Sorana Cîrstea a rămas pe locul 22 în clasamentul WTA. Sori este continuare jucătoarea din România clasată cel mai bine în ierarhia WTA, conform clasamentului dat publicităţii luni.
Cîrstea se menţine pe locul 22, cu 1893 puncte. Ana Bogdan a coborât de pe locul 54 pe 56 şi are 1164 puncte, iar Jaqueline Cristian a coborât de pe 72 pe 75, cu 960 puncte.
Sorana Cîrstea a rămas pe locul 22 în clasamentul WTA
Dincolo de top 100, Irina Begu a urcat un loc, ea fiind acum pe 117, cu 632 de puncte.
În top 200 mai sunt Gabriela Ruse (coborâre pe locul 158, cu 483 de puncte), Irina Bara (coborâre de cinci locuri până pe 179, cu 430 de puncte) şi Miriam Bulgaru (coborâre de un loc, pe 194, cu 400 puncte).
În fruntea clasamentului se află în continuare poloneza Iga Swiatek, cu 10.300 de puncte, urmată de belarusa Arina Sabalenka, cu 8905 puncte, iar pe trei se află Coco Gauff, cu 7110 de puncte.
Sorana Cîrstea, în turul 2 de la Dubai
Sorana Cîrstea s-a calificat în turul 2 de la Dubai. Ocupanta locului 22 WTA a învins în prima rundă a turneului de categorie WTA 1000 o deţinătoare de Grand Slam.
Românca a învins-o în primul tur pe sportiva din SUA Sofia Kenin, numărul 45 mondial, scor 6-3, 7-6 (2), într-o oră şi 43 de minute. Jucătoarea de 25 de ani este campioana din 2020 de la Australian Open.
În runda următoare, Cîrstea o va întâlni pe câştigătoarea confruntării dintre favorita 13, Veronika Kudermetova (Rusia, 18 WTA), şi Dayana Yastremska (Ucraina, 26 WTA), beneficiară de wild card.
Prin calificarea în turul doi, Sorana Cîrstea şi-a asigurat un premiu de 20.650 de dolari şi 65 de puncte.
- Sorana Cîrstea e pe locul 22 WTA
- Sorana românca numărul 1 în clasamentul mondial
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Toni Nadal, şocat de despărţirea dintre Carlos Alcaraz şi Ferrero: “Decizia nu are legătură cu tenisul”
- Carlos Alcaraz s-a despărţit de antrenorul Juan Carlos Ferrero! Anunţ şoc în tenis: “E o zi dificilă”
- Australian Open pregăteşte un eveniment în premieră. Roger Federer, invitat special
- Simona Halep s-a antrenat cu Jannik Sinner. Mesajul superb postat de Darren Cahill
- Sorana Cîrstea, după ce şi-a anunţat retragerea: “Pot să mă simt ca o ratată sau pot să dau totul pentru ziua de azi”
































