NEWS ALERT

Jelena Ostapenko, posibila adversară a Simonei Halep, în semifinalele de la Dubai

Avatar photo

De Dragoș Vasile
Publicat: 17 februarie 2022, 15:21

Simona Halep și-a aflat posibila adversară din semifinalele turneului de la Dubai. Dacă trece de sferturi, campioana noastră va de peste letona Jelena Ostapenko (21 WTA), care a trecut, joi, cu scorul de 5-7, 7-5, 7-6 (9), de Petra Kvitova din Cehia (25 WTA).

Jelena Ostapenko a câștigat un meci-maraton cu Petra Kvitova

Kvitova a condus cu 5-3 în setul al doilea, a servit pentru semifinale la 5-4 în decisiv şi a ratat o minge de meci în tie-break, dar Ostapenko a revenit de fiecare dată şi s-a impus după două ore şi 40 de minute de joc.

Calificarea în semifinale este recompensată cu un premiu de 37.500 de dolari şi cu 185 de puncte WTA.

Jelena Ostapenko va da piept cu câştigătoarea partidei Simona Halep, locul 23 WTA – Ons Jabeur (Tunisia), locul 10 WTA şi cap de serie numărul 8. Acest joc va avea loc nu înainte de ora 17.00 și va fi LIVE SCORE pe AS.ro.

Halep şi Ostapenko s-au întâlnit de două ori până acum şi şi-au împărţit victoriile. Letona a câştigat Roland Garros în 2017, după ce a trecut în finală, cu 4-6, 6-4, 6-3 de Halep

Se partea cealaltă, ”Simo” a învins-o pe Ostapenko câteva luni mai târziu, cu scorul de 6-2, 6-4, în semifinalele China Open, când a devenit numărul 1 WTA în premieră.

16:41 Gigi Becali a anunţat că nu este interesat de Baba Alhassan: „Voi credeți că eu mă apuc să cumpăr toată Liga 1” 15:45 Paul Codrea n-are încredere în Denis Alibec și George Pușcaș înainte de Finlanda – România: “Suferim foarte mult la numărul 9” 15:40 LIVE VIDEO Finlanda – România | Duel decisiv pentru „tricolorii” lui Edi Iordănescu în Liga Națiunilor (ora 21:45, Antena 1 și AntenaPLAY) 15:39 Dinamo nu câştigă nici în amicale. „Câinii” lui Ovidiu Burcă au remizat cu Concordia Chiajna 15:08 FC Voluntari și-a luat portar trecut pe la Real Madrid: “A câștigat Champions League!”. Anunțul făcut de ilfoveni 14:51 Rapid, ofertată pentru unul dintre titulari: „Merită mai mult”. Răspunsul oficialilor giuleşteni 14:30 FotoCum se răsfață Toni Iuruc la două săptămâni după ce a divorțat de Simona Halep! A plătit peste 100.000 de euro 13:38 Mihai Neşu, emoţionat până la lacrimi când a vorbit despre Mihai Stoica: „Îi sunt foarte recunoscător. A fost alături de mine” 13:32 Cei 23 de jucători cu care Edi Iordănescu luptă în Finlanda – România! Florinel Coman, OUT din lot. Nicolae Stanciu, decarul “tricolorilor” 13:14 VIDEO: România – Finlanda, 9-0, cea mai mare victorie!
Diverse • 14:30