Închide meniul

Simona Halep s-a retras în semifinalele turneului de la Bad Homburg înaintea meciului cu Bianca Andreescu

Viviana Moraru Publicat: 24 iunie 2022, 10:44 / Actualizat: 24 iunie 2022, 13:14

Comentarii
Simona Halep s-a retras în semifinalele turneului de la Bad Homburg înaintea meciului cu Bianca Andreescu

Profimedia

Simona Halep s-a retras în semifinalele turneului de la Bad Homburg, chiar înaintea semifinalei de vis cu. Partida din semifinalele de la Bad Homburg, trebuia să fie vineri, de la ora 15:30, în format live text pe as.ro.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Simona Halep şi Bianca Andreescu au mai jucat o singură dată, la Turneul Campioanelor. Atunci, Halep s-a impus în 3 seturi. Pentru Simona Halep urmează turneul de la Wimbledon, acolo unde şi-a aflat prima adversară.

Update: Simona Halep s-a retras înaintea semifinalei cu Bianca Andreescu. Halep a acuzat o accidentare la gât.

Simona Halep – Bianca Andreescu, LIVE TEXT, de la ora 15:30

Simona Halep s-a calificat în a două semifinală pe iarbă, în mai puţin de o săptămână. La Birmingham, Halep nu a trecut de penultimul act, fiind învinsă de Beatriz Haddad Maia.

Reclamă
Reclamă

De această dată, Simona Halep o va avea în faţă pe Bianca Andreescu, sportiva din Canada, cu origini româneşti. Partida dintre cele două va fi prima a zilei pe tabloul de la Bad Homburg, în a doua semifinală confruntându-se Alize Cornet şi Caroline Garcia.

Halep şi Andreescu se vor afla la a doua întâlnire directă, prima având loc în 2019, la Turneul Campionelor. Atunci, Halep se impunea în trei seturi, scor 3-6, 7-6(6), 6-3, la capătul unui meci care a durat două ore şi jumătate.

Bianca Andreescu a ajuns în această fază a competiţiei de la Bad Homburg, după ce a trecut în sferturi de Daria Kasatkina, principala favorită a turneului, scor 6-4, 6-1.

Reclamă

Simona Halep are la Bad Homburg repetiţia finală înainte de al treilea Grand Slam al anului, Wimbledon. Halep revine pe iarba de la All England Club după trei ani, la ultima participare reuşind să câştige trofeul, după o finală cu Serena Williams.

În ultimele două partide, Simona Halep a arătat un nivel excelent de joc, învingându-le pe Tamara Zidansek şi Amanda Anisimova. După un prim tur dificil, câştigat în set decisiv în faţa Katerinei Siniakova, Halep s-a impus lejer în partidele din optimi şi din sferturi, ambele partide durând puţin peste două ore.

Simona Halep, prima reacție după calificarea în semifinale la Bad Homburg

Simona Halep s-a arătat extrem de fericită după victoria-fulger din sferturi.

Sportiva din Constanța le-a mulțumit spectatorilor de la turneul din Germania pentru susținerea necondiționată din meciul cu Anisimova.

Halep a vorbit și despre duelul „de foc” cu Bianca Andreescu, din penultimul act de la Bad Homburg. „Simo” este sigură că va avea parte de o misiune complicată împotriva jucătoarei din Canada, cu origini românești:

„A fost un meci excelent. Știam că Amanda va juca rapid și trebuia să fiu puternică. Sunt foarte mulțumită de felul în care am jucat. Iubesc să fiu aici. Îmi plac oamenii de aici, în primul rând. Mă susțin de fiecare dată când joc aici. Publicul a fost alături de mine și astăzi și îi mulțumesc. Și orașul e frumos, totul e intim, e aproape.

Va fi un meci dificil (n.r. – cu Bianca Andreescu), sunt sigură. Știu la ce să mă aștept. Dar e un meci diferit, pe iarbă. Vreau să mă bucur de această victorie și apoi să mă pregătesc pentru meciul cu Bianca”, a spus Simona Halep, după victoria cu Amanda Anisimova, pentru digisport.ro.

Simona a câştigat primul set, scor 6-2, după 25 de minute. În setul 2, Simona Halep, care reuşit 10 aşi în meci, a câştigat cu 6-1, după 30 de minute.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce va face FCSB cu Bologna după umilinţa din campionat cu Metaloglobus?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
20:53
VideoJurnal Antena Sport | Becali pregăteşte “revoluţia” la FCSB! 4 nume pe lista neagră. Unul e Şut
20:42
VideoJurnal Antena Sport | E scandal la Craiova, după ce Rădoi l-a trimis în tribună pe Ştefan Baiaram
20:30
Programul etapei a 9-a din Liga Portugal. Estrela Amadora – Rio Ave şi Benfica – Arouca se joacă sâmbătă (22:30)
20:30
LIVE TEXTFC Argeș – Dinamo 0-0. Gol anulat pentru “câini” în startul partidei
20:15
„L-am văzut pe Simeone. Nu suntem arestați”. Eugen Neagoe, discurs vehement după ce Petrolul a remizat cu Csikszereda
19:58
Starul care i se poate alătura lui Cristi Chivu la Inter! Ofertă de aproape 60 de milioane de euro
1 Mutu refuză să fie comparat cu Chivu: “Când duceam Rapid în play-off, nu întrebaţi de ce eu sunt acolo și el la Inter Unde16?” 2 UEFA a explicat în premieră de ce a șters Cupa Campionilor din dreptul lui FCSB. Cum a revenit la Steaua trofeul 3 Rupt de beat, un căpitan de la o echipă din România a făcut accident la ora 4.16 dimineaţa. Cum l-au găsit poliţiştii 4 Jucătorii făcuţi praf de Gigi Becali după înfrângerea cu Bologna! Cine e principalul vinovat: “A pierdut meciul” 5 Dinamo vrea să dea marea lovitură! Ce fotbalist de la Steaua vrea să transfere 6 Gigi Becali a dezvăluit marele regret de la FCSB: “I-am dat salariu ca prostul. E un pariu pierdut”
Citește și