
sept.
20:35
Dumitru Dragomir, de partea lui Dan Petrescu în scandalul cu Neluţu Varga: „Declaraţia a fost fulminantă. Era matol”
21
sept.
20:06
Pariul lui Helmut Duckadam pentru postul de portar la echipa naţională: „L-aş alege pe el. E de viitor”
21
sept.
19:41
FotoCea mai cunoscută amantă din România a ajuns „pe mâinile” bărbatului pe care îl dorea cu orice preț lângă ea! Cum s-a terminat totul
21
sept.
19:09
EXCLUSIVEdi Iordănescu a dezvăluit momentul în care „pilonul” naționalei României l-a sunat și i-a stricat ziua: „Parcă mi-a dat un ciocan în cap!”
21
sept.
19:05
Florin Tănase, mesaj de luptă înainte de Finlanda – România: „Trebuie să scoatem tot ce e mai bun din noi”. Partida este vineri, în direct la Antena 1, de la 21:45
21
sept.
18:34
Florin Tănase a dezvăluit cine e antrenorul său favorit din perioada petrecută la FCSB: „Cu el jucam cel mai frumos fotbal!”
21
sept.
18:05
Mihai Stoichiţă nu contestă deciziile lui Edi Iordănescu de la echipa naţională: „E principalul responsabil” + Ultimele detalii despre Nicolae Stanciu
WTA • 19 sept., 10:08
Simona Halep se menţine pe locul 9 WTA. Salt spectaculos în clasament pentru Irina Begu, Ana Bogdan şi Jaqueline Cristian
Ilie Năstase, în timpul unui eveniment
Extra • 18 sept., 19:24
Ilie Năstase s-a săturat și îl dă în judecată pe marele său dușman: „Îi fac plângere penală!”. Anunțul incredibil
Irina Begu, într-un meci la Ţiriac Foundation Trophy
WTA • 18 sept., 15:14
Irina Begu a câştigat turneul de la Bucureşti, Ţiriac Foundation Trophy. A doua competiţie câştigată de româncă, în două luni