Închide meniul

Simona Halep, cădere în clasamentul WTA. Pe ce loc a ajuns fostul lider mondial

Antena Sport Publicat: 4 octombrie 2021, 9:24

Comentarii
Simona Halep, cădere în clasamentul WTA. Pe ce loc a ajuns fostul lider mondial

Profimediaimages

Simona Halep a căzut în clasamentul WTA. Cum arată Top 10

  • 1. Ashleigh Barty (Australia) – 9.077;
  • 2. Arina Sabalenka (Belarus) – 7.115 de puncte;
  • 3. Karolina Pliskova (Cehia) – 5.285 puncte;
  • 4. Iga Swiatek (Polonia) – 4.756;
  • 5. Barbora Krejcikova (Cehia) – 4.668;
  • 6. Garbine Muguruza (Spania) – 4.595 (+3 poziţii);
  • 7. Elina Svitolina (Ucraina) – 4.376 (-1);
  • 8. Sofia Kenin (SUA) – 4.190;
  • 9. Maria Sakkari (Grecia) – 4.055 (+1), cea mai bună poziţie din carieră.
  • 10. Belinda Bencic (Elveţia) – 3.835 de puncte (+2).

Înaintea Simonei Halep mai sunt clasate Petra Kvitova (Cehia) – 3.735, Naomi Osaka (Japonia) – 3.326 (-5), Anastasia Pavliucenkova (Rusia) – 3.255 puncte, Ons Jabeur (Tunisia) – 3.220 (+2) şi Angelique Kerber (Germania), 3.105 (-1) şi Elena Rîbakina (Kazahstan) – 2.983 (+1).

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Celelalte românce din Top 200 WTA ocupă următoarele poziţii

  • Sorana Cîrstea a coborât o poziţie, până locul 40, cu 1.594 de puncte;
  • Irina Begu a coborât trei poziţii şi este pe locul 61, cu 1.095 de puncte;
  • Gabriela Ruse a urcat şase locuri şi este pe poziţia cu numărul 92, cea mai bună din carieră, cu 853 puncte;
  • Ana Bogdan se menţine pe locul 107, cu 726 de puncte;
  • Jaqueline Cristian a urcat 15 poziţii, până pe locul 111, cu 702 puncte;
  • Irina Bara se menţine pe locul 114, cu 692 de puncte;
  • Mihaela Buzărnescu a urcat 23 de poziţii şi este pe locul 125, cu 624 de puncte;
  • Patricia Ţig a coborât o poziţie şi este pe locul 164, cu 455 de puncte.

Simona Halep: Nu mă gândesc să câştig turnee acum

Simona Halep va participa la turneul de la Indian Wells, însă nu se gândeşte la câştigarea marelui trofeu. Marea noastră campioană recunoasşte că a avut parte de un an extrem de greu din cauza accidentărilor.

„Pentru mine, a fost un an foarte greu, poate cel mai greu, cu accidentările pe care le-am avut, accidentări destul de mari. Nu mă gândesc să câştig turnee acum, mai ales în felul în care mă simt pe teren, încrederea nu este la un nivel maxim, dar mă simt mult mai bine decât acum o perioadă şi sper să am câteva meciuri bune„, a spus Simona Halep la plecarea din România.

Simona Halep va juca şi la Transylvania Open, ultimul turneu din acest an la care marea noastră campioană va juca. În România va ajunge şi Emma Răducanu, proaspăta câştigatoare de la US Open. Halep a avut o reacţie savuroasă când a fost întrebată de prezenţa sportive britanice, cu origini româneşti, la turneul de la Cluj.

„Va fi o provocare pentru mine, mai ales că vine cu o încredere mare, după ce a obţinut un rezultat mare. Este foarte interesant că a ales să vină, vrea să joace acasă la ‘mamaie’, aşa cum spune ea. O să fie foarte bine pentru publicul românesc„, a spus Simona Halep, la plecarea spre turneul de la Indian Wells.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Pe ce loc va termina România în Grupa B4 a Nations League, din care mai fac parte Polonia, Bosnia şi Suedia?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:55 13 feb.
După scandalul legat de golul anulat incredibil, Gicu Grozav a acuzat un penalty neacordat: “Fault clar, 100%”
23:55 13 feb.
Pedeapsa uriaşă care îl aşteaptă pe Radu Petrescu după dezastrul de la Ploieşti. Verdictul specialistului
23:33 13 feb.
Verdictul CCA după ce Radu Petrescu a anulat incredibil un gol valabil în Petrolul – FC Argeş!
23:26 13 feb.
Atac total după golul anulat de Radu Petrescu: “Domnul Vassaras trebuie să-și dea demisia”
23:23 13 feb.
Scandal după Petrolul – FC Argeş! Arbitrii meciului, înjuraţi pentru golul anulat uluitor: “Puşcărie”!
23:00 13 feb.
Uluitor! Dani Coman a scos un jucător din interviu după golul anulat incredibil: “Dă-i, bă, drumul la vestiar”
1 Verdictul lui Cristi Balaj despre faza care a decis meciul Universitatea Craiova – FCSB 2-2 2 Alimentul la care Gigi Becali a renunțat definitiv: “Sunt ca la 20 de ani”. Şi Gică Hagi l-a tăiat de pe listă 3 UPDATEMihai Stoica neagă că a rămas fără permis de conducere: “Nu mi-a fost reținut carnetul” 4 Ce le-a putut spune Radu Petrescu pe teren argeşenilor după golul anulat uluitor în Petrolul – Argeş 2-1 5 Gigi Becali mai pierde un jucător. O fostă campioană a Suediei a făcut ofertă 6 Gigi Becali va exploda! Delegări incredibile la meciul Craiova – FCSB
Citește și