Închide meniul

Ora de start a meciului Simona Halep – Paula Badosa, din turul 1 de la Miami. Simo revine marţi pe teren după suspendare

Dan Roșu Publicat: 19 martie 2024, 2:19

Comentarii
Ora de start a meciului Simona Halep – Paula Badosa, din turul 1 de la Miami. Simo revine marţi pe teren după suspendare

Simona Halep, în timpul unui meci - Profimedia Images

Ora de start a meciului Simona Halep – Paula Badosa, din turul 1 de la Miami, a fost anunţată de către organizatori. Simo revine după o pauză de peste 560 de zile, cauzată de suspendarea pentru dopaj.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Partida dintre Simona Halep şi Paula Badosa este aşteptată cu sufletul la gură de fanii sportivei noastre, care o conduce la directe cu 2-0 pe iberică, în faţa căreia nu a pierdut niciun set.

Ora de start a meciului Simona Halep – Paula Badosa, din turul 1 de la Miami

Duelul din primul tur de la Miami dintre Halep şi Badosa se va disputa marţi, nu mai devreme de ora 22:00 (ora României), pe Grand Stand, acolo unde va evolua înaintea ei şi Caroline Wozniacki.

Aceasta va fi prima întâlnire pe hard dintre cele două jucătoare, iar specialiştii le-au oferit cote egale, de 1.90, la calificare. Învingătoarea va evolua în turul secund împotriva Arynei Sabalenka.

Simona Halep o „surclasează” pe Sorana Cîrstea, la Miami

Simona Halep o „surclasează” pe Sorana Cîrstea, atunci când vine vorba de cotele pe care cele două le au la câştigarea turneului de la Miami, primul pentru Simo, după revenirea în circuit.

Reclamă
Reclamă

Simona Halep e considerată a cincea favorită la câştigarea trofeului de la Miami, ceea ce reprezintă cu siguranţă o surpriză din partea bookmakerilor, ţinând cont că Simo nu a mai jucat un meci oficial de la US Open 2022. Chiar şi aşa, ea are o cotă de 3 ori mai mică decât a Soranei Cîrstea.

Simona Halep se va duela în primul tur cu Paula Badosa, pe care a învins-o în precedentele două întâlniri, fără set pierdut. Totuşi, dacă ajunge în runda a doua, Simo va da peste Aryna Sabalenka.

De aceea, faptul că Simona este a cincea favorită a turneului este o surpriză din partea specialiştilor. Simo are cotă 25 la adjudecarea titlului, Iga Swiatek fiind principala favorită (2.55).

Reclamă

Aryna Sabalenka are o cotă de 7, Elena Rybakina (9) şi Coco Gauff fiind în faţa Simonei, la acest capitol. Pe de altă parte, Simo o „surclasează” pe Sorana Cîrstea, care are o cotă de 75 la ridicarea trofeului de la Miami.

Americanii, convinşi să Simona Halep poate reveni în top

Americanii sunt convinşi de faptul că Simona Halep poate reveni în top. Românca se pregăteşte de primul turneu, după o pauză de un an şi jumătate. „Simo” se va duela cu Paula Badosa, în primul tur de la Miami.

Jurnaliştii americani au analizat revenirea Simonei Halep. Aceştia susţin că românca poate destabiliza clasamentul WTA şi poate reprezenta o „ameninţare” pentru jucătoarele de top, mai ales în sezonul de zgură, sezon preferat de fostul lider WTA.

„Revenirea Simonei Halep deschide noi scenarii pentru toate vedetele circuitului WTA care au concurat în ultimele luni fără a o avea rivală pe româncă. Halep va fi o variabilă care ar putea destabiliza ierarhia WTA, subminând toate jucătoarele de top care aspiră să câștige turnee.

Simona are un spirit de luptăoare; se va întoarce pe teren pentru a câștiga și nu doar pentru a juca rolul de actriță secundară. Românca va încerca să-și recapete rolul de actriță principală, care i-a fost negat în ultimul an și jumătate.

În Miami, având în vedere și tabloul foarte complicat, îi va fi dificil să aspire imediat la obiectivul maxim, ținând cont că nu a jucat un meci oficial din august 2022. Dar deja în sezonul de zgură, dacă va recupera strălucirea fizică, va putea să provoace împărăția Igăi Swiatek la Roland Garros, dar și statutul Sabalenkăi, al Rybakinei și al americancei Gauff”, au transmis jurnaliştii americani de la tennisworldusa.org.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine sunt vinovaţii pentru situaţia în care a ajuns FCSB?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
1:12
Darius Olaru, prima reacţie despre accidentarea din FCSB – Fenerbahce 1-1: “Am călcat greşit”
1:05
3 jucători pleacă de la FCSB după eliminarea din Europa League! Becali a anunţat noi transferuri la campioană
0:53
Răzvan Lucescu și Ionuț Radu se pot întâlni în play-off-ul pentru optimile Europa League. Cum arată tabloul
0:50
Charalambous a aflat după FCSB – Fenerbahce decizia luată de Gigi Becali. A fost luat prin surprindere: “Nu am fost informat”
0:49
Târnovanu a răbufnit după eliminarea FCSB-ului din Europa: “Nu-mi vine să cred că există astfel de oameni”
0:34
Marcatorul golului campioanei, Juri Cisotti, a spus ce i-a lipsit FCSB-ului pentru a o învinge pe Fenerbahce!
1 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. Timo Werner va fi adversarul lui Louis Munteanu 2 FotoE multimilionar, dar iubita lui superbă câştigă mai mulţi bani decât el: “Ne întrecem”! Sumele uriaşe încasate 3 Ștefan Baiaram, transfer în Germania. Mutarea carierei pentru jucătorul Universității Craiova 4 Denis Alibec semnează și pleacă de la FCSB! Echipa care îl transferă pe atacantul renegat de Gigi Becali 5 Gigi Becali a făcut praf doi jucători de la FCSB, după egalul cu Fenerbahce: “Cu din ăştia nu poţi” 6 “Gigi Becali ar plăti oricât”. Mihai Stoica, detalii despre noul transfer pregătit la FCSB
Citește și