Ora de start a meciului Simona Halep – Petra Martic, din sferturile de finală de la Indian Wells

Dan Roșu Publicat: 16 martie 2022, 7:20

Ora de start a meciului Simona Halep - Petra Martic

Getty Images

Meciul este primul de pe terenul central, nu mai devreme de ora locală 15.00, ora 00.00 la Bucureşti.

Simona Halep – Petra Martic | Situația la ”directe”

Halep conduce cu 2-1 în întâlnirile directe cu Martic, după 6-4, 6-7 (5), 6-3, tot la Indian Wells, în sferturi, în 2018, 6-4, 6-2, la Guangzhou, în turul I, în 2015 şi 3-6, 7-5, 5-7, în optimi, la Copenhaga, în 2011.

Cea mai bună performanță a Simonei Halep la Indian Wells a fost în 2015, când românca a câștigat trofeul. Atunci, Simo a revenit uluitor în finala cu sârboaica Jelena Jankovic 2-6, 7-5, 6-4.

Până acum, Halep le-a eliminat de la Indian Wells pe Ekaterina Alexandrova, Cori Gauff și Sorana Cîrstea.

Simona Halep – Petra Martic | Câți bani a câștigat Simo până acum, la Indian Wells

Simona Halep a învins-o pe Sorana Cîrstea, scor 6-1, 6-4, și s-a calificat în sferturile de finală de la Indian Wells. În urma victoriei contra conaționalei sale, Simo și-a asigurat un cec răsunător.

În urma succesului împotriva conaționalei sale, Simona va încasa un premiu în valoare de 152.355 de euro.

„M-am bucurcat să joc aici, m-am simţit ca acasă. Le mulţumesc tuturor. Nu a fost un meci uşor. E mereu greu să joci împotriva unei sportive din România.

Chiar dacă mi-am pierdut returul în setul doi, m-am simţit încrezătoare până la final şi am reuşit să câştig. Toată lumea e fericită şi îmi dă o stare foarte bună!”, a declarat Simona Halep la finalul meciului cu Sorana Cîrstea.

Simona Halep, bilanţ uluitor după victoria cu Sorana Cîrstea

„Simo” a câştigat duelul din optimi, cu conaţionala sa, şi s-a calificat în sferturile de la Indian Wells. În urma acestui succes, aceasta a ajuns la a 18-a victorie la rând în faţa unei sportive din România.

În urma succesului cu Sorana Cîrstea, Simona a ajuns la 18 victorii în faţa adversarelor din România. În 2010, Sorana Cîrstea o învingea pe Simona Halep, în calificările de la Cincinnati şi trecea la conducere la directe, 2-1.

Cel mai des a întâlnit-o în ultima perioadă pe Elena Ruse, pe care a bătut-o de trei ori, fără să piardă niciun set, la Cluj Napoca 2021, Melbourne Summer Set 1 2022 şi Dubai 2022.

O altă jucătoare din România care a făcut cunoştinţă cu forţa Simonei este Irina Begu. Simo o conduce cu 8-0 la directe, şi a pierdut un singur set, 0-6, la Madrid 2016.

23:37
VIDEOLeicester – Southampton a fost live în AntenaPLAY. Liderul din Championship, victorie categorică
23
23:29
„Nu am mai trăit aşa ceva în viaţa mea!” Zeljko Kopic s-a prăbuşit emoţional, după ce Dinamo a fost învinsă de Botoşani
23
23:19
Ce a spus Bogdan Andone după victoria uriaşă cu Dinamo despre momentul în care a „explodat” la arbitri şi a văzut cartonaşul roşu
23
23:12
„Începe hegemonia FCSB-ului?” Răspunsul dat de Mihai Pintilii! Roş-albaştrii, la un pas de primul titlu după nouă ani
23
23:01
Marius Şumudică, sfătuitorul din umbră al lui Valeriu Iftime! Cum s-a implicat la Botoşani: „Îi mulţumesc mult!”
23
22:53
AS.ro LIVE | Alexandru Corneschi este invitatul lui Dan Pavel. Poveştile de senzaţie ale celui mai rapid maratonist român
23
22:50
Dennis Politic a cedat şi a transmis un mesaj categoric, după Botoşani – Dinamo 2-1: „Suntem penibili!”