Simona Halep – Viktorija Golubic 6-2, 5-7, 6-4. Românca e în semifinale la Melbourne după un meci epic, de aproape trei ore

Antena Sport Publicat: 7 ianuarie 2022, 4:05 / Actualizat: 7 ianuarie 2022, 7:03

Simona Halep, nervoasă după meci

Profimediaimages

Update Halep câştigă meciul după o desfăşurare uluitoare a partidei. S-a terminat 6-2, 5-7, 6-4 şi e în semifinale

Update Halep face break-ul în decisiv şi serveşte pentru victorie după pauza de scaun, 5-4

Update Halep revine pe propriul serviciu după 0-40 şi face 4-4

Update Golubic îşi face greu propriul serviciu, dar conduce cu 4-3

Update Simona îşi face greu propriul serviciu, dar menţine echilibrul în decisiv. 3-3

Update Halep îşi pierde din nou serviciul şi este 2-2 în decisiv

Update Setul decisiv începe cu break-uri pe bandă rulantă. Halep face 2-1 după ce câştigă din nou pe serviciul adversarei

Update Golubovic face rebreak-ul şi este 1-1 în setul decisiv

Update Halep face break-ul în game-ul inaugural din setul decisiv. 1-0

Update Golubic face break-ul şi câştigă setul doi cu 7-5. Urmează setul decisiv

Update Golubic preia conducerea pentru prima dată în setul secund, 6-5. Halep urmează la serviciu şi speră să trimită setul în tie-break

Update Simona îşi pierde propriul serviciu şi este 5-5 în setul secund

Update Halep face imediat re-break-ul şi preia conducerea, 5-4. Urmează să servească pentru meci după pauza de scaun

Update Halep îşi pierde serviciul şi este 4-4 în setul secund

Update Golubic câştigă pe propriul serviciu şi se face 4-3 pentru Halep în setul secund

Update Simona se apropie de câştigarea meciului. Îşi face propriul serviciu şi face 4-2 în setul secund

Update Golubic reduce din handicap în setul secund. Îşi face serviciul şi este 3-2 pentru Halep care urmează să servească

Update Halep îşi face serviciul fără probleme şi se desprinde la 3-1 în setul secund

Update Golubic întrerupe seria de 6 game-uri consecutive câştigate de Halep şi reduce din diferenţă. 2-1 pentru Halep. Este pentru prima oară în meci când Golubic îşi câştigă serviciul

Update Simona revine de la 15-40 şi face 2-0 în setul secund

Update Românca începe perfect setul secund şi câştigă din nou pe serviciul adversarei 6-2, 1-0

Update Halep încheie triumfal primul set, 6-2 şi face primul pas către semifinale. Primul set a durat dooar 25 de minute

Update Halep face un nou break, de această dată la 0, şi are 5-2. Urmează să servească pentru a câştiga primul set

Update Simona câştigă, în sfârşit, un game pe propriul serviciu şi face 4-2 în primul set

Update Simona Halep face 3-2 după un nou game câştigat pe serviciul adversarei

Update Sarabandă de breakuri. Golubic câştigă pe serviciul Simonei şi este 2-2 în pirmul set

Update Meciul continuă cu un nou break. Hale face 2-1 în primul set şi urmează la serviciu

Update Simona Halep face trei duble greşeli şi este 1-1

Update Simona începe meciul furibund şi câştigă pe serviciul adversarei

Aceasta va fi a doua întâlnire directă dintre Halep şi Golubic. Precedenta a avut loc în 2018, la Fed Cup, unde Simona s-a impus cu 6-3, 1-6, 6-1.

Simona Halep – Viktorija Golubic 6-2, 5-7, 6-4. Reacţia Simonei după victoria cu Ruse

Simona Halep a trecut lejer de Gabriela Ruse, cu 6-2, 6-1, în optimile de la Melbourne Summer Set 1. La finalul meciului, Simona a vorbit despre obiectivul pe care îl are în acest turneu, dar şi despre adversara din sferturile competiţiei.

