România – Slovenia 2-3. Înfrângere dramatică pentru echipa României în barajul de calificare la Billie Jean King Cup

Bogdan Stănescu Publicat: 16 aprilie 2023, 14:00 / Actualizat: 19 aprilie 2023, 17:32

Monica Niculescu

România – Slovenia 2-3, în barajul de calificare la turneul final de Billie Jean King Cup. Echipa României a a pierdut dramatic partida cu Slovenia, deşi a condus cu 2-0 după prima zi.

România a pierdut întâlnirea de la Koper cu Slovenia, scor 2-3, şi a ratat astfel şansa de a ajunge la turneul fnal al Billie Jean King Cup. Sâmbătă dimineaţă, româncele conduceau cu 2-0.

Ca urmare a înfrângerii de la Koper, România va juca în play-off-ul competiţiei.

Duminică, echipa Irina Bara/Monica Niculescu a fost învinsă de perechea Kaja Juvan/Tamara Zidansek, scor 4-6, 6-2, 6-4, în două ore şi 44 de minute. Meciul a început sâmbătă, dar a fost suspendat atunci în primul set, din cauza ploii.

Vineri, Ana Bogdan, locul 58 WTA, a învins-o pe Kaja Juvan, numărul 121 mondial, scor 3-6, 6-3, 6-4, şi Jaqueline Cristian (180 WTA) s-a impus în faţa Tamarei Zidansek (102 WTA), scor 6-1, 4-6, 6-3. Sâmbătă, Ana Bogdan a fost învinsă de Tamara Zidansek, scor 3-6, 7-6 (4), 7-5, iar Jaqueline Cristian a pierdut, scor 2-6, 4-6, în faţa sportivei Kaja Juvan.

România – Slovenia 2-3

Update 14:20: FINAL DE MECI! Slovenia s-a impus dramatic, după ce perechea Juvan/Zidansek a câştigat în set decisiv meciul cu Bara/Niculescu.

Update: 13:20: Dramatismul continuă în Slovenia! Perechea Juvan/Zidansek a câştigat setul al doilea, scor 6-2. Avem set decisiv.

Update 12: 35: Irina Bara şi Monica Niculescu au câştigat primul set, scor 6-4. România, tot mai aproape de calificare.

Update 12.00: S-a reluat meciul de dublu dintre perechile Juvan/Zidansek – Bara/Niculescu. Meci dramatic pentru calificarea la turneul final de Billie Jean King Cup.

Ana Bogdan a fost învinsă în primul meci de Tamara Zidansek cu 3-6, 7-6 (7/4), 7-5, sâmbătă, la Koper, în calificările pentru turneul final al competiţiei Billie Jean King Cup.

Ana Bogdan (30 ani, 58 WTA) a cedat după mai bine de trei ore de joc, deşi a avut meciul în mână, informa agerpres.ro.

În actul secund, românca a condus cu 4-2, dar a fost egalată, apoi a servit pentru meci la 5-4 şi 6-5, dar nu a reuşit să încheie conturile şi a pierdut în tiebreak (4-7).

În decisiv, Ana Bogdan a avut 5-2, dar nu a găsit forţa de a pune capăt meciului şi a aduce calificarea României, pierzând cinci ghemuri la rând (5-7), setul şi meciul.

România – Slovenia 2-2. Ana Bogdan a pierdut în primul meci al zilei

Ana Bogdan câştigase ambele confruntări anterioare, cu 4-6, 7-6 (7/2), 6-4 în 2016, în sferturi la Sao Paulo, şi în 2022, în optimi la Zavarovalnica Sava (chiar în Slovenia), cu 6-1, 6-7 (5/7), 6-1.

Vineri, în primul meci de simplu, Ana Bogdan învins-o dramatic pe Kaja Juvan (22 ani, 121 WTA), cu 3-6, 6-3, 6-4.

În a doua partidă de simplu, Jaqueline Cristian (24 ani, 180 WTA) a trecut de Tamara Zidansek (25 ani, 102 WTA) cu scorul de 6-1, 4-6, 6-3.

România – Slovenia 2-2

Ultimul meci de simplu le-a opus pe Jaqueline Cristian şi Kaja Juvan. Românca a cedat meciul surprinzător, în două seturi.

Reprezentanta noastră ieşise învingătoare în ambele partide directe de până acum. În 2021 Jacqueline Cristian a învins-o în primul tur la Belgrad, cu 6-3, 7-6 (7/2). În acelaşi an, în primul tur la Transylvania Open (Cluj-Napoca), Jacqueline Cristian a câştigat cu 3-6, 7-6 (10/8), 7-6 (7/3).

Meciul de dublu ar urma să opună perechile Irina Bara/Monica Niculescu şi Pia Lovric/Nina Potocnik.

Echipa României este condusă de căpitanul nejucător Horia Tecău şi antrenorii Alina Tecşor-Cercel şi Daniel Dobre. Ea este compusă pentru acest meci din Ana Bogdan – locul 58 WTA la simplu, 273 la dublu, Irina Maria Bara – 234 la simplu, 122 la dublu, Jaqueline Adina Cristian – 180 la simplu, 529 la dublu, Anca Alexia Todoni – 719 la simplu, 988 la dublu şi Monica Niculescu – 42 la dublu.

Căpitanul nejucător al Sloveniei, Andrej Krasevec, contează pe Tamara Zidansek – locul 102 la simplu, 53 la dublu, Kaja Juvan – 121 la simplu, 467 la dublu, Nina Potocnik – 266 la simplu, 535 la dublu, Pia Lovric – 572 la simplu, 660 la dublu, Ela Nala Milic – 1.090 la simplu.

Singurul meci direct dintre cele două echipe a avut loc în anul 2000. Acesta a fost câştigat de Slovenia cu 3-0, în Spania, la Murcia, în Grupa I a zonei Europa/Africa.

23:28 „E un mercenar” Ioan Andone a răbufnit după ce „câinii” au rămas pe loc de retrogradare! Verdictul pe care l-a dat despre Kopic! 23:20 UPDATELiverpool l-a ales pe înlocuitorul lui Jurgen Klopp! Arne Slot, noul manager de pe Anfield: „S-a ajuns la acord!” 23:12 „Avem destul timp” Zeljko Kopic, declaraţie surprinzătoare după ce Dinamo a pierdut şansa de a fi la mâna ei pentru salvare! 23:01 Foto„Iar ne retrogradaţi? Vă rupem picioarele!” Fanii lui Dinamo au făcut un scandal monstru! I-au cerut demisia lui Kopic: „Pleacă!” 23:00 „Greşeli incredibile” Mircea Lucescu a văzut meciul Dinamo – FC Voluntari 1-1 şi a spus ce crede despre retrogradare! 22:40 Câţi fani iau cu asalt Arena Naţională, la FCSB – Farul. Mihai Stoica, mesaj războinic: „Un punct CA SĂ PUNEM PUNCT!” 22:40 LIVE VIDEOQPR – Leeds, acum în AntenaPLAY. Continuă lupta incendiară pentru promovarea în Premier League! Echipele de start 22:32 „Suntem blestemaţi!” Jucătorul lui Dinamo s-a prăbuşit emoţional după remiza cu Voluntari şi a spus ce urmează pentru „câini”! 22:11 „V-a făcut Rapid o ofertă?” Dani Coman, anunţ ferm despre şansele de a-l înlocui pe Daniel Niculae la Rapid 22:05 Faze controversate în Dinamo – FC Voluntari! Radu Petrescu a dictat un penalty pentru „câini”, apoi a întors decizia! Vezi toate știrile