Ucraineanca Marta Kostiuk a refuzat să dea mâna cu belarusa Victoria Azarenka la US Open 2022: ”Naţiunea mea este ucisă în fiecare zi!”

Avatar photo

De Dragoș Vasile
Publicat: 2 septembrie 2022, 11:57

Ucraineanca Marta Kostiuk a refuzat să dea mâna cu belarusa Victoria Azarenka, după meciul dintre de la US Open 2022. În turul doi al competiţiei, Azarenka, favorită 26, a învins-o joi pe Kostiuk cu scorul de 6-2, 6-3.

Ucraineanca Marta Kostiuk a refuzat să dea mâna cu belarusa Victoria Azarenka

Ucraineanca Marta Kostiuk a refuzat să dea mâna cu belarusa Victoria Azarenka / Captură Eurosport

Cele două sportive au recurs doar la un salut cu rachetele la fileu.

VEZI AICI VIDEO CU MOMENTUL

Potrivit bbc.com, Kostiuk a declarat să strângerea mâinii Victoriei Azarenka nu ar fi fost ceva corect, în contextul războiului din Ucraina, în care Belarus susţine Rusia.

Sportiva ucraineană a precizat că i-a trimis un mesaja Victoriei Azarenka pentru a-i transmite că nu va exista tradiţionala strângere de mână.

“Toată lumea încearcă să fie diplomată în privinţa actualei situaţii. Naţiunea mea este ucisă în fiecare zi”, a afirmat Kostiuk.

Marta Kostiuk a criticat planurile Victoriei Azarenka de a se implica în evenimentul pentru Ucraina organizat săptămâns trecută la New York şi de la care belarusa a fost retrasă.

Azarenka spune că nu a surprins-o decizia lui Kostiuk de a nu da mâna cu ea. “Nu cred că este important să se exagereze momentul. Eu mereu dau mânaa cu adversarele mele”, a afirmat ea.

Daria Snigur a izbucnit în lacrimi, după victoria incredibilă cu Simona Halep: „Meciul acesta e pentru Ucraina!”

Daria Snigur a izbucnit în plâns, după victoria uluitoare cu Simona Halep din primul tur de la US Open. Ucraineanca nu şi-a putut stăpâni emoţiile la finalul partidei.

Daria Snigur s-a impus cu scorul de 6-2, 0-6, 6-4, după un meci ce a durat o oră şi 42 de minute de joc. Snigur a provocat surpriza turneului, după ce a eliminat-o pe favorita 7 a competiţiei, venind din calificări.

Daria Snigur a mulţumit familie şi fanilor, la finalul meciului cu Simona Halep de la Openul American. A fost prima partidă pe tabloul principal pentru jucătoarea de 20 de ani.

„Sunt foarte fericită, e greu să spun ceva acum. Vreau să-i mulțumesc SImonei, pentru mine a fost o experiență deosebită să joc împotriva ei. Nu credeam că o s-o pot învinge. Vreau să le mulțumesc celor care m-au sprijinit astăzi.

Meciul acesta e pentru Ucraina, pentru familia mea, pentru fanii mei. Vreau să le mulţumesc tuturor!”, a declarat Daria Snigur, pentru Eurosport, după meciul cu Simona Halep.

23:15 CM 2022 | Toți pentru Pele! Starurile Braziliei, mesaj special pentru legenda fotbalului după calificarea în sferturile Campionatului Mondial 23:03 CM 2022 | Brazilia a schimbat portarul în timpul meciului cu Coreea de Sud! De ce l-a băgat Tite pe Weverton în locul lui Alisson 22:55 CM 2022 | Brazilia – Coreea de Sud 4-1. Samba în Qatar! Selecao s-a calificat în sferturile Campionatului Mondial, unde va înfrunta Croația 22:41 CM 2022 | Neymar a scris istorie în Brazilia – Coreea de Sud! Starul Selecao, într-o ierarhie selectă alături de Pele și Ronaldo 22:28 Gigi Becali a anunțat o nouă lovitură pe piața transferurilor! Plecarea care îi va rotunji conturile FCSB-ului 22:10 Gigi Becali, prima reacție după FCSB – CS Mioveni 5-1. Cum a explicat schimbarea din minutul 25. Cine e singurul jucător pe care l-a criticat 21:48 Mihai Pintilii a venit la interviu în locul lui Leo Strizu, după FCSB – CS Mioveni 5-1: “De-asta sunt aici!” 21:48 Florinel Coman nu e convins să mai rămână la FCSB: „E normal să caut o echipă!” 20:55 FCSB – CS Mioveni 5-1. A patra victorie consecutivă pentru roș-albaștri! Echipa lui Leo Strizu s-a apropiat de podium 20:52 Video“Tricolorii” lui Edi Iordănescu se hrănesc cu energia suporterilor, în drumul spre EURO: “Ne împing de la spate și ne ajută foarte mult!”
Nick Kyrgios, la o conferință de presă
Tenis • 12 sept., 9:16
Nick Kyrgios, reacție genială după ce Carlos Alcaraz a câștigat US Open 2022. Ce mesaj i-a trimis noului lider mondial
Carlos Alcaraz, cu trofeul de la US Open 2022
Tenis • 12 sept., 8:55
Carlos Alcaraz nu se oprește după victoria de la US Open 2022! Anunțul făcut de noul lider mondial
Carlos Alcaraz, la finalul meciului cu Casper Ruud, din finala US Open 2022
Tenis • 12 sept., 8:15
Carlos Alcaraz a fost felicitat de Rafael Nadal după ce a câștigat US Open 2022: ”Sunt sigur că vor urma și altele”