„Nu am început foarte bine, dar apoi am dominat meciul şi sunt fericită. Sunt fericită de forma pe care o am şi sper să o ţin aşa cât mai mult timp şi să nu mai am probleme cu accidentările. Sunt mulțumită, eram nerăbdătoare să joc, mă bucur că sunt aici și pot juca.

Nu, nu sunt confortabilă în niciun meci la acest nivel, dar voi încerca să joc cel mai bun tenis al meu, pentru că știu că, astfel, voi avea șanse să câștig”, a dezvăluit Simona Halep la finalul meciului câştigat categoric în faţa Gabrielei Ruse.

Simona Halep – Viktorija Golubic 6-2, 5-7, 6-4. Ce spune Halep de duelul cu Golubic

Simona Halep se va bate pentru un loc în semifinalele competiţiei de la Antipozi cu Viktorijei Golubic. Jucătoarea de pe locul 43 WTA nu a avut mari probleme în turul secund. A trecut de Lesley Pattinama Kerkhove, locul 158 WTA, cu socurl de 6-3, 6-0. Cele două s-au mai întâlnit până acum doar în Fed Cup.

„Va fi un meci foarte greu cu Viktorij Golubic, dar o să mă focusez pe jocul meu şi o să încerc să joc cel mai bun tenis al meu. Mi-a lipsit mult să joc în meciuri oficiale în 2021, datorită problemelor medicale pe care le-am avut. Am mai jucat cu ea în trecut în FED Cup şi niciun meci nu e câştigat sau pierdut dinainte”, a spus Simona Halep.

Simona Halep, moment special la Melbourne. S-a întâlnit cu Darren Cahill

Simona Halep s-a întâlnit cu Darren Cahill la Melbourne, acolo unde Simo dispută primele turnee din 2022. Românca a postat un mesaj pe Twitter, prin care i-a mulţumit din nou fostului ei antrenor pentru ajutorul acordat în carieră.

„Această persoană m-a învăţat cum să fiu persoana care sunt azi. Am atins maximul carierei mele în tenis datorită lui şi nu am destule cuvinte pentru a-i mulţumi pentru tot ce a făcut pentru mine şi cu mine. Cei mai tari cinci ani. Mă bucur că te-am văzut azi, D”, a scris Simona, pe contul personal de Twitter.

• Simona Halep – Viktorija Golubic (03.30)
  • Simona a câştigat primul duel dintre cele două

19
23:55
VIDEORafa Mujica, un nou gol în AntenaPLAY. Atacantul dorit de Gigi Becali a marcat în Rio Ave – Arouca 1-1, din Liga Portugal
19
23:47
„E incredibil” Ce a remarcat Mihai Stoica la Gică Hagi după Farul – CFR Cluj 5-1
19
23:40
Formula 1: Cursa de sprint a Marelui Premiu al Chinei, LIVE pe Antena 3 CNN și LIVE STREAM în AntenaPLAY (06:00)
19
23:32
„Ce ar spune Dan Petrescu după ce aţi primit 5 goluri de la Farul?” Cristi Manea a cedat şi şi-a anunţat plecarea de la CFR Cluj
19
23:30
Palermo – Parma 0-0 în AntenaPLAY. Dennis Man şi Valentin Mihăilă s-au întrecut în ratări!
19
23:23
Mario Camora, devastat după Farul – CFR Cluj 5-1! Mesaj dur către colegi: „Să le fie ruşine tuturor, să nu ieşim din casă”
19
23:07
Gică Hagi a dezvăluit de ce a renunţat la Constantin Budescu: „Ştie că e un hotel frumos la Mamaia!”. Anunţ după Farul – CFR 5-1
19
22:59
Răspunsul lui Louis Munteanu atunci când a fost întrebat de interesul FCSB-ului şi al Rapidului! Ce a spus vedeta lui Gică Hagi
19
22:46
Ionuţ Cojocaru, noul star al lui Gică Hagi. „Dublă” şi assist în Farul – CFR Cluj 5-1: „Un meci formidabil! Asta trebuie să fac”
19
22:33
Farul a ajuns pe locul 2 în Liga 1, CFR Cluj a căzut pe 4 după umilinţa de la Ovidiu! Cum arată acum clasamentul în play-off