Închide meniul

Dezvăluiri despre participarea Soranei Cîrstea la Jocurile Olimpice! "Domnul Ţiriac n-a ştiut, habar n-avea!"

Antena Sport Publicat: 23 martie 2021, 7:42

Comentarii
Dezvăluiri despre participarea Soranei Cîrstea la Jocurile Olimpice! "Domnul Ţiriac n-a ştiut, habar n-avea!"

Sorana Cîrstea poate ajunge la Jocurile Olimpice

"Domnul Țiriac n-are absolut nicio implicare. Nici n-a știut, habar n-avea de asta. Nu există niciun aranjament, cu Federația Internațională nu te joci! Am discutat asta în Comitetul Director. Am văzut performanțele Soranei de la sfârșitul anului trecut și din startul actualului sezon și am decis să facem o adresă prin care să obținem această derogare, chiar dacă n-a jucat în ultimii ani la Fed Cup.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Sorana Cîrstea e aproape de Jocurile Olimpice de la Tokyo

Vor accepta că n-a jucat Fed Cup, dar, în primul rând, ea trebuie să aibă clasamentul necesar pentru a fi pe tablou. Ar trebui să fie în primele 80 de jucătoare ale lumii", a declarat George Cosac citat de gsp.ro.

Astfel, Federaţia Internaţonală a oferit un răspuns pozitiv la derogarea cerută de FRT, astfel că Sorana nu mai are nevoie de meciurile din Fed Cup, competiţie din care s-a retras. Ca să ajungă la Jocurile Olimpice de la Tokyo, ea trebuie doar să se menţină între primele 80 de jucătoare ale lumii până la finalul lunii iunie. 

Sorana Cîrstea, despre numirea Monicăi Niculescu în funcţia de căpitan al naţionalei

Sorana Cîrstea a vorbit şi despre numirea Monicăi Niculescu în funcţia de căpitan – nejucător al echipei naţionale a României de FED Cup.

"Eu cred că am fost prima care am aflat, eram la Dubai când mi-a zis Moni și m-am bucurat enorm pentru ea, am felicitat-o și am strâns-o în brațe! Cred că este o alegere perfectă. Este fix ce trebuie echipei: un zâmbet, o glumă, experiență extrem de multă!

Reclamă
Reclamă

Sunt foarte fericită pentru ea. Am întrebat-o dacă va fi căpitan-jucător, dar a spus că nu știe încă. M-am bucurat din tot sufletul pentru ea și cred că merită această poziție. Cred că se va descurca excelent, știe foarte mult să aplaneze, știe să și glumească. Eu am fost prima cu ea pe bancă, la Constanța (n.r. – Fed Cup 2017). Cred că este o alegere superbă și doresc mult succes echipei!", a spus Sorana.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Pe ce loc va termina România Grupa H a preliminariilor pentru World Cup 2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
21:22
Ionuț Vînă, gol de senzație în Farul – Botoșani. L-a făcut și pe Gică Hagi să aplaude în lojă
21:20
LIVE TEXTFarul – FC Botoșani 2-0. Constănțenii se desprind înaintea pauzei. Liderul Ligii 1, în 10 oameni
21:15
VIDEOLando Norris va pleca din pole în cursa de sprint a Marelui Premiu al Braziliei (sâmbătă, 20:00, Antena 3 CNN şi AntenaPLAY)
20:53
VideoJurnal Antena Sport | Monica Niculescu a revenit la naţionala României
20:50
VideoJurnal Antena Sport | Cristina Neagu este campioană şi la drift
20:46
VideoJurnal Antena Sport | Rapidiştii nu scot o vorbă de titlu
1 Anunţul făcut de UEFA la miezul nopţii după golul de 4-3 anulat lui Brugge cu Barcelona, în prelungiri 2 Alimentele interzise în dieta lui Mircea Lucescu. Care este secretul longevităţii pentru selecţionerul României 3 Pe ce loc se află Universitatea Craiova, după victoria cu Rapid Viena! Clasamentul din Conference League după 3 etape 4 Gigi Becali a luat decizia finală în privința lui Ștefan Târnovanu, după gafa incredibilă din Basel – FCSB 3-1 5 Mesajul direct al lui Mirel Rădoi pentru Ştefan Baiaram, după Rapid Viena – Craiova 0-1 6 Gigi Becali a „distrus” doi titulari de la FCSB după înfrângerea cu Basel: „Cum să faci așa ceva? / E aerian”
Citește și