Emma Răducanu, răspuns savuros când a fost întrebată cum a reuşit să devină prima jucătoare din istorie care câştigă un Grand Slam după ce vine din calificări: “Îmi era foame!” Ce va face cu banii

Antena Sport Publicat: 17 septembrie 2021, 14:44

Comentarii
Emma Răducanu, răspuns savuros când a fost întrebată cum a reuşit să devină prima jucătoare din istorie care câştigă un Grand Slam după ce vine din calificări: Îmi era foame! Ce va face cu banii

US Open Twitter

Până să pună mâna pe trofeu, Emma Răducanu a trebuit să câştige 10 meciuri. Întrebată cum crede că a reuşit să devină prima sportivă câştigătoare a unui turneu major după ce a jucat în calificări, ea a răspuns râzând: “Îmi era foame”.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Emma Răducanu a vorbit şi despre zilele care au trecut după finala de la US Open 2021, câştigată în faţa jucătoarei din Canada Leylah Fernandes, scor 6-4, 6-3.

Tot ce s-a întâmplat în ultimele zile a fost distractiv şi emoţionant. Am fost foarte ocupată, dar nu mă pot plânge deloc pentru că m-am simţit extraordinar la New York. Am avut câteva oportunităţi extraordinare şi sunt recunoscătoare că pot face lucrurile pe care le-am făctt. Sunt foarte fericită. Am jucat un tenis foarte bun împotriva unor adversare extrem de dificile şi m-am confruntat cu multă adversitate, în ciuda faptului că nu am pierdut niciun set. Acele seturi ar fi putut să se termine oricum, multe, pentru că au fost meciuri foarte strânse“, a mai spus Emma Răducanu, conform news.ro.

Emma Răducanu a mai spus că va lăsa banii câştigaţi părinţilor şi antrenorilor. Emma Răducanu va primi 2,5 milioane de dolari şi 2.000 de puncte WTA, iar adversara ei 1,25 de milioane de dolari şi 1.300 de puncte WTA. În urma acestui succes, jucătoarea cu origini româneşti a urcat 127 de locuri, până pe locul 23.

Emma Răducanu a menţionat că noaptea de după triumful de la turneul de la New York a fost probabil “cea mai specială” pe care a trăit-o vreodată. “Cel mai mult preţuiesc momentele petrecute cu echipa mea după victoria de la grand slam. Cred că aceea a fost probabil cea mai specială noapte trăită vreodată, când reflectam şi vorbeam despre ultimele trei săptămâni, despre călătorie, şi a fost un moment foarte frumos”, a afirmat ea.

Reclamă
Reclamă

Emma Răducanu a dezvăluit şi ce a învăţat de la părinţi

Răducanu, sportivă cu tată român şi mamă chinezoaică, ocupă acum locul 23 WTA, după ce săptămâna trecută era pe 150.

Lucrul pe care m-au învăţat părinţii mei fiind foarte critici este că am aşteptări foarte mari de la mine şi standarde ridicate. Cred că acesta este un lucru bun în general, dar poate şi uneori şi dăunător, pentru că aştepţi atât de mult de la tine şi vrei să fii perfectă, dar este imposibil să fii perfectă. Cred că am nevoie să îmbunătăţesc acest aspect, să mă mai relaxez.

Însă sunt de părere că aceste standarde şi etica de muncă pe care mi le-au insuflat din trecutul lor categoric m-au ajutat pentru că mă solicit la maxim de fiecare dată când intru pe teren. În fiecare zi încerc să maximizez ce am şi să îmi maximizez potenţialul”, a mai spus Răducanu.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Va califica Gică Hagi România la EURO 2028?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:56

VideoMomentul în care OFI Creta a primit trofeul Cupei Greciei, după ce a învins în finală echipa lui Răzvan Lucescu!

23:50

VideoMomentul trist în care Răzvan Lucescu a primit medalia, după finala pierdută dramatic de PAOK

23:46

VIDEORăzvan Lucescu, prima reacţie după ce PAOK Salonic a pierdut dramatic Cupa Greciei: “O noapte neagră”

23:44

Cristiano Bergodi nu s-a descurajat, după ce U Cluj a bifat a doua înfrângere la rând: „Noi nu căutăm alibiuri”

23:39

VideoAu “invadat” terenul după ce au cucerit Cupa Greciei, contra echipei lui Răzvan Lucescu! Lacrimi după victorie

23:27

Daniel Pancu surprinde după victoria cu U Cluj: „Am luat o opțiune serioasă la locul 4”

1 VIDEONebunie totală în Anglia! Au promovat în minutul 90+13, după ce fanii adverşi au sărbătorit pe teren cu 8 minute mai devreme 2 Anunţul lui Gigi Becali despre viitorul antrenor al FCSB-ului: “Bat palma cu el şi mă ţin de cuvânt” 3 Salariu de 30.000 de euro pentru Daniel Pancu. Antrenorul e gata să semneze: “E un fenomen” 4 Mesajul postat de Elias Charalambous, după ce Gigi Becali a anunţat că-l aşteaptă la FCSB: “Caracterul face diferenţa” 5 Arbitrul delegat la derby-ul Dinamo – Rapid, după scandalul uriaş provocat de Istvan Kovacs în tur 6 Vlad Chiricheş pleacă de la FCSB înainte de finalul sezonului. Şi-a luat deja la revedere de la colegi
Citește și