Serbia, fără Novak Djokovic în primul tur al calificărilor de la Cupa Davies! Accidentarea de la AO a dus la retragerea vedetei

Alex Ioniță Publicat: 29 ianuarie 2025, 9:39

Comentarii
Serbia, fără Novak Djokovic în primul tur al calificărilor de la Cupa Davies! Accidentarea de la AO a dus la retragerea vedetei

Novak Djokovic s-a accidentat la Australian Open / Profimedia

Numărul şase mondial, Novak Djokovic, s-a retras din echipa Serbiei pentru primul tur al calificărilor Cupei Davis din cauza unei accidentări, a anunţat Federaţia Sârbă de Tenis (TSS), potrivit Reuters.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Djokovic, care urma să reprezinte Serbia în întâlnirea cu Danemarca de la Copenhagam din 31 ianuarie-2 februarie, s-a retras din cauza unei accidentări la ischiogambieri în meciul din semifinalele Australian Open cu Alexander Zverev de săptămâna trecută.

Novak Djokovic s-a retras din echipa Serbiei, pentru primul tur al calificărilor de la Cupa Davies

Sârbul, de 24 de ori campion de Grand Slam, a fost huiduit de publicul de la Melbourne Park. El a reacţionat postând o fotografie cu un RMN, cu menţiunea: „M-am gândit să las asta aici pentru toţi „experţii” în leziuni sportive”, notează news.ro.

Djokovic, în vârstă de 37 de ani, a făcut parte din echipa Serbiei care a câştigat Cupa Davis în 2010 în urma unei victorii memorabile împotriva Franţei la Belgrad.

“Suntem slăbiţi de faptul că nu a joacă Novak, dar suntem încă setaţi pe victorie. Danezii au un mare jucător în Holger Rune, dar şi jucătorii noştri sunt mari şi cred în echipa mea”, a declarat căpitanul Serbiei, Viktor Troicki.

Reclamă
Reclamă

Verdict crunt pentru Novak Djokovic, după accidentarea de la Australian Open

Novak Djokovic a primit un verdict crunt după accidentarea suferită la Australian Open 2025. „Nole” a aflat că va fi nevoit să lipsească o lungă perioadă de timp de pe teren. Diagnosticul medicilor l-a lovit din plin pe sârbul de 37 de ani.

După ce s-a retras vineri după ce a pierdut primul set în faţa lui Alexander Zverev, Novak Djokovic a fost huiduit la ieşirea de pe teren şi criticat pe internet. Mulţi au pus la îndoială adevărata gravitate a accidentării sale.

Chris Fowler, un cunoscut jurnalist al ESPN, a venit cu detalii despre verdictul medicilor primit de ocupantul locului 6 ATP. Djokovic ar fi superit o ruptură adâncă la nivelul muşchilor hamstring, care se află în spatele coapsei. Ar urma să lipsească mai multe luni!

Reclamă

„Nu este o glumă, este destul de adâncă! Se află în partea cea mai profundă a ischiobialului şi asta este o problemă, fiind un muşchi mare. Este greu să îl tratezi corect. Nu are flux sanguin mare, aşa că este mai greu de tratat decât alţi muşchi.

Nu poţi grăbi revenirea, trebuie să fii foarte sigur înainte de a te întoarce. De obieci, dacă te uiţi la astfel de accidentări în sport, este vorba despre câteva luni de recuperare”, a spus Fowler, citat de forbes.com.

Djokovic poate fi totuşi în cea mai bună formă la cel de-al doilea turneu de Grand Slam al anului. Roland Garros va avea loc între 25 mai şi 8 iunie.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Unde se va opri Bodo/Glimt în această ediţie a Ligii Campionilor?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
20:56

VideoJurnal Antena Sport | Înainte de derby, rapidiştii şi dinamoviştii s-au pozat cu trofeul acordat campionei

20:54

VideoJurnal Antena Sport | Thomas Neubert, gata să colaboreze cu Dinamo sau Rapid după plecarea de la FCSB

20:52

Adrian Mihalcea discurs surprinzător, după UTA – Hermannstadt 3-2: „Am fost varză”

20:51

VideoJurnal Antena Sport | Învinşi de două ori de Rapid în acest sezon, “câinii” vor revanşa cu giuleştenii

20:46

Ianis Zicu a vrut să plece de la Farul! Ce a spus despre înlocuirea lui cu Neluţu Sabău

20:40

VideoJurnal Antena Sport | Se aprind tot cu Zicu

1 EXCLUSIVThomas Neubert l-a contrazis vehement pe Gigi Becali: “Nu e adevărat”! De ce a plecat, de fapt, de la FCSB 2 EXCLUSIVThomas Neubert, gata să colaboreze cu o rivală a FCSB-ului după plecarea de la Becali: “Sunt foarte dezamăgit” 3 Mircea Lucescu s-a decis. Un jucător de la FCSB va fi convocat în locul accidentatului Louis Munteanu 4 Mihai Stoica a găsit primul transfer pentru la vară la FCSB: “E foarte bun. Rămâne liber” 5 Ce se întâmplă cu Dennis Politic, după venirea lui Mirel Rădoi la FCSB: “Există speranţe” 6 Antrenorul lui Celta Vigo, reacţie superbă după gafa lui Ionuţ Radu din Celta Vigo – Lyon 1-1: “Sunt mândru”
Citește și