Închide meniul

Sorana Cîrstea a câştigat finala turneului de la Reus

Dan Roșu Publicat: 7 mai 2023, 15:35 / Actualizat: 13 mai 2023, 19:01

Sorana Cîrstea a câştigat finala turneului de la Reus

Sorana Cîrstea, în timpul unui meci / Profimedia

Sorana Cîrstea, locul 44 WTA, a câştigat, duminică, finala turneului WTA 125 de la Reus (Spania), după ce a învins-o pe americanca Elizabeth Mandlik, numărul 147 mondial.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Cîrstea s-a impus cu scorul de 6-1, 4-6, 7-6 (1). Meciul a durat două ore şi 15 minute.

Sorana Cîrstea a câştigat finala turneului de la Reus

Românca a dominat primul set, pe care l-a câştigat cu 6-1, în 27 de minute. Cîrstea a fost condusă cu 4-0 în actul secund, s-a apropiat la 4-5, după ce a salvat două mingi de set, dar a cedat cu 4-6.

În decisiv, fiica fostei mare jucătoare Hanna Mandlikova (21 ani, 147 WTA) a condus cu 5-2, dar Cîrstea a reuşit egalarea, 5-5, salvând o minge de meci. Duelul a ajuns în tiebreak, unde Sorana s-a impus cu 7-1.

Câştigătoarea turneului va obţine 13.040 de euro şi 160 de puncte. Finalista învinsă va primi 7.390 de euro şi 95 de puncte WTA.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce pronostic dai pentru Austria - România?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
16:28

Inter îi pregătește un contract uriaș lui Cristi Chivu! Salariu de 2 milioane de euro pe sezon pentru român

16:15

UPDATECristi Chivu, șanse tot mai mari să o preia pe Inter! Anunț de ultim moment venit din Italia

16:00

LIVE TEXTAryna Sabalenka – Iga Swiatek e ACUM. Duel de gală pentru finala de la Roland Garros

15:12

Mihai Popescu, mesaj despre Mircea Lucescu înainte de Austria – România: „Mi-a dat încredere chiar dacă am făcut greșeli”

15:00

Octavian Popescu l-a descris pe Denis Alibec în cinci cuvinte, după ce a revenit la FCSB

14:00

Dinamo vrea să transfere doi jucători de la Farul, după plecarea lui Dennis Politic la rivala FCSB

1 Dinamo i-a găsit înlocuitor lui Dennis Politic. Jucătorul cotat la 2,8 milioane de euro e dorit de Zeljko Kopic 2 Gigi Becali a schimbat oferta pentru transferul lui Dennis Politic: “Undeva la un milion de euro. Suntem aproape” 3 Gigi Becali s-a înţeles cu Hermannstadt pentru jucătorul de la FCSB: “Ajunge mare fotbalist” 4 Mihai Stoica a dezvăluit ce jucători vor pleca de la FCSB: “E mai uşor să accepte”. Două reveniri anunţate 5 „Am câștigat. Eu sunt Steaua”. Florin Talpan a anunțat victoria „militarilor” în procesul pentru palmares cu FCSB 6 Novak Djokovic l-a învins pe Zverev şi s-a calificat în semifinale la Roland Garros. Duel de vis cu Jannik Sinner
Citește și